Aboutblank

E. Seda KAYIM / 12 Mart 2010
Aboutblank

Her sene Türkiye'de çeşitli mimarlık fakültelerinden binlerce öğrenci mezun oluyor. Her ne kadar tamamı, eğitimini aldığı mesleği en dosdoğru anlamı ile sürdürmekte kararlı olmasa da, binlerce kişi bir şekilde –ucundan ya da köşesinden- mevcut mimarlık üretimi ortamına eklemleniyor. Ancak asıl sorun -bir mimarlık profesörünün çok sevdiği deyimi ile- "ÖSS mancınığı" ile mimarlık okullarına doluşmuş kişilerin mezuniyetin ardından "ne" yaptıklarında yatmıyor. Çünkü o "mancınık", bir süre sonra tüm öğrencilerde baş gösteren bir buhran ile yerini bir "cendere"ye, "kariyer planlaması" veya "gelecek hedefleri" –ne şekilde anarsanız anın- kaygılarına bırakıyor.

Peki tüm bunlardan tam olarak da burada neden mi söz ediliyor? Çat Kapı'nın bu ayki konuğu Aboutblank, "yeni mezun" mimarların kariyerleri ve hayatları ile ne yapabileceklerine dair oldukça verimli bir örnek oluşturuyor. Ve bu, illa ki "örnek alınması gereken" bir hikaye asla değil… Bu sadece bir hikaye; dört arkadaşın dört meslektaş haline geldiği süreçte mesleki üretimlerini nasıl sürdürdükleri ve hatta bazen sürdüremediklerine dair bir hikaye…
Aboutblank hakkında okuyacaklarınız, bir "ofis" olmanın gereklilikleri veya bazı durumlarda çok da gerekmediği üzerine, askerlik veya yüksek lisans gibi zorunluluk ya da görece ihtiyaçların pratik hayatta neden olabileceği kesintilerle başa çıkma şekillerine dair bir söyleşi.

Gökhan Kodalak, Erhan Vural, Hasan Sıtkı Gümüşsoy ve Ozan Özdilek dörtlüsünün üçü ile yaptığımız bu söyleşi, tam olarak da yukarıda sözü edilenler yüzünden bir "çat kapı" değil "ziyaret" öyküsü. Belki de bu sebepten ötürü, mimari üretimin belli kapsamlarda sürdürüldüğü sürece "fiziksel mekan" odaklı bir şey olmaması, bu konuşmanın ana başlıklarından biri. Ancak asla odağı değil. Çünkü halihazırda "sabit bir adres"i bulunmayan Aboutblank ekibinin yaptıkları/ettiklerini ilginç kılan tek şey, bu "mekansız" tutunma çabası değil.

Aboutblank, bugün Türk mimarlık ortamında çok sık rastlamadığımız bir pratik kurgusunu kovalıyor: Düşünce üretimi. Hatta o kadar ki "Bizim için yapı üretmekten daha önemlisi fikir üretmek" diyorlar. Kuramsal anlamda zengin bir mimarlık pratiği altyapısı oluşturmakta da kararlı gözüküyorlar; ağızlarını açtıklarında üzerine tartışılabilecek şeyler söylüyorlar. Bir yandan da Türk mimarlık ortamında tartışmanın, pek de "sevilmeyen" bir şey olarak kalmasından şikayetçi olduklarını dile getiriyorlar. Gerçekten de mimarlık odaklı spekülasyon, burada gayrimenkul odaklı olmayan bir yolu yordamı ile pek karşımıza çıkmıyor.

Aboutblank ile Yapı-Endüstri Merkezi'nde isimleri, onları tanımamızı sağlayan yarışma galibiyetleri ve kendilerini merak etmemize neden olan ilginç mailing girişimlerinden yola çıkan, bir de dönüp dolaşıp "şöhret" kavramına varan bir söyleşi gerçekleştirdik.

where can i get the abortion pill online what is in the abortion pill abortion pills

how to order the abortion pill online order abortion pill buy abortion pills online


Aboutblank Nasıl Bir Ofis Kurgusu Düşlüyor?
Aboutblank İsminin Olanakları ya da Olanaksızlıkları...
Şu Anki Esas Faaliyet Alanı: Yarışmalar
Mimarlık Üretimi Süreçleri ve Dinamikleri Üzerine
Künye
Ofis Adı:
Aboutblank
Sahibi:
Gökhan Kodalak, Hasan Sıtkı Gümüşsoy, Erhan Vural, Ozan Özdilek
Telefon:
(212) 225 69 37
Web:
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :