Uygulama, Doğaya Durak Acıpayam Otobüs Durakları Uygulamalı Tasarım Yarışması

mimarizm.com / 16 Eylül 2022
Mehmet Atalay Yılmaz'ın projesi, Doğaya Durak - Acıpayam Otobüs Durakları Uygulamalı Tasarım Yarışması'nda merkez durağına inşaa edilecek proje olarak seçildi.

Acıpayam’ın sosyal potansiyelini ve doğal güzelliklerini ön plana çıkarmayı hedefleyen bu durak tasarımları, malzeme seçimi ve biçimlenmeleriyle modern tasarım diline çevresel faktörleri entegre etmeyi amaçlamaktadır.

Kentte bulunan kanyon durağı, ‘’Kentteki Kanyon Fragmanı’’ teması ile vatandaşlara gidecekleri yer hakkında kısa bir fragman ile ön gösterim yapmayı amaçlamaktadır. Kanyonda gezinircesine gökyüzünü, ağaçları ve doğal taş dokusunu göreceğiniz ‘’Sergi Koridoru’’ kent durağının merkezini oluşturmaktadır. Hem durak bölümünde hem park bölümünde oturma alanları bulunduran tasarım, kendi içinde özgün detaylar da bulundurmaktadır. Sergi Koridoru’nda kanyona ait fotoğrafların bulunduğu doğal taş dokulu duvar, gerektiğinde farklı görsellere ev sahipliği de yapabilecek bir kent içi sergi alanı konumundadır. Kanyonda ve Acıpayam’da bulunan yeşil örtüyü temsilen durağa yerleştirilen ağaçlar da doğal görünümü desteklemesi kaygısıyla tasarıma eklenmiştir. Yapısal olarak yeni bir detay çözümü gerektirmeyen tasarım, hafif taşıyıcı elemanların doğal taş paneller ile kaplanması yoluyla inşa edilebilir. Gerektiğinde yapım kolaylığı sağlaması yolunda farklı doğal malzemelere ve detay çözümlerine de yönelinebilir.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :