Dışişleri Bakanlığı Yerleşkesi Mimari Proje Yarışması

mimarizm.com / 12 Temmuz 2010


Serbest, ulusal ve iki kademeli olarak açılan "Dışişleri Bakanlığı Yerleşkesi Mimari Proje Yarışması" bugün Bakanlığın Ankara'da yer alan merkez yapısının "konum, büyüklük ve mekansal nitelikleri ile Bakanlık beklentilerini karşılamakta yetersiz kalmakta" olduğu kararından yola çıkıyor. Yarışma, bakanlığın gelişen ve değişen gereksinimlerini karşılamak üzere Ankara Karakusunlar mevkiinde tahsis edilen arsa üzerinde yeni bir bakanlık yerleşkesine ait projelerin elde edilmesini amaçlıyor.

Yarışmanın konsepti ve kapsamı hakkında Bakanlık tarafından yapılan kısa açıklama şöyle:

"Türkiye Cumhuriyeti'nin uluslararası ortamda temsil edilmesi Dışişleri Bakanlığının asli görevlerinden biridir. Bu nedenle Dışişleri Bakanlığı'nın gerek Türkiye'de gerekse Türkiye dışında yer alan yapıları kendi gündelik işlevlerinin yanı sıra birden çok anlamda "temsiliyet ortamları" olarak algılanmıştır. Bu özellik Dışişleri Bakanlığı tarafından kullanılan yapılara özel bir önem ve öncelik yüklemekte, yapıların işlevsel beklentilere paralel olarak" mimari temsiliyet nitelikleri" ağırlıklı bir değer olarak öne çıkarmaktadır. Dışişleri Bakanlığı'nın bu bilinç içinde geliştirdiği gelenek bakanlığa ait yapıların özel ve ayrıcalıklı süreçler içinde elde edilmesini getirmiş, "mimarlık ve mekan" Dışişleri Bakanlığı için doğrudan bir temsiliyet aracı olarak kabul edilmiştir.

"Söz konusu yarışma arsası kentsel konum, büyüklük, topografik yapısı, bağlamsal ilişkileri ve ulaşabilirlik olanakları ile özel bazı olanak ve kısıtlar barındırmakta, mimari proje çözümleri için ayrıcalıklı bir ortam sunmaktadır.Benzer biçimde beklenen yapı programı büyüklüğü kendi kentsel bağlamını ve dilini oluşturabilecek bir yerleşke ölçeğine ulaşmaktadır. Yarışma Jürisi bu çok girdili ve karmaşık algılama içinde söz konusu yarışmanın "iki aşamalı" olarak gerçekleştirilmesini öngörmüştür. Yarışmanın birinci aşaması yerleşkeye yaklaşım, yapılaşmaya yönelik yer seçimi, program dağılımı, fiziksel doku, kot ve kesit ilişkilerine yönelik bir "anafikir" aşaması olarak görülmekle birlikte önerilerin ikinci aşamada ulaşacağı detay ve dil niteliklerine yönelik olarak belirleyici ve anlatıcı olması beklenmektedir. Yarışmanın ikinci aşamasında seçilen önerilerin öne çıkardıkları ana fikri koruyarak geliştirmeleri ve detaylandırılmaları beklenmektedir."


Yarışma arazisi

Mimarlar Odası üyesi olan tüm mimarların katılabileceği yarışmada jüri tarafından yeterli görülen on iki (12) proje ikinci kademe için değerlendirmeye alınacak. İkinci kademeye kalan yarışmacılara birinci kademenin ödülü olarak 10.000 TL'lik bir ödül verilecek.

İkinci kademede ise jürinin yapacağı değerlendirme sonucunda seçilen projelere aşağıdaki ödül ve mansiyonlar dağıtılacak:

Birincilik Ödülü: 80.000-TL
İkincilik Ödülü: 70.000-TL
Üçüncülük Ödülü: 60.000-TL
Dördüncülük Ödülü: 50.000-TL
Beşincilik Ödülü: 40.000-TL
Mansiyon (yedi adet, her biri): 20.000.-TL

Seçici Kurul

Danışman Jüri Üyeleri
A.Naci KORU, Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı
İsmail Hakkı MUSA, Dışişleri Bakanlığı İMAD Başkanı Genel Müdür Yardımcısı
Burçak GÜRSOY, Dışişleri Bakanlığı Y. Mimar
Şibe ERTÜRK, Dışişleri Bakanlığı Y. Mimar
Mücahit DEMİRTAŞ, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı
Hüseyin ÇELİK, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Yapı İşleri Genel Müdürlüğü, Genel Müdür Yardımcısı
Dağıstan SEÇEN, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Yapı İşleri Genel Müdürlüğü, Tesisat Dairesi Başkanlığı Elektrik Şube Müdürü (Elektrik Müh.)
Namık Kemal GÜRSOY, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Yapı İşleri Genel Müdürlüğü, Tesisat Dairesi Başkanlığı Şartname Sözleşme Şube Müdürü (Makine Müh.)

Asli Jüri Üyeleri
Umut İNAN (Jüri Başkanı), Y. Mimar (İTÜ)
Cem AÇIKKOL, Y. Mimar (ADMMA - ODTÜ)
F. Onur BEZİRCİ, Mimar (ADMMA)
Bülend CEYLAN, Y. Mühendis Mimar (İTÜ)
B. Haldun ERDOĞAN, Mimar (ADMMA)
C. Abdi GÜZER, Y. Mimar (ODTÜ)
Atila ERENLER, İnş. Müh. (ODTÜ)

Yedek Jüri Üyeleri
Kemal ÇAYIRLI, Y. Mimar (GÜ)
Serpil MUALLAOĞLU, Y. Mimar (MSÜ)
Perin ÖZEN ÖZTÜRKER , Y. Mimar (GÜ – ODTÜ)
Ayşe AKTÜRK BASIK, İnş. Müh. (KTÜ)

Raportörler
Selen AKEVREN, Y. Mimar (ODTÜ)
S. Ahu DEMİRALP, Mimar (BEY. Ü.)
Zeynep Tuba EKİN, Mimar (BA.Ü)

İlk kademe proje son teslim tarihinin 2 Eylül 2010 Perşembe günü saat 17.00 olarak belirlendiği yarışmaya katılan bütün projeler, sonucun ilanından sonra Ankara'da bir hafta süre ile sergilenecek. Projelerin sergilendiği salonda 22 Kasım 2010 Pazartesi günü, 16.30'da bir de kolokyum düzenlenecek.

Detaylı bilgiye ve yarışma şartnamesine ulaşmak için lütfen tıklayınız.
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :