BT Mimarlık

Aslıhan Erkmen, Nurullah Kaya / 16 Temmuz 2020
Bu ayki Çat Kapı konuğumuz olan BT Mimarlık Kurucusu Berna Tanverdi ile; mimari pratiği yanında akademik yönünü de konuşarak bu iki alan içerisinde yaptığı üretimleri konuştuk.

Covid-19 süreci sebebiyle fiziksel olarak gerçekleştiremediğimiz Çat Kapı röportajlarımıza çevrim içi olarak devam ediyoruz. 14 Temmuz Salı günü YouTube kanalımızdan canlı olarak gerçekleştirdiğimiz yayınların bu ayki konuğu BT Mimarlık’tı. Kurucusu Berna Tanverdi ile samimi bir sohbet gerçekleştirdik. 

2000 yılında Ankara’da kurulan BT Mimarlık; son kullanıcının beklentilerine, yaşam felsefesine, hayallerine uygun mekanlar, objeler, yapılar tasarlayarak, bütüncül bir yaklaşımla projeler üretmeye devam ediyor. Ağırlıklı olarak ofis ve konut projelerinde imzası olan Berna Tanverdi ile gerçekleştirdiğimiz söyleşinin kısa başlıklarını burada okuyabilir, tamamını ise YouTube kanalımızdan izleyebilirsiniz.

Sizi tanıyalım daha sonra da BT Mimarlık’I hayata geçirene kadar ki deneyimlerinizi dinleyelim?

Mimarlık eğitimimi ODTÜ’de tamamladıktan sonra master eğitimim için Amerika’ya gittim, Miami Üniversitesi’nde kentsel tasarım programındaydım ve okulun Avrupa‘da eğitim programına devam edildim. Bu kapsamda 1 sömestr Roma, 1 sömestr de Almanya, Bauhaus’ta tasarım stüdyolarına katıldım. Bu programların içeriğinde yerinde gezmek, görmek incelemek çok ağırlıklıydı, Avrupa’nın pek çok şehrini gezdik, eskizler yaptık, bu deneyimler çok önemli olmuştur hayatımda.

Daha sonra Türkiye’ye döndüm, hep kendi ofisimi açmak istiyordum. O dönemde tek başıma ve başka ekiplerle yarışmalara katıldık. Tek başıma katıldığım yarışmada başarı ve büyük ödül aldım. Belki de onun verdiği bir özgüvenle biraz erken, yıllarca bürolarda çalışmadan kendi ofisimi açtım. Bu arada masterdan sonra doktora programına da devam ediyordum. O iki dünya arasından hiç kopamadım. Şu anda ODTÜ’de devam ediyorum doktoraya, kuram ve mimari pratik üzerine. Özellikle bizim mesleğimizde çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bilkent Üniversitesi’nde stüdyo tasarım dersleri veriyorum aynı zamanda. Her iki alanda da, mimarlığın bilgi üretimi, ve bilginin transferi olan kuram tarafında ve tabii eğitim tarafında, hem de profesyonel yaşamı içindeyim. Dolayısıyla kendimi konumlandırdığım yer hep bu iki alan içinde, emek vermek, üretmek, çalışmak.

BT Mimarlık neler yapar?

Ağırlıklı olarak konut ve ofis projeleri yapıyoruz. Çoğunlukla kendi mimarisini yaptığımız; arsa alımından aksesuar seçimine kadar bütüncül bir yaklaşımla projeler üretiyoruz. Küçük ölçekli fakat özel projelerde yer alıyoruz, özel derken aslında vurgulamak istediğim özel tasarım talep edilen, en ince ayrıntısına kadar tasarım beklenen ve tabii bunun getirdiği zamansal ve bütçesel esnekliği olan projelerden bahsediyorum. Küçük bir büroyuz, zaman zaman elbette ekip arkadaşlarımla grubumuz büyüyor, fakat çoğunlukla tek çalışıyorum.

(…..)

Konut, ofis yapıları ve iç mekan tasarım projeleri üzerinde çalışan Berna Tanverdi ile hayata geçridği Ortaç Villası, Tenay Elektronik Ofis Yapısı, Bodrum F. Ö. Villası, BT Mimarlık Home Office iç mekan projeleri daha detaylı olarak konuşuldu. 


Künye
Ofis Adı:
BT Mimarlık
Sahibi:
Berna Tanverdi
Telefon:
(0312) 236 65 40
Web:
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :