Green Dot Ödülleri Açıklandı

05 Ocak 2009
2008 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde ilk defa düzenlenen ve en prestijli Uluslararası Çevreci Yarışması olması hedeflenen Green Dot Ödülleri, açıklandı. Yarışmada, ulaşım, yapı, ürünler, çevreci servisler ve kavramsal alanda geliştirilen sıradışı çalışmalar, ayrı ayrı başlıklarda değerlendiriliyor. Jüri tarafından gruplarında en çevreci ve yaratıcı bulunan eserler, basın ve yayın organlarınca sergilenerek toplumda giderek yükselen çevre bilincinin geliştirilmesi hedefleniyor. Ödüller, 2009 Haziran ayında Miami kentinde büyük bir tören ile proje sahiplerine verilecek.

2008 Green Dot Award'a 52 ülkeden 1000'in üzerinde proje katıldı ve eserler, dünyanın önde gelen çevre otoritelerinden ve tasarımcılarından oluşan büyük jüri tarafından değerlendirildi. Kazanan projeler, www.greendotaward.com ve http://www.greendotawards.com/winners/index.php adresinden izlenebiliyor.

Türk tasarım ekibi, ulaşım başlığı altında üç farklı dalda birden ödül kazandı. 'Volitan' projesi, en çevreci ulaşım aracı dalında birinciliğe; Aqua - Trap (Su Kapanı) projesi, çevreci ürün grubunda ikinciliğe; Fire - Knigt (Susuz Orman Yangını Söndürme Aracı) ise kavramsal dalda mansiyon ödülüne değer bulundu.

Volitan, IDA 2007'de de iki dalda büyük ödülü almıştı. Volitan, ODTÜ öğretim üyesi Dr. Hakan Gürsu başkanlığındaki DESIGNNOBIS ekibinin tasarımı. Dünyada büyük ilgi uyandıran Volitan Projesi, Green Dot Award'da ulaşım dalında büyük ödüle layık bulundu. Green Dot Award'da ilk defa sergilenen ve orman yangınlarını susuz söndürmeyi hedefleyen Fire - Knigt'ın yükselen başarı grafiği de gelecek için ümit taşıyor. Yeni dikilen ağaçların sulama problemine pratik çözüm üreten Aqua - Trap (su kapanı) projesinin aldığı ikincilik ödülü de susuzlukla yüzleşen ülkemizin geleceği için alternatif bir çözüm olanağı sunuyor.

VOLITAN

International Design Award  2007
 
- Dünyanın En İyi Deniz Aracı Ödülü,
- 2007 Dünyanın En İyi Ulaşım Aracı Ödülü;

Green Dot Awards 2008:

- Dünyanın En Çevreci Ulaşım Aracı Ödülü,
Tasarımcı: Dr. Hakan GÜRSU / ODTÜ), Sözüm DOĞAN / ODTÜ

Volitan, güneş ve rüzgar enerjisi kullanarak hareket eden, deniz suyundan tatlı su çevrimini gerçekleştiren, karbondioksit atık üretmeyen, geleceğin alternatif teknelerinden birisi olarak tasarlanmış. Güneş panellerini hareketli katı yelkenler olarak kullanıyor ve tekne dışında yer alan iki adet hareketli elektrik motoru ile destekleniyor. Volitan, nokta dönüşü yapabilen ilk deniz aracı. Volitan, yakıt bağımlılığını tamamen ortadan kaldırıyor, 18 - 20 deniz mili ile gece ve gündüz sürekli yolculuk yapabiliyor ve ayrıca yüksek manevra gücüne sahip 32 metre boyunda bir yolcu teknesi. Kurşun şarj pilleri yerine jel akü kullanımı ile çevre duyarlılığını pekiştiriyor. Yelkenlerin tasarlandığı şekil itibarı ile mevcut denge sorunlarına getirdiği çözümlemeler başta olmak üzere, tekne tasarımında devrim kabul edilebilecek pek çok yeniliği içinde barındırıyor. Volitan, uluslararası otoritelerce 2040 yılının teknesi olarak kabul ediliyor. Fransız hükümetinin desteklediği "GERRI" 2030 (Green Energy Revolution 2030)  tam geri dönüşümlü ada-kent (Renuion Adası) uygulamasında deniz aracı olarak da seçilmiş durumda. ABD'nin yüksek tirajlı  Popular Science dergisinin Temmuz 2008 sayısında (http://www.popsci.com/environment/article/2008-06/sun-powered-sailboat ) kapak ve orta sayfalarda detaylı bir şekilde yer alan ilk ulusal proje olarak da tarihe geçti.

FIRE KNIGHT - SUSUZ ORMAN YANGINI SÖNDÜRME ARACI (HİBRİT)

Green Dot Award 2008

Tasarım H. Gürsu, Dr. ODTÜ
Tasarım Ekibi: Sözüm Doğan / ODTÜ, Muzaffer Koçer / ODTÜ, Alper Karadoğaner / ODTÜ, Tolga Çağlar / ODTÜ

Fire - Knight, geleceğin susuz orman yangını söndürme aracı olarak tasarlanmış. Elekrik enerjisi ile desteklenen araç, yangın öncesi ve sonrası hizmet edebilen; doğal malzeme kullanarak etkili bir söndürme ve soğutma gücüne sahip, geleceğin etkin çözümü olarak değerlendiriliyor. Üzerinde, patent verilebilecek pek çok buluşu barındırıyor. Tamamen yerli teknoloji kullanılarak üretilmesi hedefleniyor.


AQUA-TRAP (SU KAPANI)

 Green Dot Award 2008 Second Prize
Tasarımcı: Dr. Hakan Gürsu / ODTÜ, Sözüm Doğan / ODTÜ, Muzaffer Koçer / ODTÜ, Alper Karadoğaner / ODTÜ, Tolga Çağlar / ODTÜ, Gülsüm Baran / AU (Mimar)

İkincilik Ödülü ile onurlandırılan Su Kapanı, giderek sulama sorunu ile karşı karşıya kalan yeni dikilmiş ağaçların ekonomik ve pratik destek sistemi. Doğal ortamda kayıp olan ve buharlaşan su zerreciklerini toplamayı ve ağaç köklerine yönlendirmeyi amaçlayan ürünün ağaçlandırmayı ciddi şekilde desteklediği düşünülüyor.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :