2012 Driehaus Ödülü'nün Sahibi Michael Graves

mimarizm.com / 26 Aralık 2011

Uluslararası mimarlık camiasının saygın ismi Michael Graves, 2012 Driehaus Ödülü'ne değer görüldü. Ünlü mimar ve tasarımcı Graves, ödülün takdim edildiği onuncu isim.

2003 yılında başlatılan ve her yıl düzenli olarak verilen Richard H. Driehaus Prize (Driehaus Ödülü); geleneksel, klasik, sürdürülebilir mimarlık ve şehircilik alanlarında gerçekleştirdiği çalışmalarla tasarım endüstrisine önemli katkıda bulunan şahısları ödüllendiriyor.

'Sıradan nesnelerin güzelliğinin ve kalitesinin ruhu etkileyecek güce sahip olduğu'na inanan Michael Graves, yaşamını, 'kullanıcı deneyimini zenginleştiren' mimarlığa adadı. Graves, büyük mimari eserlerinin yanı sıra tasarım deneyimini; aydınlatma, armatür ve mobilya gibi ince ayrıntılara dek taşıması ile de tanınıyor.

Ödüllü mimarın, 1964 yılında kurduğu Michael Graves & Associates (MGA) bugün halen başarılı ve yüksek kaliteli planlara imza atıyor. Pratiğin son dönemde gerçekleştirdiği başarılı işler arasında, Singapur'daki Resorts World Sentosa ve Hollanda'daki Louwman Museum yer alıyor.

Michael Graves, 24 Mart 2012 tarihinde Chicago'da düzenlenecek ödül töreninde, bronz ödül heykelciğinin yanı sıra 200.000 dolarlık para ödülünü de teslim alacak.


Driehaus Ödülü jüri başkanı Michael Lykoudis, Graves'in 2012 ödülüne değer görülmesine ilişkin olarak şunları söyledi:

"Michael Graves, yeteneği ve bilgeliği ile yalnızca mimarlık mesleğinin gelişimine değil, güzel ve erişilebilir tasarıma olan ilham verici dikkati ile günlük yaşamın iyileştirilmesine de katkıda bulunmuştur. Çalışmalarının niteliği ve kapsamı, Amerikan yaşamı üzerinde derin bir etki yaratarak; insanların kamusal ve özel alandaki iş yapma, yaşama ve etkileşime geçme biçimlerini geliştirmiştir."


Bu haber,
worldarchitecturenews.com'dan derlenmiştir.

 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :