Ovacık Şaraphanesi

mimarizm.com / 03 Şubat 2017
Kuzeydoğu cephesi üzüm bağına, güneybatı cephesi ise manzara yönüne bakan 2.580 metrekarelik bir alana üzerine kurulu, Öney Mimarlık tasarımı projede şarap imalatı ve konaklama birimi olarak iki temel fonksiyon bulunuyor.

Şaraphanenin projelendirildiği arsa kuzeybatı güneydoğu aksında, 2.580 m2’lik bir alanda konumlanıyor. Kuzeydoğu cephesi üzüm bağına, güneybatı cephesi ise manzara yönüne bakıyor. Projede şarap imalatı ve konaklama birimi olarak iki temel fonksiyon bulunuyor. Komşu parselde yer alan gürültü kaynağı çiftlik nedeniyle imalat fonksiyonu arsanın kuzeybatısına yerleştirilmiş. Konaklama birimleri ise arsanın güneydoğu kısmında yer alıyor.

Arsanın kuzeybatı istikametinde, 19. yüzyıl sonlarından kalma bir köy evi harabesi bulunuyor. Proje kapsamında bu harabe korunarak peyzaja dahil edilmiş. Eski köy evinin bulunduğu yer, aynı zamanda arazinin en yüksek noktası. Projenin yüksek yapısı olan imalathane bu yükselti arkasına konumlanmış. Bu şekilde manzara yönünden bakıldığında imalathane, minimum olarak algılanıyor.

İmalathanenin üzerinde ise şarap tadımının da yapılabileceği restoran yer alıyor. Tüm gün boyunca hizmet verecek olan restoran hem üzüm bağına, hem de deniz manzarasına sahip. İmalathanenin giriş noktası arsanın kuzey batı ucunda. Bağbozumu döneminde yoğun olarak kullanılacak olan bu giriş, ilk temizlemeye imkan verecek bir sundurma şeklinde tasarlanmış.

Daha sonra ise mayalanma tanklarının yer aldığı imalathaneye geçiliyor. İmalathanenin devamındaki koridor üzerinde laboratuvar, ofis gibi yardımcı hacimler yer alıyor. En son hacim ise tamamıyla yerin altına gömülü olan mahzen. Teras alanında imalathanenin çatı hizası devam ettirilerek restoran mekânı oluşturulmuş. Kapladığı iç hacme göre daha geniş bir çatı ile örtülen yapı, özellikle yaz aylarında kullanıcılarına yeterli gölgeyi sağlıyor.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :