Mimar Sinan Haftası Etkinlikleri: Eskiz Yarışması-4

mimarizm.com / 04 Mart 2024
İstanbul Gedik Üniversitesi Mimarlık Bölümü'nün Mimar Sinan Haftası etkinlikleri içerisinde 4.sünü düzenlediği mimarlık öğrencilerine açık eskiz yarışmasının son teslim tarihi 15 Nisan 2024.

YARIŞMANIN KONUSU VE AMACI

Türkiye'de mimarlık, Cumhuriyet dönemi ve sonrasında büyük bir dönüşüm ve gelişim sürecinden geçmiştir. Bu dönemde, mimarlık sadece fiziksel yapıları inşa etmekle kalmamış, aynı zamanda ulusal kimliğin ve modernleşmenin bir ifadesi haline gelmiştir. Cumhuriyet dönemi mimarlık mirası, sadece mimari açıdan değil, aynı zamanda toplumsal, kültürel ve politik bağlamlarda da önemli bir rol oynamıştır. Yarışma, Cumhuriyet dönemi mimarlık mirasının korunması, tanıtılması ve gelecek nesillere aktarılması için bir platform sağlamayı hedeflemektedir. Eserleriyle Dünya tarihine adını yazdıran Mimar Sinan da yaşadığı döneminin mimarisini üstün bir tutumla ele alarak evrensel bir seviyeye taşımakla geçmiş mimarlık mirasımızı kapsayan ve modern zamanlara ilham veren çağlar üstü bir temsil haline gelmiştir. Bu nedenle 9 Nisan Mimarlar Günü’nün içinde bulunduğu Mimar Sinan Haftası etkinlikleri kapsamında her yıl düzenlediğimiz eskiz yarışmasını bu yıl Cumhuriyetin 100. Yılı etkinliğiyle değerlendirmek istedik. Bu bağlamda, “Mimar Sinan Haftası Etkinlikleri: ESKİZ YARIŞMASI-4” Cumhuriyet dönemi eserlerini üretken düşünme aracı eskiz üzerinden yoruma açmaktadır.

YARIŞMANIN TÜRÜ VE ŞEKLİ

Günün anlam ve önemini vurgulamak hedefiyle “İSTANBUL GEDİK ÜNİVERSİTESİ, MİMARLIK VE TASARIM FAKÜLTESİ, MİMARLIK BÖLÜMÜ” ile “MİMARLIK, ŞEHİRCİLİK VE TASARIM UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ” tarafından düzenlenen “Mimar Sinan Haftası Etkinlikleri: ESKİZ YARIŞMASI-4” tüm üniversitelerdeki mimarlık öğrencilerine açık ve tek kademeli bir yarışmadır.

KATILIM ŞARTLARI

• Yarışma, Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki sanat, tasarım ve mimarlık alanlarında bir eğitim programına kayıtlı tüm lisans öğrencilerine açıktır.

• Öğrenciler yarışmaya birden fazla çalışma ile katılım sağlayabilirler.

• Yarışmaya katılan her projede özgünlük ve daha önce başka bir yerde yayınlanmamış olması koşulu aranmaktadır.

• Yarışmaya katılım ücretsizdir.

YARIŞMA TAKVİMİ

Son teslim tarihi: 15 Nisan 2024 saat 17:00
Sonuçların ilanı: 22 Nisan 2024

ESERLERİN TESLİM VE YAZIŞMA ADRESİ

Katılımcılardan seçmiş oldukları eseri serbest el çizim tekniğinde, karakalem, suluboya, yağlıboya, gazlı kalem, vb. malzemelerden yararlanarak sunması beklenmektedir. Dijital çizim araçları ile üretilen çalışmalar değerlendirmeye alınmayacaktır.

A4 kâğıt ebadında, jpg formatında ve en az 300 dpi çözünürlükteki çalışma, katılımcı iletişim ve eğitim bilgileri mimarlik@gedik.edu.tr adresine e-posta ile iletilecektir.

ÖDÜLLER

Birincilik Ödülü: Eskiz Kalemi
İkincilik Ödülü: Eskiz Kalemi
Üçüncülük Ödülü: Eskiz Kalemi

Şartname için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :