Ops Passage

mimarizm.com / 11 Temmuz 2016
Mekânda dikkat çeken tavan uygulaması var olan akustik sorununun çözümü sırasında geliştirilmiş. Akustik çözümüne göre açı verilerek asılan dolu paneller ahşap malzemeden, boşluklu paneller ise ahşap içine yerleştirilen kumaşlardan kurgulanmış.

Ops Cafe Karaköy’ün işletmecileri Yasin Kalender ve Esin
Sözer Kalender tarafından yaratılan Ops Passage, İstanbul’un en eski ve tarihi semtlerinden Karaköy’de yer alıyor. Karaköy, günümüzde hem turist hem de kent yerlisi için oldukça popüler bir buluşma yeri halini aldı. Ops Passage ise Karaköy’ün tarihi pasajlarından biri olan Fransız Geçidi’nde konumlanıyor. Mekân tasarımı, 20 yıldır uluslararası otel markalarına otel iç mekân tasarımı yapan Arketipo Design iç mimarlık ortaklarından Esin Sözer Kalender’e ait. 

ops1

ops2

Mekânda dikkat çeken tavan uygulaması var olan akustik sorununun çözümü sırasında geliştirilmiş. Akustik çözümüne göre açı verilerek asılan dolu paneller ahşap malzemeden, boşluklu paneller ise ahşap içine yerleştirilen kumaşlardan kurgulanmış. Mekânın bulunduğu yerin tarihi koruma kuralları gereği, baca çıkılması yasak olması nedeniyle karbon filtre uygulaması yapılmış.

ops3

ops4

80 m2’lik oturma alanına sahip olan mekânda toplam 120 m2’lik kullanılabilir alan bulunuyor. Ops Passage, 35 kişilik teras ve 60 kişilik iç mekân oturumuyla yaklaşık 100 misafire hizmet edebilecek kapasiteye sahip. Açık gri tonları ve bakır etkisiyle ton sur ton kullanımının ağırlıklı olduğu mekânda iskandinav etkilerini okumak olanaklı.

ops6

Düşey ve yatay yüzeylerde kullanılan grinin çeşitli tonlarını tavan hareketini izleyen granit bar tezgâhında görmek mümkün. Mobilyalarda kullanılan meşenin doğal etkisi ve bakır nesnelerle yaratılan zengin atmosfer ise yine tasarım kurgusunun göze çarpan parametrelerinden. Son dönemin restoran tasarımlarında sıkça karşımıza çıkan yarı-açık mutfak tasarımı ise misafirlerin yemeklerinin usta eller tarafından hazırlanışına tanık olabilmeleri için yaratılmış.

plan

 


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :