Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğrencileri Bitirme Projesi Yarışması 2021

mimarizm.com / 14 Temmuz 2021
Şehir Plancıları Odası Genel Merkezi sekretaryası ve TUPOB Dönem Başkanlığı'nı yürüten Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nce gerçekleştirilecek Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğrencileri Bitirme Projesi Yarışması 2021'de projelerin son teslim tarihi 13 Eylül 2021.

Yarışmanın Tanımı

Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğrencileri Bitirme Projesi Yarışması 2021, 10 Şubat 2004 tarihinde imzalanan “Türkiye Planlama Okulları Birliği” (TUPOB) İşbirliği Ön Protokolünde de belirtildiği üzere, TMMOB Şehir Plancıları Odası ile planlama okulları arasında koordinasyonu, işbirliğini ve sürekli bilgi akışını sağlama ilkesi doğrultusunda planlanmıştır.

Yarışma Türkiye‘de yer alan Şehir ve Bölge Planlama Bölümleri’nde; diploma projesi, bitirme projesi, bitirme tezi veya bitirmeye esas proje, rapor çalışmaları hazırlayan lisans öğrencileri arasında düzenlenen bir yarışmadır.

Yarışmanın Amacı ve Konusu

Yarışmanın amacı, yakın gelecekte planlama mesleği uygulayıcıları olacak Şehir ve Bölge Planlama Bölümü öğrencilerinin meslek odası çatısı altında yarışma tecrübesini yaşama fırsatı yakalamalarını sağlamak, meslek odası ile şehir ve bölge plancısı adaylar arasındaki bağı daha da güçlendirmektir. Ayrıca planlama disiplini ile ilgili birimlerin; dinamik, girişimci, çözüm üretme konusunda yaratıcı şehir ve bölge plancısı adaylarını keşfetmesine olanak sağlamayı hedeflemektedir.

Yarışma, ülkemizde yer alan üniversitelerin Şehir ve Bölge Planlama Bölümleri’nde verilen eğitim sistemlerinin karşılaştırılmasına, çıkarımlar yapılmasına olanak sağlamak, yarışmaya geleneksel bir kimlik kazandırarak, planlama mesleğinin topluma anlatılması ve tanıtılmasında da önemli bir uygulamadır. Yarışmanın konusu; yarışmanın yapıldığı yıl, Şehir ve Bölge Planlama Bölümleri’nin diploma projesi, bitirme projesi, bitirme tezi veya bitirmeye esas proje ile çalışma konu ve ölçeklerini kapsayacak olan rapor çalışmalarıdır. Yarışma konuları her yıl Şehir ve Bölge Planlama Bölümleri’nin diploma konusu paralelinde değişebilmektedir.

Yarışmanın Türü ve Şekli

Yarışma, Şehir ve Bölge Planlama Bölümleri’nde; diploma projesi, bitirme projesi, bitirme tezi veya bitirmeye esas proje (son dönem yapılan atölye çalışması) ve rapor çalışmaları hazırlayan öğrencilere açık, serbest, ulusal ve tek kademeli fikir yarışmasıdır.

Jüri Üyeleri ve Raportörler

Asli Jüri Üyeleri: Prof. Dr. Nilgün Görer Tamer, Doç. Dr. Olgu Çalışkan, Dr. Öğretim Üyesi Ayşe Nur Albayrak, Dr. Öğretim Üyesi Erhan Kurtarır, Dr. Öğretim Üyesi Zeki Kamil Ülkenli, Öğretim Gör. Can Gölgelioğlu, Arş. Gör. İdil Akyol Koçhan

Yedek Jüri Üyeleri: Doç. Dr. Ayşegül Altınörs Çırak, Arş. Gör. Sıla Özkavaf

Raportörler: Ayşecan Akşit, Deniz Alaydın

Yarışma Ödülleri

Birinciye; 1.500 TL değerinde Hediye Çeki + Ücretsiz Eğitim

İkinciye; 1.000 TL değerinde Hediye Çeki + Ücretsiz Eğitim

Üçüncüye; 750 TL değerinde Hediye Çeki + Ücretsiz Eğitim

3 Adet Mansiyon Ödülü: Ücretsiz Eğitim

** Jürinin, başvuran projeler arasından birine ya da birkaçına ödül verme zorunluluğu bulunmamaktadır. Jüri eşdeğer ödül verme hakkına sahiptir.

Ödüller yarışma sonuçlarının ilanı sonrasında; yarışma süresi ve takviminde belirtilen kolokyum tarihinde yarışmacılara sunulur.

*Ücretsiz eğitim ödülü, TMMOB Şehir Plancıları Odası tarafından düzenlenen Sertifikalı Bilgisayar Destekli Çizim Programı Eğitimlerini kapsar. Ödül almaya hak kazanan yarışmacı, sonuçların açıklandığı tarihten itibaren 2 yıl içerisinde seçeceği herhangi bir bilgisayar destekli çizim programı eğitimine ücretsiz katılabilir.

Yarışma Takvimi

Yarışma, şartname ve diğer dokümanların yayınlanması ile başlar ve projelerin son teslim edileceği tarihte sona erer.

Son soru sorma tarihi: 09.08.2021
Soruların e-posta aracılığıyla yanıtlanması için son tarih: 12.08.2021
Projelerin son teslim tarihi ve saati: 13.09.2021*/Saat: 18:00
Jürinin değerlendirme için toplanacağı tarih: Ekim ayı içerisinde*
Yarışma sonucu ilan tarihi: Ekim ayı içerisinde*
Sergi Yeri ve Tarihi: Daha sonra ilan edilecektir.

* Olası tarih değişiklikleri Oda web sayfasında ilan edilecektir.

Yarışmaya Katılım Esasları

- Türkiye’deki bir Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nde 2020 – 2021 Eğitim ve Öğretim Yılı Güz ve/veya Bahar yarıyılında diploma projesi, bitirme projesi, bitirme tezi veya bitirmeye esas proje (son dönem yapılan atölye çalışması), rapor çalışmaları hazırlayan ve/veya almaya hak kazanmış lisans öğrencisi olmak,

- Jüri üyeleri ve raportörlerle birinci dereceden akraba olmamaktır.

- Yarışmaya bireysel proje veya grup projesi ile katılınılabilir.

Online Başvuru Formuna;

- Yarışmacıların yarışma şartlarını aynen kabul ettiklerini belirten ve kimlik bilgilerinin yer aldığı imzalı Başvuru Formu,

- Yarışmacının kayıtlı olduğu yarıyılı gösterir öğrenci belgesi veya mezun olduğu yarıyılı gösterir mezuniyet belgesi

mutlaka eklenmelidir. Bu belgelerin eksik olması durumunda tutanak tutularak, çalışma değerlendirilmeye alınmaz.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :