ARCHIPRIX - Türkiye 2011 Başvuruya Açıldı

mimarizm.com / 05 Mayıs 2011

Türkiye'de mimarlık alanındaki en iyi diploma projelerini seçmek üzere 16 yıldır düzenlenen "ARCHIPRIX – Türkiye 2011"e başvurular başladı.

Türkiye'deki tüm mimarlık okullarını ortak bir platformda buluşturarak yapıcı bir rekabet ortamı yaratan ve mimar adaylarının ufkunu genişleten ARCHIPRIX – Türkiye yarışması, bugüne kadar 32 üniversiteden 974 öğrenciyi, diploma projeleriyle bir araya getirdi.

Doğan Hasol, Şevki Vanlı, Hülya Yürekli ve Ferhan Yürekli'nin kuruculuğundaki ARCHIPRIX – Türkiye Yarışması, bu yıl 16. kez gerçekleştirilecek. 10 yıldır olduğu gibi yine ÇİMSA'nın ana sponsorluğu ile, Yapı-Endüstri Merkezi ve Şevki Vanlı Mimarlık Vakfı ortaklığıyla düzenlenen yarışmaya katılacak diploma projelerinin, 26 Ağustos 2011 gününe kadar postaya veya kargoya verilmiş olması gerekiyor.

2010–2011 akademik yılı, Şubat ya da Haziran dönemine ait bitirme projeleri ile katılabilinen yarışma için başvuru formlarına, okulların mimarlık bölüm başkanlıklarından ya da Archiprix resmi web-sitesinden ulaşılabiliyor.

ARCHIPRIX – Türkiye'de bu yıl ilk kez yarışmacılardan panolarını teslim etmeleri değil dijital olarak yollamaları isteniyor. Panoların baskısı ArchiprixTR tarafından yaptırılacak. Böylece hem öğrenciler posta ve baskı ücretlerinden tasarruf edecekler, hem de tüm panolar aynı malzemeden ve eş kalitede olabilecek.

Jüride, nitelikli eserleriyle tanınan ve farklı kuşakların temsilcileri olan mimarlar Ziya Tanalı, Kenan Güvenç, Özcan Uygur ve Özdihan Gökçe'nin yanısıra, Hollanda'dan, çarpıcı tasarımlarıyla dünyaca ün kazanmış olan MVRDV grubundan Jacob van Rijs de yer alacak. Tümay Korucuoğlu ve geçen yılın birincilik ödülünü alan Ege Özgirin yedek üye olarak jüri değerlendirmelerine katkıda bulunacak.

Bu yıl ilk kez verilecek "ÇİMSA Sürdürülebilirlik" Ödülü'nün seçiminde ise Enerji ve Çevre danışmanı Arif Künar jüriye destek olacak.

ARCHIPRIX – Türkiye 2011'in bir araya getirdiği genç ve yetenekli mimarlar, bu yıl ödüllerini, Kasım ayında Ankara'da düzenlenecek ödül töreninde alacaklar. Tören öncesi, jüri üyeleriyle yarışmacıların tartışmasına olanak tanıyan bir de kolokyum düzenlenecek. Kolokyum, ödül alan proje sahiplerinin projelerini sunmaları ile başlayacak, jüri ve katılımcıların değerlendirmeleri ile sürecek. Jacob van Rijs tarafından verilecek seminer ve takip eden hafta sonu jürinin katılımıyla düzenlenecek atölye çalışmaları ile tüm projelerin sergisi adeta bir mimarlık festivaline dönüşecek.

Katılan tüm projeler Kasım ayı boyunca CerModern'de sergilenecek; web-sitesi aracılığıyla ulaşılabilir olacak ödüllü tasarımlar, YAPI Dergisi'nde de yayımlanacak.

Yarışma Takvimi

Son Başvuru ve Teslim Tarihi: 26 Ağustos 2011
Ödül Töreni, Sergi Açılışı ve Kolokyum: 18 Kasım 2011

Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :