Julien De Smedt'e Rotterdam'dan Genç Mimar Ödülü

bustler.net / 30 Mart 2009


JDS Architects'in kurucusu, 1975 doğumlu Belçikalı mimar Julien de Smedt, Rotterdam-Maaskant Genç Mimar Ödülü'ne layık görüldü. Bu sene 13'üncüsü verilen ödül ile birlikte, De Smedt'in tipolojik yenilikçiliği büyük ölçeklerle bir araya getirmekteki ustalığı ile detaylara verdiği önem ve son kullanıcıya gösterdiği özel dikkatin altı çizildi.

Julien de Smedt
Ödül kararında ayrıca, iç mekan tasarımlarından büyük ölçekli konut projelerine, mimarlıktan kentsel tasarıma uzanan De Smedt'in portfolyosunun, çok sayıda projeye imza atan mimarın mesleki kalitesini de ortaya koyduğu belirtildi. "Bu yaşta verdiği mimari ürünler, De Smedt'in jüri gözünde rakipleri arasından rahatlıkla sıyrılmasını sağlamıştır" ifadesinde de bulunuldu.

Kariyerine OMA'nın Rotterdam ofisinde başlayan De Smedt, 2001 yılında Kopenhag'da PLOT adlı mimarlık ofisinin kurucuları arasında yer aldı. Şu anda pratiğini sürdürdüğü ofisi JDS Architects'i ise 2008 yılında Brüksel'de açan De Smedt, Kopenhag ve Oslo'ya uzandı. Mimarın yapıları arasında Kopenhag'daki 76 tip apartman içeren VM House, yine Kopenhag'da yüzme havuzu, Danimarka Helsingor'da psikiyatri hastanesi, Tayvan'da konut projeleri ile Oslo 2011 Dünya Şampiyonası için atlama pisti tasarımı yer alıyor.

2011 Olimpiyatları için Atlayış Pisti, Oslo
35 yaş altı genç mimarların mesleğe teşvikini amaçlayan ve 13'üncü kez dağıtılan "Genç" Maaskant Ödülü, ismini Hollandalı mimar Hugh Maaskant'dan alıyor. II. Dünya Savaşı sonrası Rotterdam'ın yeniden kurulmasında büyük katkıları olan Maaskant onuruna dağıtılan ödül, 5 bin Euro'luk para ödülünün yanı sıra ödül sahibinin işlerinin kitaplaştırılmasını da kapsıyor. Ödülün önceki sahipleri arasında Bureau Zus, Adriaan Geuze, şimdilerde Hollanda hükümetinde mimarlık danışmanı olarak yer alan Liesbeth van der Pol ve mimarlık bürosu Mecanoo yer alıyor.

Her iki senede bir düzenlenen ödül programının adayları ve kazananı, özel olarak toplanan jürinin önerileri sonucunda belirleniyor. Bu seneki Maaskant Ödülü'nün seçici kurulu ise şu isimlerden oluşuyordu:

Robert Winkel , mimar, Mei Architecten en Stedenbouwers, Rotterdam
Hans Ibelings , yayıncı-editör, A10 - New European Architecture
Tom Avermaete , mimar, Delft Üniversitesi Mimarlık Bölümü

2009 Maaskant Ödülü'nün sahibi De Smedt'e ödülü Kasım ayında Rotterdam Valisi Ahmed Aboutaleb tarafından sunulacak.
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :