MSE Architecture (Metex Studio Erk)

Ezgi Tezcan / 30 Haziran 2022
Mimari ve iç mimari projelerinin her evresinde kapsamlı değerlendirmeler ve çözümler geliştiren MSE Architecture (Metex Studio Erk) Kurucu Ortaklarından Hüray Erk ve Kağan Erk Çat Kapı konuğumuz oldular.

Çat Kapı röportajları çevrim içi olarak devam ediyor. 24 Haziran Cuma günü gerçekleşen röportajın konukları MSE Architecture (Metex Studio Erk) Kurucu Ortakları Hüray Erk ve Kağan Erk oldu.

2016 yılında Kağan Erk, Hüray Erk ve Sinan Kafadar ortaklığıyla kurulan Metex Studio Erk, mimari ve iç mimari alandaki bütüncül ve paylaşıma açık tutumu, danışanlarının gereksinimlerine olan duyarlılığı, fayda odaklı süreç yönetimi ve ölçek gözetmeksizin sunduğu özverili yaklaşımıyla öne çıkıyor.

Metex Studio Erk, mimari ve iç mimari projelerinin her evresinde kapsamlı değerlendirmeler ve çözümler geliştirerek projelerini üretmeye devam ediyor.

Petra The Flooring Co. desteğiyle gerçekleşen söyleşinin kısa başlıklarını buradan okuyabilir, tamamını ise YouTube kanalımızdan izleyebilirsiniz.

Ezgi Tezcan: Öncelikle sizleri tanıyarak başlayalım.

Hüray Erk: 1993 İstanbul Teknik Üniversitesi mezunuyum. Sonrasında yüksek lisansa devam ettim, burada okurken İTÜ’de hocalarımla birlikte çalışma fırsatım oldu. 2-3 ay kadar süren bu çalışmalarda birkaç tane proje yürütmüştük. Sonrasında küçük ölçekten büyük ölçeğe doğru yükselerek giden bir kariyer sürecim oldu. Arada doktoraya başlamıştım ama öncelikler değişince doktora sürecim yarıda kaldı. Sonrasında Metex Design Grup ile yolum kesişti. 20 senedir de Metex'liyim... 

Kağan Erk: 1993 İTÜ mezunuyum. Mezun olduktan sonra yüksek lisansa başladım fakat öncelik çalışmaya evrilince yarıda bırakmak zorunda kaldım. Öncelikle kendim, neyin, nasıl yapıldığı öğrenmek istediğim için şantiyelerle çalıştım. Sonrasında ofislerde çalışmaya başladım. 1997 senesinde Metex ile yolum kesişti ve o yıldan bugüne kadar da burada devam ediyorum. 

Taksim Gezi Otel

ET: Mimari ve iç mimari çok sayıda projeniz var. Tasarımlarınızı ortaya çıkaran temel düşünceler, olmazsa olmazlar neler?

HE: Tasarımlarımızın kullanıcı odaklı, çevreye saygılı, bulunduğu yere ait olmasına özen gösteriyoruz. Doğayı çok yadsımadan örnekler oluşturmaya çalışıyoruz. Bizim ortaya çıkardığımız ürünler, hep gördüğümüz beton yığınlarından biri olmamalı. İnsan ölçeğine yakın olmalı, aynı zamanda estetik duygularını okşamalı... Genel geçer akımlardan çok, daha uzun süreli yaşayan, daha zamansız ve insanlarla hemhal olabilen projeler üretmek, bize daha doğru geliyor. 

Tilkicik Koyu Otel Projesi

Hem mimari hem de iç mimari deneyimlerini bir arada tutmaya çalışan ofis; otel, konut ve rezidans projelerine değinerek, pandemi sürecini, mimari tercihlerini ve proje yapma biçimlerini aktardılar. Son olarak genç meslektaşlarımıza, mimarlık mesleğini seçmek isteyen arkadaşlarımıza mesajlarını ilettiler.

Barut Lara


Künye
Ofis Adı:
MSE Architecture (Metex Studio Erk)
Sahibi:
Hüray Erk, Kağan Erk, Sinan Kafadar
Web:
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :