Muş Alparslan Üniversitesi Ödüllü Logo Tasarımı Yarışması

mimarizm.com / 06 Ocak 2021
Muş Alparslan Üniversitesi Ödüllü Logo Tasarımı Yarışması'nın son başvuru tarihi 31 Mart 2021.

Konu ve Amaç

Muş Alparslan Üniversitesi Ödüllü Logo Tasarımı Yarışmasının konusu, Üniversitemizin ve İlimizin vizyonunu ve misyonunu yansıtacak, öğrenci merkezli eğitim anlayışı ile bağdaşan, “Alparslan, Bilim, Eğitim, Lale, Muş, Selçuklu, 1071 Malazgirt Zaferi” kavramlarından bir veya birkaçının ifade edilerek ilişkilendirildiği, akılda kalıcı, özgün, yenilikçi, estetik ve işlevsel kullanım imkânlarına sahip bir Muş Alparslan Üniversitesi Logosu’nun oluşturularak Muş Alparslan Üniversitesinin kurumsal işlemlerinde kullanılmasıdır.

Yarışma Takvimi

Son Teslim Tarihi: 31/03/2021
Sonuçların İlan Edilmesi: 12/04/2021

Yarışmanın Duyurusu

Muş Alparslan Üniversitesi Ödüllü Logo Tasarımı Yarışması sonuçları Muş Alparslan Üniversitesi web sitesi duyurular bölümünde (www.alparslan.edu.tr) ve Muş Alparslan Üniversitesi sosyal medya hesaplarında (Twitter, Facebook, İnstagram: musalparslanuni) yayımlanacaktır.

Ödül

Birincilik: 15.000 ₺ + Katılım Belgesi ve Başarı Belgesi
İkincilik: Kurumsal Hediyeler + Katılım Belgesi ve Başarı Belgesi
Üçüncülük: Kurumsal Hediyeler + Katılım Belgesi ve Başarı Belgesi

Seçici Kurul

- Prof. Dr. Fethi Ahmet POLAT (Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü)
- Harun DEMİR (Muş Alparslan Üniversitesi Genel Sekreteri)
- Doç. Dr. Aydın ZOR (Akdeniz Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Grafik Bölümü Öğretim Üyesi)
- Doç. Zafer LEHİMLER (Atatürk Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Grafik Bölüm Başkanı)
- Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Ferruh HAŞILOĞLU (Atatürk Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Grafik Bölümü Öğretim Üyesi)

Yedek Üyeler

- Öğr. Gör. Serdar DİK (Muş Alparslan Üniversitesi, Teknik Bilimler MYO, Tasarım Bölüm Başkanı)
- Öğr. Gör. Sedat SEVEN (Muş Alparslan Üniversitesi, Teknik Bilimler MYO, İnşaat Bölüm Başkanı)

Yarışmaya Katılım Koşulları

1. Muş Alparslan Üniversitesi Ödüllü Logo Tasarımı Yarışmasına seçici kurul üyeleri ve seçici kurul üyelerinin birinci derece yakınları ile yarışma düzenleme komisyonu üyeleri katılamaz.

2. Yarışma, T.C. vatandaşı olan ve profesyonel tüm sanatçıların, öğrencilerin, kamu kurumlarının ve özel kuruluşların katılımına açıktır.

3. Muş Alparslan Üniversitesi Ödüllü Logo Tasarımı Yarışmasına katılımından dolayı katılımcılardan herhangi bir ücret talep edilmeyecektir.

4. Her katılımcı yarışmaya en fazla 3 (üç) tasarım ile katılabilir.

5. Yarışmaya katılacak tüm tasarımların “T.C. Muş Alparslan Üniversitesi” adı ve üniversitenin kuruluş tarihi olan “2007” yılı ile birlikte değerlendirilmesine dikkat edilmelidir.

6. Yarışmaya sunulan tasarımların özgün olması; daha önce başka yarışmalara katılmamış, hiçbir gerekçe ile yayımlanmamış olması gerekir. Yarışmaya sunulan tasarımın internet, yazılı, görsel medya, vb. mecralarda ve bu konuyla ilgili web tabanlı arşivlerde bulunan tasarımlarla herhangi bir benzerlik ve çağrışımda bulunmaması ve diğer kurum ve kuruluş logolarını çağrıştırmaması gerekmektedir. Seçici kurul üyelerinin, kopya olduğunu tespit ettiği tasarımlar değerlendirmeye alınmayacaktır. Bu tasarımların sahiplerine ödül verilmeyecek, ödül verildikten sonra kopya oldukları tespit edilen eserlerin sahipleri ödüllerini iade edeceklerdir.

7. Logo tasarımı, Muş Alparslan Üniversitesini en iyi ve özgün şekilde temsil etmeli, içerik ile görsellik açısından anlaşılır, ayırt edici nitelikte olmalıdır. İstenilen tasarımlarda renk ve form yönünden herhangi bir kısıtlama yoktur. Çalışmalar dijital ortamlarda, basılı materyallerde, renkli ve siyah-beyaz olarak kullanılabilecek, değer kaybetmeyecek, anlaşılabilir tasarımlar olmalıdır. Logo tasarımının çok çeşitli amaçlar için kullanılabileceği göz önünde bulundurularak (kurumsal kimlik, antetli kâğıt, faks, dergiler, bültenler, kataloglar, broşürler, kitapçıklar, kitaplar, programlar, pankartlar, posterler, şapkalar, tişörtler, çantalar, havlular, internet ve elektronik medya, web sitesi, elektronik posta v.b.) basıma uygun nitelikte hazırlanması, büyütülüp küçültüldüğünde fonksiyonelliğini yitirmemesi gerekmektedir.

8. Logo tasarımı yatay ve dikey formatlarda kullanıma uygun olarak hazırlanmalıdır.

9. Seçici Kurul, yarışmaya katılan tasarımların Muş Alparslan Üniversitesinin ihtiyacını karşılayamadığını düşünmesi durumunda hiçbir tasarımı değerlendirmeye almama hakkını saklı tutar. Seçici kurulun oy birliği ile aldığı karar neticesinde yarışma iptal edilebilir ve yeni tarih belirlenerek yarışma tekrarlanabilir.

10. Yarışmaya sunulacak tasarımlar mutlaka bilgisayar ortamında Adobe Illustrator ya da CorelDraw gibi vektörel tabanlı grafik tasarım programları ile hazırlanmalıdır. Elle çizilmiş veya elle renklendirilmiş tasarımlar kabul edilmeyecektir.

11. Eserin dosya adı rakam ya da harflerden oluşmalıdır (rumuz). (Örnek: 12345.jpg). Rumuz en az 4 (dört), en fazla 8 (sekiz) karakterden (harften/rakamdan) oluşmalıdır. Birden fazla eser gönderenler aynı rumuzu kullanarak gönderilen tasarımların sayısını rumuz sonuna ekleyebilirler. (Örnek: 12345_1.jpg, 12345_2.jpg, 12345_3.jpg).

12. Her tasarım A4 (21 x 29,7cm) ebadında, beyaz zemin üzerine ve uzun kenarı 15 cm’yi geçmeyecek şekilde yerleştirilecek, kâğıdın alt kısmında tasarımın küçültülmüş renkli ve siyah‐beyaz şekilleri, kısa kenarı 25 mm’den büyük olmayacak şekilde yer alacaktır. (Bkz: Ek-2)

13. Tasarım ya da tasarımlar (en fazla üç farklı tasarım) ile birlikte her bir tasarım için katılım formunu da eksiksiz doldurulduktan ve katılımcı tarafından imzalandıktan sonra gramajı yüksek bir kâğıda (en az 160 gr.) renkli çıktı alınarak, çalışma dosyalarının (Corel Draw ya da Adobe Illustrator gibi) yer aldığı bir CD kopyası ile birlikte posta veya kargo ile gönderici ödemeli olarak gönderilmelidir. Tasarım baskısının alındığı sayfanın arka kısmında yarışmacının rumuzu yer alacaktır. Tasarımın baskısı, katılım formu ve çalışmanın yer aldığı CD veya DVD bir zarfa konulacak ve zarf kapatıldıktan sonra üzerine rumuz yazılacaktır. Aynı rumuz, çalışmanın arka yüzünde (A4 formatındaki çıktı) ve CD’nin ön yüzünde de yer alacaktır. Eserin ön yüzünde tasarımcının kimliğini belirleyecek hiçbir ibare bulunmamalıdır. Birden fazla eserle katılan tasarımcılar, her eser için ayrı “teslim zarfı” kullanmalıdır; birden fazla eserin teslim zarfı, tek bir “postalama zarfı” içinde kargo ile gönderilebilir. Posta veya kargodaki gecikmelerden, gönderim esnasında tasarımın ve CD’nin zarar görmüş ya da yıpranmış olmasından ve kargoda meydana gelen aksaklıklardan dolayı müracaat dosyasının kaybolmasından Muş Alparslan Üniversitesi sorumlu olmayacaktır.

14. Yarışmaya katılan tasarımcılar, her bir tasarım için kısa cümleler ile logolarının hikâyelerini katılım formundaki “Proje Açıklaması” kısmına yazacaklardır.

15. Yarışma sonunda sergilenmeye değer bulunan eserler herhangi bir süre sınırlaması olmaksızın ve kurumsal kimliğin bir ifadesi olarak arz edilmeksizin yarışma ile ilgili her türlü haber içeriği, herhangi bir telif ücreti ödenmeksizin basılı ve görsel materyal üzerinde kullanılacaktır.

16. Muş Alparslan Üniversitesi “Ödüllü Logo Tasarımı Yarışması” Katılım Formunu doldurmayan/imzalamayan katılımcıların tasarımları değerlendirmeye alınmayacaktır.

17. Yarışma katılımcıları, tasarımlarının kendilerine ait olduğunu kabul, beyan ve taahhüt etmiş sayılır.

Ayrıntılı bilgi ve başvuru için tıklayın


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
  • Zeynep Tosun geçen ay Yarışma da sunulucak tasarımlar bilgisayar ortamında tasarlanılmalı denilmiş. Kullanılacak programlar önemli mi? Autocad ve Photoshop programları olabilr mi?
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :