39. Grafik Tasarım Sergisi

mimarizm.com / 17 Temmuz 2020
Bu yıl ilk kez çevrimiçi gerçekleşecek 39. Grafik Tasarım Sergisi’ne erken katılım için son gün 7 Ağustos; son katılım tarihi ise 4 Eylül 2020.

Kurukahveci Mehmet Efendi’nin ana sponsorluğunda düzenlenen 39. Grafik Tasarım Sergisi’ne, bu yıl ilk kez çevrimiçi gerçekleşiyor. 1981 yılından bu yana düzenlenen ve Türkiye’de grafik tasarıma ilişkin ciddi bir bellek oluşturan Grafik Tasarım Sergisi'nde Grafik Tasarım Ödülleri'nin yanısıra pek çok özel ödül de sahibini bulacak. Ödüller yine Kasım ayında düzenlenecek bir çevrimiçi yayınla açıklanacak. Eylül 2019 itibarıyla üretilmiş işlerden oluşacak sergiye, bu yıl yeni eklenen kategori Yönlendirme Tasarımı dahil 24 kategoride başvuru yapılabilir. Bu yıl itibarıyla Yazı Karakteri Tasarımı kategorisi de “Başlık/Display Typeface” ve “Metin/Text Typeface” olarak iki ayrı kategoriye ayrıldı.

Kasım ayında başlayacak çevrimiçi sergiyle Türkiye çapında geniş bir izleyici kitlesine ulaşmayı hedeflemekle birlikte, yeni normal sürecindeki gelişmelere bağlı olarak, farklı şehirleri kapsayan gezici sergi ve etkinlikler de Grafik Tasarım Sergisi’nin programında yer alıyor.

Serginin görsel kimlik tasarımı, geçtiğimiz yılki yarışmada Kurumsal Kimlik, Hareketli Görüntü, Tanıtım Eşyası Üzeri Grafik Tasarım olmak üzere üç kategoride En İyi Ödülü, pek çok kategoride de başarı ödülü kazanan Önder Sakıp Dündar tarafından gerçekleştirildi.

GMK ödüllerinin yanısıra Bikem Özsunay Vakfı Yılın Öğrenci Projesi Ödülü, Eczacıbaşı Yılın Genç Grafik Tasarımcısı Ödülü, Emin Barın Logotayp Ödülü, İhap Hulusi Afiş Ödülü, Sait Maden Tipografi Ödülü ve TÜYAP Kitap Kapağı Ödülü, bu yıl yine ilgili kurum ve kuruluşların uzun yıllardır süregelen katkılarıyla verilmeye devam ediyor.

Seçici Kurul: Başar Bellisan (Yaratıcı Yönetmen, GMK Üyesi - Tribal Worldwide İstanbul / Başkan Yardımcısı), Can Dağlı (Yaratıcı Yönetmen, GMK Üyesi / Flama Design House (Kurucu), Emrah Yücel (İletişim Tasarımcısı, GMK Üyesi / Dreamogram ve I Mean It Creative (Kurucu), Esen Karol (Grafik Tasarımcı, Yayıncı), Ozan Akkoyun (Tasarımcı, GMK Üyesi / Paleworks (Kurucu Ortak), Ömer Durmaz (İletişim Tasarımcısı), Zeynep Orbay (Senior Art Direktör / Wieden & Kennedy Amsterdam)

Öğrenci Projeleri Seçici Kurul: Handan Tepe (Tasarımcı, GMK Üyesi / Indigo Toronto), Selin Estroti İpeker (Grafik Tasarımcı, GMK Üyesi), Turgut Erentürk (DgTajans / GMK ve YEKON Üyesi)

Özel Ödül Seçici Kurul: Ayşe Barın Arıbaş, Tevfik Barın (Barın Ailesi Temsilcileri, Emin Barın Logotayp Ödülü Jüri Üyesi), Cahit Çetinsu
 (Kurukahveci Mehmet Efendi Satış Koordinatörü
), İhap Hulusi Afiş Ödülü Jüri Üyesi

Ayrıntılı bilgi ve başvuru için tıklayın


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :