Swanke Hayden Connell Mimarlık

Nurullah Kaya / 28 Ağustos 2019
Dünya genelinde birçok ülkede yer alan stüdyolarıyla global olarak tanınan Aukett Swanke Group’un Türkiye stüdyosu Swanke Hayden Connell Mimarlık; Burcu Şenparlak, Zeynep Orberk ve Bülent Dündar yönetiminde çalışmalarını sürdürüyor. Swanke Hayden Connell Mimarlık yöneticileriyle Aukett Swanke Group’un Türkiye yapılanmasını ve çalışmaları hakkında konuştuk...

Öncelikle bize kendinizden ve Swanke Hayden Connell Mimarlık’ın Türkiye yolculuğundan bahsedebilir misiniz?

Burcu Şenparlak: Swanke Hayden Connell Mimarlık, aslında global olarak da bilinen bir markanın İstanbul yolculuğu. 1996 yılında New York ofisindeki ortaklardan Türk bir mimarın vesilesiyle ve buradaki proje girişimleriyle başlıyor. Sabancı Center’daki iki kulenin ortasında yer alan giriş alanının tasarımı ve VIP katlarının iç mimari konsept tasarımı için Swanke Hayden Connell Architects Türkiye’ye davet ediliyor ve bu şekilde macera başlıyor.

O dönemlerde Amerikalı mimarlar, yüksek katlı yapıların mühendislik ve teknik altyapı bilgisi açısından daha fazla birikime sahip. Bu nedenle Tekfen Tower ve İş Kuleleri’nin projelendirmesi de Swanke Hayden Connell Architects tarafından yapılıyor. İş Kuleleri aslında Doğan Tekeli-Sami Sisa ortaklığında yapılmış bir çalışma. Onlar tarafından avan proje aşamasına kadar getirilmiş. Fakat daha sonra işverenin kararıyla projeye SHCA davet ediliyor ve süreç bizimle tamamlanıyor. 

Daha sonra, markanın global olarak aldığı bir kararla Avrupa ofislerinin yönetimi, gün içinde çalışma saatlerinin de Avrupa’ya daha uyumlu olması nedeniyle Londra üzerinden yapılmaya başlanıyor. Bu nedenle biz de doğrudan Londra ofisi ile çalışmaya başladık. Ben ekibe katıldığımdan beri Londra ekibi ile çalışıyorum. O dönem, finansal raporlarımızın dışında projelerimizin konsept aşamalarında da Londradaki meslektaşlarımızla sıkı bir ilişkimiz vardı. Zaman içinde bu azalmaya başladı. Çünkü İstanbuldaki çekirdek ekibimizle çok uzun zamandır birlikte çalışıyoruz. Dolayısıyla grubun çalışma yöntemini ve tasarım anlayışını burada çok iyi bir şekilde sindirdik ve bu şekilde devam ediyoruz.

Swanke Hayden Connell Architects, 5 yıl önce, Londra’daki yine global bir mimarlık ofisi olan Aukett Fitzroy Robinson ile birleşme kararı aldı. Bu birleşme sonrası Avrupa’daki tüm operasyonun ismi Aukett Swanke olarak değiştirildi. Ama biz Türkiye'de halen Swanke Hayden Connell Mimarlık olarak hizmet vermeye devam ediyoruz. Şu anda ben, Zeynep Orberk ve Bülent Dündar İstanbul ofisini birlikte yürütüyoruz.

Burcu Şenparlak

Kendimden kısaca bahsedecek olursam; 1993 yılında İTÜ Mimarlık Fakültesi'nden mezun oldum, aynı fakültede yüksek lisansımı da tamamladım. 1996-2006 yılları arasında Doğuş Grubu'nda (Doğus Yapı) çeşitli pozisyonlarda görev aldım. 2006-2008 yılları arasında freelance olarak birkaç proje yürüttüm. Bu sırada yolum Swanke Hayden Connell Mimarlık ile kesişti ve 2008 başından beri bu ekipteyim. Uzun süren Doğuş Grubu tecrübem daha ağırlıklı olarak işin yapımını da kapsıyorken, SHCM daha ağırlıklı proje üretimi ve ofis yönetimi konusunda tecrübe kazanmama fırsat sağlamış oldu.

Zeynep Orberk: Ben Swanke Hayden Connell Mimarlık’tan önce yurtdışında çalışıyordum. İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık bölümünü bitirdikten sonra Mimari tasarım üzerine Yüksek Linans yapmak için Amerika’ya gittim. St. Louis’de bulunan Washington Üniversitesi'nde Yüksek Lisansımı tamamladıktan sonra San Fransico’da Tsao Design Group bünyesinde yaklaşık 6,5 sene ağırlıklı iç mimari  olmak üzere çeşitli projelerde çalıştım. 2007 yılında Türkiye’ye geri dönerek Swanke Hayden Connell ekibine katıldım. Yurtdışı portfolyom her ne kadar iç mimari ağırlıklı olsa da, ilk işim bir mimari projeydi. Yaklaşık 12 sene oldu, ekip olarak birçok proje geliştirdik, farklı konseptler üzerinde çalıştık ve çalışmaya devam ediyoruz. Uzun yıllardır bir arada çalışan bir ekibiz. Buraya gelen gitmek istemiyor.

Zeynep Orberk

Bülent Dündar: 1998 yılında İTÜ Mimarlık Fakültesi'nden mezun oldum. Daha sonra aynı fakültede Şehir ve Bölge Planlama Kentsel Tasarım bölümünde, 2001 yılında yüksek lisansımı tamamladım.

İş hayatıma  2000 yılında Swanke Hayden Connell Mimarlık’a katılarak başladım. O zaman Tekfen Tower projesi vardı ve ben daha yeni mezun bir mimardım. Çok güzel bir ortam vardı ve buradaki genç kadro olarak tecrübelerinden, bakış açılarından yararlanabileceğimiz çok başarılı yabancı mimarlarla çalışma fırsatı bulduk. Burada çok şey öğrendiğimi söyleyebilirim. Daha sonra askerliğim dolayısı ile firmadan ayrıldım. 2006 yılında geri döndüm. 13 senedir de burada bir aile gibi çalışıyoruz. 


Swanke Hayden Connell Mimarlık yöneticileri ile
Swanke Hayden Connell Mimarlık ekibi ile
Künye
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :