10. Türkiye Ev Tekstili Tasarım Yarışması

mimarizm.com / 24 Mart 2020
Teması "Sürdürülebilirlik: Sorumlu Üretim ve Tüketim" olarak belirlenen 10. Türkiye Ev Tekstili Tasarım Yarışması'nın son başvuru tarihi 27 Mayıs 2020.

UTİB 10. Türkiye Ev Tekstili Tasarım Yarışması, Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) tarafından Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) koordinatörlüğü ve TC Ticaret Bakanlığı desteği ile düzenleniyor.

Yarışmanın Amacı

- Türkiye’yi ev tekstili alanında öncü olduğu uluslararası pazarlarda moda ve trend yaratabilecek düzeyde temsil edecek tasarımcıları teşvik etmek ve desteklemek, beraberinde sektörün rekabet gücünü artırmak,
- Ev tekstili sektöründe özgün ve yenilikçi tasarımlar ile yaratıcı tasarımcı kimliğinin güçlenmesine yardımcı olmak,
- Türkiye ev tekstili sektöründe motivasyon, işbirliği ve dayanışmaya katkıda bulunmak,
- Ev tekstili sektörüne yenilikçi, katma değeri yüksek ve inovatif ürünler kazandırmak,
- 2023 İhracat Stratejisi kapsamında ülkemizde Ar-Ge ve tasarım kültürünün yerleşmesi ve teknoloji ile bütünleşmesi,
- Ar-Ge ve tasarım konularında yeterli birikimin oluşturulması,
- İhracatta katma değerin artırılması,
- Yeni tasarımcılar yetiştirilmesinin teşvik edilmesi,
- Ülkemiz ihracatçıları tarafından özgün ürünlerin üretilip, dünya pazarlarına sunulmasıdır.
- Ev tekstili sektöründe özgün ve yenilikçi tasarımlar ile yaratıcı tasarımcı kimliğinin güçlenmesine yardımcı olmak,
- Türkiye ev tekstili sektöründe motivasyon, işbirliği ve dayanışmaya katkıda bulunmak,
- Ev tekstili sektörüne yenilikçi, katma değeri yüksek ve inovatif ürünler kazandırmak,
- 2023 İhracat Stratejisi kapsamında ülkemizde Ar-Ge ve tasarım kültürünün yerleşmesi ve teknoloji ile bütünleşmesi,
- Ar-Ge ve tasarım konularında yeterli birikimin oluşturulması,
- İhracatta katma değerin artırılması,
- Yeni tasarımcılar yetiştirilmesinin teşvik edilmesi,
- Ülkemiz ihracatçıları tarafından özgün ürünlerin üretilip, dünya pazarlarına sunulmasıdır.

Sürdürülebilirlik: Sorumlu Üretim ve Tüketim 

Tekstil ve konfeksiyon sektörü, günümüz ekonomisinin en büyük sektörlerinden biri olmasıyla birlikte, kaynak tüketiminin ve çevreye bırakılan zararlı etkilerin oldukça yüksek olduğu bir sektördür.

Günümüzde giderek artan bu sorunun çözümü için, doğa dostu sürdürülebilir malzeme kullanımına ve üretim yöntemlerine geçilmesi artık göz ardı edilemeyecek bir durum haline gelmiştir. Daha uzun yaşam döngüsüne sahip ürünlerin, döngüsel malzeme akışına sahip üretim süreçlerinin ve geri dönüştürülmüş liflerin/malzemelerin kullanımı her geçen gün artmaktadır.

Bu kapsamda 10.Türkiye Ev Tekstili Tasarım Yarışması’nın teması "Sürdürülebilirlik: Sorumlu Üretim ve Tüketim” olarak belirlenmiştir. Yarışmanın onuncu senesinde sürdürülebilirlik kavramının, malzeme kullanımı ve atık yönetimi alanlarında yorumlanması ve tekstil ekosistemine sürdürülebilir ürünler kazandırılması amaçlanmaktadır. Hammaddenin çevre dostu koşullarda üretilmesi, kimyasalların çevreye zarar vermeyecek ürünlerden seçilmesi, solunum, sindirim ve cilt teması yoluyla insana zarar vermeyecek tekstil ürünlerinin üretilmesi, üretim atıklarının ve kullanım sonucu oluşan atık malzemelerin geri dönüşüm süreçlerinin gerçekleştirilmesi, tekstilde ekoloji ve sürdürülebilir dönüşüm önem ve öncelik gerektiren konular olarak belirlenmiştir.  10.Türkiye Ev Tekstili Tasarım Yarışması’nda katılımcılardan; “Sürdürülebilirlik: Sorumlu Üretim ve Tüketim” temasından ilham alarak gündelik yaşama uygun deneyim ve formlar eşliğinde ev tekstili ürünleri tasarlamaları beklenmektedir.

Yarışma Kategori İçeriği

Ürün Tasarımı Kategorisi; Perdelik kumaş, perde sistemleri, koltuk, döşemelik kumaş, banyo tekstili, yatak odası tekstili, duvar tekstili gibi ev tekstili ürünlerinden yola çıkarak farklı ihtiyaçlara cevap verebilecek estetik ve fonksiyonel nitelikleri üstün olan ürünleri kapsamaktadır.

Katılımcılar; yarışmanın ana temasına uygun olarak, farklı ihtiyaçlara cevap verebilecek nitelikte, estetik ve fonksiyonel özellikleri üstün olan ev tekstili ürünlerinden oluşan en az 3 en fazla 6 üründen oluşacak bir kapsül koleksiyon hazırlamalı ve kurgulanan bir yaşam alanı içerisinde belirtilen pafta formatı ile sunmalıdır.

Asil Jüri Listesi: Pınar Taşdelen Engin (Polyteks Teks. San. Araş. ve Eğitim. A.Ş. Yönetim Krl. Bşk. Yrd.), Aslı Türkün Karaçor (Dina Vanelli Teks. San. ve Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi), Nilüfer Ayça Kurtcan (Rekor Dış Tıcaret Ltd. Şti. İhracat Sorumlusu), Cansu Oçak Çokuşoğlu (Güleser Dış Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi), Dilek Acar (Beztaş Tekstıl Tıcaret Ltd. Şti. Firma Sahibi), Şeyma Özçimen (Özçimen Tekstil San. ve Tic. Ltd. Şti. Firma Sahibi), Burak Ay (İlay Dış Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı), Osman Nuri Canik (Elvin Teks. San. ve Tic. A.Ş. Kurucu Ortak), Burcu Erdebil (Berteks Teks. San. ve Tic. A.Ş.Yönetim Kurulu Üyesi), Banu Yentür (Haremlique Kurucu Ortak), Yasemin Savcı (Homeart Genel Yayın Yönetmeni), Muhammet Taşlı (Hamm Design Kurucu Ortak), Raşit Karaaslan (MOBİ Mobilya&İç Mimarlık Ltd. Şti. Genel Müdür), Esat Müfettişoğlu (Boyner Ürün Kategori Müdürü), Serhat Ünverdi (Mudo Concept Genel Müdürü), Selma Turgan Durmuş (Zorlu Tekstil Ürün Müdürü), Dilara Bilgili (Persan Home Studio Şirket Ortağı), Müge İkizler Gürel (İç Mimar)

Yedek Jüri Üyesi: Cezmi Kırayoğlu (Kırayteks Tekstil Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. Firma Sahibi)

Yarışma Takvimi

Ön Eleme Kayıtlarının Sona Ermesi: 27 Mayıs 2020
Bireysel/Motivasyon Eğitimi: 4 Temmuz 2020
Online Elemeye Katılmaya Hak Kazananların Duyurusu: 6 Temmuz 2020
Online Jüri Değerlendirmesi: 6-11 Temmuz 2020
Atölye Çalışmalarına Katılmaya Hak Kazananların Duyurusu: 13 Temmuz 2020
Atölye Çalışmaları: 10-17 Ağustos 2020
Final Elemesi: Ekim 2020
Ödül Töreni Tarihi: Ekim/Kasım 2020

Detaylı bilgi ve şartname için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :