Eskizlerle Mimar Sinan’ı Anlamak Eskiz Yarışması

mimarizm.com / 13 Nisan 2020
TMMOB Mimarlar Odası Konya Şubesi'nin her yıl düzenlediği Mimar Sinan Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen "Eskizlerle Mimar Sinan’ı Anlamak” konulu yarışmaya son proje teslim tarihi 15 Nisan 2020.

Yarışmanın Konusu

Mimarlar Odası Konya Şubesi'nin her yıl düzenlediği Mimar Sinan Haftası etkinlikleri çerçevesinde bu yıl, bir eskiz yarışması düzenlenmesi düşünülmüştür. Bu eskiz yarışmasının konusu, büyük usta Mimar Sinan’ı, eserleriyle birlikte anmak ve anlamaya çalışmaktır. Mimar Sinan’ın; Anadolu’nun yanısıra, Balkanlar’dan Yakın Doğu’ya geniş bir coğrafyada verdiği özgün eserlerle olgunlaştırdığı yapı sanatı ve fikirleri; ülkemizde mimarlık kültürünün temel taşlarını oluşturmuştur. Bu kültürün ülkemizdeki yansımalarını gelecek nesillere aktarmak ve büyük ustayı anlamaya çalışmak, bu yarışmanın temel hedeflerindendir

Yarışmanın Amacı

“Eskizlerle Mimar Sinan’ı Anlamak” başlıklı yarışmada, Sinan’ın eserlerinin eskizleri yapılarak mimarlık alanına, meslek alanına, güzel sanatların teşvik edilmesi adına bir katkı konulması amaçlanmıştır. Eserlerinin özgünlüğü, çeşitliliği ve derinliği ile mimarlık tarihimize eşsiz eserler bırakan  Mimar Sinan'ı eskizlerle bir nebze olsa da anlamaya çalışmak ve bu sentezleri gelecek nesillere bırakmak adına, mimarları ve geleceğin mimar adayları olan öğrencileri, mesleğe ve mimar Sinan’ı anlamaya yönelik bir yaklaşımla teşvik etmek hedeflenmiştir.

Yarışmanın Türü ve Şekli

“Eskizlerle Mimar Sinan’ı Anlamak” isimli eskiz yarışması, Mimarlar Odası Konya Şubesi’ne ve şubeye bağlı temsilciliklere kayıtlı Mimar ve mimarlık öğrencilerine açık, bölgesel ve tek kademelidir. 

Yarışmaya Katılım Koşulları

1. Yarışma TMMOB Mimarlar Odası Konya Şubesi ve şubeye bağlı temsilciliklere kayıtlı mimarlara ve mimarlık öğrencilerine açıktır. (Mimarların oda sicil numarası ile katılımı zorunludur.)

2.Yarışma profesyonel ve öğrenci olmak üzere iki kategoride yapılacaktır.

3.Yapılacak çalışmaların el çizimi olması ve çalışmalarda Mimar Sinan’ın eser/eserlerine yer verilmesi gerekmektedir. 

4. Eser üzerinde herhangi bir imza, isim, işaret ya da kimlik belirtecek ya da ima edecek herhangi bir ibare ya da simge bulunmamalıdır. Çalışmaya 5 Haneli rakamlardan oluşan bir rumuz verilmelidir ve bu rumuza çalışmanın sağ alt köşesinde yer almalıdır.

5. Çalışma tekniği, kağıt türü, kalem vb. herhangi bir sınırlama yapılmamaktadır.

6. Yarışmacılar, katılımcı formuna, ad ve soyadları ile iletişim bilgilerini  (telefon numarası ve e-posta adresini) eksiksiz girmelidir. Profesyonel kategoride yarışmaya katılacak üyelerimizin eserlerini yarisma@konyamimod.org.trmail adresine, öğrenci kategorisinde yarışmaya katılacak öğrencilerin eserlerini mimodarakat@gmail.com mail adresine göndermeleri gerekmektedir .

7. Yarışmaya katılan bütün eser sahipleri, “Mimarlar Odası Konya Şubesi”nin yayınlarında isminin ve eser adının kullanılması şartıyla kullanım hakkını verdiğini peşinen kabul eder. Buna bağlı olarak gerek Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, gerekse diğer ilgili mevzuat gereğince yarışmaya katılım sağlayan bütün eserlerin çoğaltma, işleme, temsil, umuma iletim haklarının ve yayımlanma haklarının kullanımı için “Mimarlar Odası Konya Şubesi’ne izin/muvafakatname” verilmesi zorunludur.

8. Yarışmada dereceye giren çalışmaların orijinali eser sahibinden istenildiği tarihte Mimarlar Odası Konya Şubesi'ne elden ya da posta yolu ile ulaştırılmalıdır.

Bu şartlara uymayanlar yarışmaya projeyle katılmış olsalar dahi projeleri yarışmaya katılmamış sayılır.

Değerlendirme 

Eserlerin değerlendirilmesi, yarışmaya profesyonel kategoriden katılan üyelerin eserlerinin değerlendirilmesi @mimodkonya, öğrenci kategorisinde katılan öğrencilerin eserlerinin değerlendirilmesi @mimodarakat instragram hesabı üzerinden, takipçilerin oylaması ile değerlendirilecektir. Profesyonel ve öğrenci kategorilerindeki eserler kendi içlerinde değerlendirilecek, en çok oy alan ilk üç eser ödül almaya hak kazanacaktır.

Yarışma Takvimi

Son teslim tarihi: 15 Nisan 2020 saat 17:00
Oylama başlangıç tarihi: 17 Nisan 2020 saat:10:00
Oylama bitiş tarihi: 21 Nisan 2020 saat 10:00

Ödüller

Profesyonel kategorisi için ödüller 

Birincilik Ödülü: YEM Kitabevi 500 TL hediye çeki 
İkincilik Ödülü: YEM Kitabevi 300 TL hediye çeki 
Üçüncülük Ödülü: YEM Kitabevi 200 TL hediye çeki

Öğrenci kategorisi ödüller

Birincilik Ödülü: Derwent Sketch Wallet (deri çantalı, üzerine özel isim yazılacak)
İkincilik Ödülü: 5 Aadet  Shinhart Touch Marker
Üçüncülük Ödülü: Talens A5 Eskiz defteri VE 3 Adet Saukura Pigma Çizim kalemi

Yukarıda belirtilen ödüller yarışma sonucunun açıklanmasını izleyen 7 gün içerisinde ödenecektir. 

Eserlerin Teslim ve Yazışma Adresi

Profesyonel kategoride yarışmaya katılan üyeler eserlerini yarisma@konyamimod.org.tr adresine başvuru formu ile beraber gönderecektir. Dosya adı rumuzunuz olmalıdır. Oylama @mimodkonya instagram hesabı üzerinden gerçekleşecektir.

Öğrenci kategorisinde yarışmaya katılan öğrenciler eserlerini  mimodarakat@gmail.com adresine başvuru formu ile beraber gönderecektir. Dosya adı rumuzunuz olmalıdır. Oylama @mimodarakat instagram hesabı üzerinden gerçekleşecektir.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :