Archiprix-Türkiye Mimarlık Öğrencileri Bitirme Projeleri Ulusal Yarışması Ödül Töreni

27 Kasım 2007

 

Archiprix-Türkiye Grubu yönetiminde, Yapı-Endüstri Merkezi ve Şevki Vanlı Mimarlık Vakfı'nca, Çimsa ana sponsorluğunda düzenlenen Archiprix-Türkiye Yarışması'na Türkiye'de bulunan 13 üniversiteden 83 proje başvurdu.

Genç ve yetenekli mimarlara meslek icraları için şans oluşturmak; Türkiye'deki Mimarlık öğretim kurumları arasında rekabeti arttırmak; sektörde faaliyet gösteren firmalara, genç yetenekleri bulma şansı sağlamak; Türkiye'de Mimarlık mesleğinin kamuya tanıtımı ile itibarının yükselmesine katkıda bulunmak ve uygulama alanı ile okulların karşılıklı ilişkisini güçlendirmek için ortam yaratmak gibi önemli hedefleri olan yarışma, 1996 yılından bu yana Türkiye'de düzenli olarak gerçekleştiriliyor.

Avrupa ülkelerinde yaygınlaştırılarak, sonuçların Avrupa çapında ortak sergi ve yayınlarda birle ştirilmesi amacıyla ilki Hollanda da düzenlenen "Archiprix" yarışması, Türkiye'de Doğan Hasol, Şevki Vanlı, Hülya Yürekli ve Ferhan Yürekli'nin önderliğinde kurulmuştur. Çimsa Ana Sponsorluğunda, Archiprix-Türkiye grubu yönetiminde, Yapı-Endüstri Merkezi ve Şevki Vanlı Mimarlık Vakfı'nca "Archiprix-Türkiye Mimarlık Öğrencileri Bitirme Projeleri Ulusal Yarışması"nın onikincisi Mart 2007'de ilan edildi. Başvuruları Ağustos ayında sona eren yarışmaya, 13 üniversiteden 83 öğrenci bitirme projeleri ile katıldı. Semra Uygur, İzzet Fikirlier, Kaan Özer, Fatih Erduman, Şevki Vanlı ve Gözdem Üner Tubay´dan oluşan seçici kurul, Eylül'ün ilk haftasında toplanarak katılan projeleri değerlendirdiler. Kazanan yarışmacılar ödüllerini 26 Kasım 2007'de Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi E Galerisi'nde gerçekleşen törenle aldılar.

 Yarışmaya katılan tüm projelerin izlenebileceği sergi de 26 Kasım – 5 Aralık 2006 tarihleri arasında Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi D Galerisi'nde dolaşıma açık olacak.

Ayrıca yarışmaya katılan tüm projelerden oluşan yarışma kataloğu da her yıl olduğu gibi YEM Yayın tarafından hazırlanarak ödül töreninde ilgililerin beğenisine sunuldu. Archiprix-Türkiye Grubu'ndan Ferhan Yürekli, Doğan Hasol ve Şevki Vanlı ödül töreninde kısa birer konuşma yaparak, yarışmanın amaçlarını ve başarılarını konuklarla paylaştılar. Ayrıca Çankaya Belediye Başkanı Prof.Dr. Muzaffer Eryılmaz ve Çimsa Pazarlama Müdürü Dr. Önder Kırca da hazır bulundukları yarışmanın ödül töreninde birer konuşma yaparak genç mimarlara tebrik ve başarı temennilerini ilettiler.

Archiprix-Türkiye 2007 Yarışmasının birincisine 2.500 YTL değerinde Çimsa Beyaz Çimento Ödülü verildi. İkincinin 2.000 YTL ve üçüncünün 1.500 YTL tutarında ödüle sahip olduğu Archiprix 2006 Türkiye Yarışması kapsamında mansiyona değer görülen üç projenin her birine de 1.250 YTL tutarında ödül verildi . Yarışma birincisi, ikincisi ve üçüncüsüne ayrıca Nemetschek - FGA Mimarlık tarafından "Allplan Mimari Cad Sistemi ve Eğitimi", "Sertifika C Katılımı" hediye edildi.

1.Ödül: Çimsa Beyaz Çimento Ödülü Sabri Gökmen Orta Doğu Teknik Üniversitesi Borderıng The Water - Rotterdam

2.Ödül S. Eser Ergün Yıldız Teknik Üniversitesi Beşiktaş'da Karma Fonksiyonlu Üst Geçit Projesi

3.Ödül Özge Ünlü İstanbul Kültür Üniversitesi Yenikapı'da Metro İstasyonu Aktarım Merkezi Ve Alışveriş Kompleksi Tasarımı Projesi

Mansiyonlar

Hande Bağcık Uludağ Üniversitesi İznik'te Su Sporları Merkezi
Gülbeniz Öztuğ İstanbul Teknik Üniversitesi İstanbul Kartal'da Metropol İçin Açık Konut
Volkan Dağlı Osmangazi Üniversitesi Anti-Mall

Teşvik Ödülleri

Miray Akıncıtürk Gür Uludağ Üniversitesi Çekirge'de Termal Otel Tasarımı
Güven Çimenoğlu Yıldız Teknik Üniversitesi Cibali'de Öğrenci Konaklama-Ticaret-Kültür Yapısı Tasarımı
Mert Uslu Dokuz Eylül Üniversitesi Alsancak Bölgesinde Çok Rogramlı Rant Yapısı Tasarımı
Kadir Uyanık Karadeniz Teknik Üniversitesi Bahçecik'te Mahalle Tasarımı


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :