Uluslararası VELUX Ödülü 2012

mimarizm.com / 17 Ekim 2011


UIA - Uluslararası Mimarlar Birliği ve EAAE - Avrupa Mimarlık Eğitimi Birliği işbirliği ile VELUX tarafından, 2004 yılından bu yana iki senede bir düzenlenen 'Uluslararası VELUX Ödülü', dünyanın dört bir yanındaki mimarlık öğrencilerini, 'Yarının Işığı' teması altında gün ışığıyla çalışmaya davet ediyor. Ödül programına başvurmak için son gün, 01 Mart 2012.


Yaşam kalitesinin artırılması için gün ışığına hak ettiği önemi vermek ve gün ışığının bina tasarımındaki rolünü güçlendirmeyi hedefliyen 'Uluslararası VELUX Ödülü'; açık fikirli ve deneysel yaklaşımlar ile gün ışığının mimarideki sınırlarını genişletmeyi, öğrencilerin sınırsız merak ve risk alma istekleri ile ışığı sosyal, psikolojik ve çevresel boyutlarıyla değerlendirmelerini sağlamayı amaçlıyor.

VELUX Ödülü'ne bireysel olarak veya ekip halinde katılmak mümkün. Yarışmanın ön şartı ise, aday olan projenin ve proje sahibi olan mimarlık öğrencisi veya öğrenci grubunun üniversitedeki bir eğitmen tarafından onaylanarak aday gösterilmesi.

Yapı tasarımından, gün ışığının kentsel yaşam ortamlarında yeniden düşünülmesine ya da daha soyut kavramlara kadar her konuyu kapsayabilecek olan yarışma başvurularında estetik, işlevsellik, sürdürülebilirlik veya yapılar ile çevre arasında etkileşim gibi konular üzerinde de yoğunlaşılabilecek.

Katılımcı projelerden ayrıca aşağıdaki konulara değinmeleri bekleniyor:

- Doğal kaynak olarak gün ışığına ve enerjiye odaklanan konseptler
- İç mekanlara gün ışığının katkısı
- Kentsel yaşamlarda gün ışığının yeniden irdelenmesi ve kent dokusunun yeniden canlandırılması
- Güneş ışığının ve gün ışığının doğanın ritimlerini ve dengelerini dikkate alarak, mimari açıdan öneminin irdelenmesi
- Doğala karşı yapay ışık, gündüze karşı gece, içerisine karşı dışarısı gibi daha soyut kavramlar

Jüri değerlendirmesi Haziran 2012'de yapılacak olan yarışmanın kazananları ise Ekim (2012) ayında duyurularak Avrupa'da yapılması planlanan ödül törenine davet edilecek.


2012 Seçici Kurulu
Alvaro Siza
Brigitte Shim
Francis Kéré
Peter Stutchbury
Per Arnold Andersen


Ödüller
Toplam 30 bin Euro değerinde para ödülü dağıtılacak olan yarışmada birinci ödüle değer görülen öğrencileri (minimum) 8 bin Euro, öğretmenleri 2 bin Euro ödül bekliyor. İkinciliği elde eden öğrenciler (minimum) 4 bin Euro, öğretmenler ise bin Euro para ödülünün sahibi olacak. Ödül programına başvuran projeler arasından seçilecek 10 proje ise mansiyon için yarışacak. Jürinin kararına bağlı olarak çeşitli kategoriler ya da temalar için de özel ödüller verilebilecek.


Şartnameye ulaşmak için
tıklayınız.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :