AR Awards for Emerging Architecture 2008'de Bir Kez Daha EAA

mimarizm.com / 03 Aralık 2008
Architectural Review tarafından her yıl 45 yaş altı mimarların tamamlanmış yapılarını değerlendirmeye alan uluslararası ödül programı AR Awards for Emerging Architecture'ın 2008 ayağında kazananlar açıklandı. İspanya, Bangladeş ve Şili'den toplam üç projenin ipi göğüslediği programda bir de Türk isim var: Emre Arolat Architects (EAA) Minicity Model Parkı ile dört kategorili değerlendirmenin ‘takdir edilen'leri arasına girmeyi başardı.


Minicty Model Parkı, Antalya - Emre Arolat Architects (EAA)

27 Kasım gecesi Londra'da yapılan bir törenle açıklanan ödül sahibi projeler, mimarlığın sadece biçimle ilgilenen buyurgan bir sanat olarak ele alındığı özel örnekler yerine, toplumsal yaşama katkı sağlayan, çevresel ve sosyal sorumluluk bilinci ile tasarlanmış yapılar arasından tercih ediliyor.

1999 yılından bu yana dağıtılan AR Awards for Emerging Architecture, yeni nesil tasarımcı ve mimarlara daha geniş bir uluslararası tanınırlık sağlamayı amaçlıyor. 90'ı aşkın ülkeden toplam 430 başvurunun geldiği ödül programı, yalnızca tamamlanmış ürünleri kapsıyor. Ayrıca sadece binalar değil, peyzajdan kentsel mekana, mobilyadan servis takımlarına kadar çok sayıda tasarımsal faaliyet alanından katılım gösterilebiliyor. Ödül programının kazananlarına 15 bin sterlin değerindeki para ödülü takdim edilirken, öne çıkarmaya değer görülen 25 katılım ise "Highly Commended", "Commended" ve mansiyon olmak üzere üç kategoride onurlandırılıyor.

2008 AR Ödülleri'nde eşdeğer birinciliğe layık görülen projeler ve kategorileri şöyle:

Otel: Hotel Aire de Bardenas - Emiliano López and Mónica Rivera Arquitectos (Tudela, Navarre, İspanya)Konut: HOMEmade village konutları ve DESI Binası - Anna Heringer (BASE habitat, BRAC Üniversitesi ve Dipshikha Sivil Toplum Örgütü işbirliğinde) (Rudrapur, Bangladeş)Ofis ve Mağaza: BIP Computers - Alberto Mozó (Santiago, Şili)AR Awards for Emerging Architecture 2008'de Sir Peter Cook (mimar ve eleştirmen), Peter Davey (The Architectural Review eski editörü), Sou Fujimoto (2006 AR Ödülü sahibi, iki kez dereceye girdi), Edouard Francois, Sheila O'Donnell (O'Donnell & Tuomey) ve Paul Finch (The Architectural Review editörü ve jüri başkanı)'ten oluşan prestijli seçici kurulun öne çıkardığı diğer projeler ise şöyle sıralanıyor.

'Highly Commended'

Konut: Kopenhag, Danimarka BJARKE INGELS GROUP
Workshop: Kanagawa, Japonya JUNYA ISHIGAMI + ASSOCIATES
Çöküntü Bölgesi: Torvdalshalsen, Norveç 70oN ARKITEKTUR
Taşınabilir Barınak: nr Snape, Suffolk SANEI HOPKINS ARCHITECTS
Konut: Tokyo, Japonya YUJI NAKAE+AKIYOSHI TAKAGI
Ofis: Zürih, İsviçre CAMENZIND EVOLUTION

'Commended'

Konut: Nandgaon, Hindistan STUDIO MUMBAI
Tema Parkı: Antalya, Türkiye EMRE AROLAT ARCHITECTS
Açık hava banyosu: Stuttgart, Almanya SMAQ
Toplum Merkezi: Thu Dau Mot, Vietnam VO TRONG NGHIA

Mansiyonlar

Konut: Tokyo, Japonya TNA
Konut: Nanjing, Çin AZL
Umumi Tuvalet: Austin, Texas, ABD MIRÓ RIVERA ARCHITECTS
Konut: Tokyo, Japonya MAKOTO YAMAGUCHI DESIGN
Karmaşık İşlev: Dublin, Irlanda BUCHOLZ MCEVOY ARCHITECTS
Konut: Tokyo, Japonya MASAHIRO HARADA+MAO
Su arıtma tesisi: Sant'Erasmo, Italya C+S ASSOCIATI
Konut: Trondheim, Norveç BRENDELAND & KRISTOFFERSEN
Bahçe pavyonları: Potters' Fields, Londra DSDHA
Büfe: Madrid, İspanya BRUT DELUXE
Umumi Tuvalet: Jinhua City, Cin DnA_DESIGN AND ARCHITECTURE
Orang-utan enclosure: Perth, Avustralya IREDALE PEDERSEN HOOK

EAA-Emre Arolat Architects, Antalya'daki Minicity Model Parkı projesiyle "Commended" ödülüne layık görülerek, bu ödülü ikinci kez Türkiye'ye getirdi. EAA, 2006 yılında da Dalaman Uluslararası Terminali ile AR Awards jürisi tarafından "Highly Commended" ödülüne layık görülmüştü.

Ödül alan tüm yapılar RIBA'nın Londra'daki binasında, Şubat 2009 sonuna dek sergilenecekler. İlgili projelere dair görsellere ulaşmak için tıklayınız.
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :