AIA Eğitim Yapıları Ödülleri Sahiplerini Buldu

Mimarlar Odası / 02 Ekim 2009
Amerikan Mimarlar Enstitüsü'nün (AIA) "Eğitim için Mimarlık Komitesi" tarafından verilen "AIA Eğitim Yapıları Ödülleri"ni almaya hak kazanan 13 eğitim yapısı açıklandı. Ödül programı, mimarların örnek çalışmalarını onurlandırmanın yanı sıra eğitim yapılarında takip edilen tasarım eğilimlerini tespit etmek ve eğitim sektöründeki en iyi uygulamalar hakkında bilgi sağlamak ve bunları geniş kitlelerle paylaşmayı amaçlıyor.

Ödüller bu sene Üstün Başarı, Yetenek ve Mansiyon olmak üzere üç kategoride verildi.

AIA tarafından bu yıl seçilen eğitim yapıları arasında gün ışığından en fazla verim alan, doğal havalandırmalı ve peyzajla başarılı ilişkiler kuran yapılar çoğunluktaydı. Jüri raporunda, ödül alan yapıların ortak özelliği olarak, bağlamın anlaşılmış olması ve önerilen çözümün alan üzerindeki etkisi, yapının sosyal ve kültürel anlamı, binanın bir eğitim aracı olarak kullanılması, tasarım çözümleriyle öğrenmeyi kolay ve anlaşılır hale getirmesi, çevre ve kaynakların kullanımında duyarlılık ve mimari tasarım ve yenilik alanlarında üstünlük olarak sıralandı.

Bu yılki jüride Gerald (Butch) Reifert (FAIA, Mahlum Architects, Seattle); Daniel Friedman (FAIA, Washington Üniversitesi, Yapılı Çevre Fakültesi Dekanı, Seattle); Patricia Wasley (Washington Üniversitesi, Eğitim Fakültesi Dekanı, Seattle); William Leddy (FAIA, Leddy Maytum Stacy Architects, San Francisco); Margaret Gaston (Santa Cruz Öğretim ve Öğrenimin Geleceği Merkezi Genel Başkanı, Kaliforniya) ve Caroline Lobo (AIA, Orcutt Winslow Partnership, Phoenix) görev aldılar.

Üstün Başarı Dalı Ödülleri


Kızılderili Toplumu için Okul
Milwaukee, Wisconsin
Antoine Predock Architect PC

Yaklaşık 810 dönümlük ormanlık bir arazide, Milwaukee kent merkezine 16 km uzaklıktaki okul, arazinin doğal topografyasını takip ederek öğrencilerin çevrelerinde bulunan peyzajla ilişki kurmalarını sağlıyor. Tasarım, bir açıkhava eğitim mekanı yaratmak için çayırların ve sulak alanların yeniden değerlendirilmesini ve bunların sorunsuz bir şekilde iç mekanlara bağlanmasını sağlıyor. Değişik seviyelerde birbirlerine rampalarla bağlanmış platformlar küçük toplanma mekanları ve eğitim alanları oluşturuyor.


Yale Üniversitesi Heykel Binası ve Galerisi
New Haven, Connecticut
Kieran Timberlake
(Fotoğraf: Peter Aaron/Esto)

Bina, gün ışığını içeri alırken gölgeleme araçlarıyla da ısıyı ve ışığı kontrol eden yüksek performanslı bir cephe barındırıyor. İç mekanlarda kullanışlı ve işlenmemiş yüzeyler, açıkta çelik kirişler ve doğal havalandırmayı kolaylaştıran 2,5 metrelik pencereler göze çarpıyor. LEED-Platinum sertifikalı bina, üç katta, bireysel stüdyolar, grup stüdyoları, dükkanlar ve öğrencilerin ve konuk sanatçıların işlerinin sergilendiği bir sergi salonu barındırıyor. Yapımı tipik bir üniversite yapısının yapım süresinin yarısından da az süren bina 22 ayda tamamlandı.


Çevre Eğitimi Ziyaretçi ve Etkinlik Merkezi
National Park Service, Pennsylvania
Bohlin Cywinski Jackson
(Fotoğraf: Nic Lehoux)

Pennsylvania'daki bu ziyaretçi merkezi geri dönüşümlü malzemeler kullanarak Ulusal Park Hizmetleri'nin çevrecilik alanındaki yönetim anlayışını yansıtıyor. Kuzey cephesinde kullanılan ve yakınlarda bulunan parklardan toplanmış atık lastiklerden üretilen kaplama malzemesi kolay bakımı ve çevreye verdiği minimum zararla bu konuya katkı sağlıyor.
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :