Fotoğraf Yarışması; Geleneksel Kent Dokusunda Estetik

mimarizm.com / 29 Ağustos 2019
TMMOB Şehir Plancıları Odası Antalya Şubesi ve Antalya Kent Konseyi tarafından düzenlenen "Geleneksel Kent Dokusunda Estetik" konulu Fotoğraf Yarışmasına son teslim tarihi 1 Kasım.

Yarışmanın Amacı

Kentler dinamik bir organizma gibi zaman içerisinde sosyal, kültürel, ekonomik, teknolojik ve fiziksel açılardan değişime uğrarlar ve kendilerine özgü karakterleri ile kimlik kazanırlar. Kentin kimliğini ve kültürünü yaşatan geleneksel kent dokusu içerisinde kent estetiği kavramını oluşturan kentin doğal, kültürel, tarihi, görsel öğe ve özellikler bütünü ve özgün bakış açısıyla mekanları özelliklerine göre vurgulayarak, belgelemek. 

Yarışmanın ana teması, Kentlileri, geleneksel kent dokusu olarak adlandırdığımız kentin kuruluşundan günümüze kadar kendine özgü özellikleri ile yaşayan tüm mekanları içerisine alacak şekilde, kentin doğal ve kültürel kimliğini vurgulayarak; kent estetiğini özgün bakış açısıyla görmeye ve göstermeye teşvik etmek.

Yarışmanın Konusu

Çevre, doğa ve kültür bir arada uyum içinde, estetik bir algı yaratır. Kent estetiği, ortak yaşam kültüründen yani kamusal alanların estetik değer olarak geleceğe taşınmasıyla başlar. Kent estetiği insanın sosyal ve ruhsal yaşamına yani insana birebir etki eden bir olgudur. Çeşitli zaman kesitlerindeki toplum yapılarının yarattığı kültürel özellikler ve buna bağlı estetik duygular ile mekan kalitelerini anlamak bugünün çevrelerini oluşturmaya yardımcı olmaktadır. Bu yarışmanın konusu kentin yaşayan mekanlarında kent merkezi ve çevrelerinde kent estetiğini tartışmaya açarak farklı coğrafyalarda çevre, doğa ve kültür bileşeni doğrultusunda zaman içinde değişen kentlerimizde estetik algıyı yaratan çarpıcı örnekleri belgelemektir.  

Yarışma Kategorileri

- Yarışma "siyah beyaz" ve "renkli" olmak üzere iki ayrı dalda yapılacaktır. 
- Her aday, iki ayrı dalda yarışabilir; her yarışmacı yarışmaya toplamda en fazla üç eserle katılabilir.

Yarışma Takvimi

Yarışma Son Teslim Tarihi: 01 Kasım 2019
Jüri Değerlendirmesi: 04 Kasım 2019
Sonuçların Açıklanması: 05 Kasım 2019
Ödül Töreni: 07 Kasım 2019

Danışman Jüri Üyeleri: Dr. Ebru Manavoğlu (TMMOB Şehir Plancıları Odası Antalya Şube Başkanı), Semanur Kurt (Antalya Kent Konseyi Başkanı),  Akın Akınncı (ANSİAD Yönetim Kurulu Başkanı)

Asil Jüri Üyeleri: Dr. Handan Dayı (Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü Öğretim Üyesi), Dr. Zeynep Esengil (Antalya Bilim Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi), Dr. Özand Gönülal (Emekli Öğretim Üyesi), Dr. Nafia Özdemir Hanyaloğlu (Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü Öğretim Üyesi), Süleyman Kocabaş (TMMOB Şehir Plancıları Odası Antalya Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi)

Raportörler: İsmail Volkan (ANSİAD Yönetim Kurulu Üyesi), Şerafettin Sayar (Antalya Kent Konseyi Genel Sekreteri)

Ödüller

Siyah beyaz ve renkli fotoğraf kategorilerinde her birinde altışar tane olmak üzere toplamda on iki esere ödül verilecektir. Her kategoride ilk üç sıralamaya giren ödül sahibine derecelerine göre sanat kitapları hediye edilecektir. Her kategoride tüm mansiyon ve ödül sahiplerine 1 yıl süreyle müze kart hediye edilecektir. Ödüle layık görülen fotoğraflar TMMOB Şehir Plancıları Odası Antalya Şubesi ve Antalya Kent Konseyi internet sitesinde yayınlanacaktır. Ödüle değer görülen eserler 7 Kasım 2019 tarihinde Antalya Nazım Hikmet Kongre Merkezinde gerçekleştirilecek ödül töreninde sergilenecektir. 

Yarışma koşulları ve ayrıntılı bilgi için www.antalyakentkonseyi.org.tr ve http://www.spo.org.tr/ 


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :