AvivaSA'nın "Kumbara Tasarım Yarışması" İle Gençler Tasarrufu Tasarlayacak

mimarizm.com / 15 Ocak 2010
İngiliz araştırma şirketi The Future Company'nin, Aviva için aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 26 ülkede yaptığı "tasarruf alışkanlıkları araştırması"nın sonuçlarını kamuoyuyla paylaşan AvivaSA Emeklilik ve Hayat, "Geleceğin tasarımcıları tasarrufu tasarlıyor" sloganlı "Kumbara Tasarım Yarışması"nı başlattı.

Bireysel emeklilik ve hayat sigortalarıyla geleceği ve bugünü planlayan AvivaSA, 28 üniversitede başlattığı yarışmayla toplumda tasarruf ve geleceğe yatırım bilinci oluşmasına katkıda bulunmayı hedefliyor.

Türk halkının Avrupalılara göre tasarruf kültürüne olan uzaklığı ve gençlerde tasarruf bilincinin oluşmadığı sonucunu ortaya koyan araştırmanın arkasından, "toplumsal ve bireysel tasarrufu" yaygınlaştırmak amacıyla yola çıkan AvivaSA'nın yarışmasına, 28 üniversitenin endüstri ürünleri tasarımı, mimarlık ve güzel sanatlar fakültesi öğrencileri katılabilecek.

Kumbara kullanan bir kuşaktan geldiğini, tasarruf ve geleceğine yatırım yapma bilincine o dönemde sahip olduğunu belirten AvivaSA Genel Müdürü Meral Egemen, AvivaSA'nın bireysel emeklilik ve hayat sigortası ile bugün ve gelecek yaşlar için güvence oluşturduğunu belirterek şunları söyledi:

"Türk halkı, tasarruf edebileceği herhangi bir finansal enstrümana -örneğin buna sigorta poliçesi diyelim- "harcama, gider" olarak bakıyor. Bu tür tasarruflar harcama olarak görüldüğü için de birikim bilinci oluşamıyor. Biz yıllardır, biriktirme ve geleceğe saklama için kullanılacak bazı finansal enstrümanların gider olmadığını anlatmaya çalışıyoruz. Bu yarışmayla bunu, özellikle genç kuşağa tekrar hatırlatmak istiyoruz. Tasarrufu, geleceği düşünmek ve tasarlamak olarak algılarsak kumbarayı da tasarrufun sembolü olarak nitelendirebiliriz."

Birincilik ödülünün 5.000 TL, ikincilik ödülünün 3.000 TL, üçüncülük ödülünün ise 2.000 TL tutarında olacağı yarışmada 1.000 TL değerinde bir de mansiyon ödülü verilecek. Aynı zamanda dereceye giren ürünlerin endüstriyel üretimleri yapılacak.

Yarışmanın jürisi şu isimlerden oluşuyor: Ali Ağaoğlu (Gazeteci, Yazar), Ali Önder Lülü (AvivaSA Pazarlama Genel Md. Yrd.), Aziz Sarıyer (Bağımsız Tasarımcı), Emre Bozbeyli (Paşabahçe Tasarım Müdürü), Ilgaz Kuruyazıcı (Tasarımcı, Futurist), Meral Egemen (AvivaSA CEO), Mustafa Yalçın (Arçelik Tasarım Şefi), Oya Akman (Bağımsız Tasarımcı) ve Sertaç Ersayın (Bağımsız Tasarımcı).

Son teslim tarihi 31 Ocak 2010 olan yarışmanın ödülleri, Mart 2010'da düzenlenecek tören ile sahiplerine verilecek.

Yarışma şartnamesi için tıklayınız. Daha detaylı bilgi ve başvuru formuna ulaşmak için lütfen tıklayınız. 
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :