Armada İkinci Kez Avrupa'nın En İyisi

mimarizm.com / 24 Nisan 2015


2004'te Avrupa'nın En İyi Alışveriş Merkezi seçilen Armada bu kez, gelişim projesi ile 2015 Avrupa Alışveriş Merkezi Ödülleri'nde "Büyüme/Yenileme" kategorisinde birinci oldu.


Mimari tasarımı A Tasarım Mimarlık tarafından yapılan Armada, 2004 yılında Avrupa'nın En İyi Alışveriş Merkezi ödülünü alarak uluslararası ortamda yenilikçi mimarlık yaklaşımından ötürü ödüllendirilmişti.

Armada bu kez, gelişim projesi ile Uluslararası Alışveriş Merkezleri Derneği'nin (International Council of Shopping Centres - ICSC) düzenlemiş olduğu 2015 Avrupa Alışveriş Merkezi Ödülleri'nde "Büyüme/Yenileme" kategorisinde birinci oldu.

ICSC Ödülleri'nin sonuçları, 21 Nisan 2015 tarihinde Londra'da düzenlenen ICSC Avrupa Konferansı'nda açıklandı. Sektörün en prestijli ödül programı olarak bilinen ICSC Ödülleri, Uluslararası Alışveriş Merkezleri Derneği tarafından 1975 yılından bu yana verilmiyor. Ödül programı son yıllarda, mevcut alışveriş merkezlerinin yenileme projelerini ve kentsel ölçekteki gelişim projelerini içeriyor.

A Tasarım Mimarlık, ödüllü projeyi şöyle değerlendirdi:

Söğütözü bölgesinin ilk yapılarından biri olan Armada, Ankara kent mekânlarına yeni bir soluk getirdi. Eylül 2002'de açılan yapı, karma kullanımlı işlevleri ile benzerleri içinde seçkin, üst düzeyde ve çekici bir merkez oluşturmak amacıyla tasarlanmıştı. Dış mekân ve iç mekân tasarımı ve uygulaması üzerinde özenle çalışılmış bir merkez oldu. Yapı sadece ticari bir kutu gibi düşünülmeyip içerdiği program çeşitliliği ve kentsel düzenlemeleriyle sıra dışı bir farkı ortaya koydu. O günün perakende standartlarına göre yapılan iç yerleşimde dört atriyumlu, iki sokaklı "double mall" diye tarif edeceğimiz bir düzenleme ile daha küçük ticari birimler bir araya getirildi. Karşılıklı mağazalar ile pozitif bir iç dolaşım kurgusu geliştirildi.Günün değişen koşullarına göre yeniden ele alınan mevcut yapıda yeni düzenlemeler ile birlikte dış mekân ağırlıklı gelişim yapısı tasarlandı. Armada ve Büyüme Projesi arasında kalan yaya allesi bir kentsel yaşam alanı olarak kurgulandı. Yapılara farklı noktalardan giriş olanağı sağlanırken alle kotunda yer alan restoran ve kafeler sokağa dönük olarak tasarlandı. Yapılan yenileme çalışmalarında kentsel ölçekte dış mekân kullanımı ile Armada'nın ön plana çıktığını düşünüyoruz.

 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :