Galeries Lafayette İstanbul

mimarizm.com / 04 Mayıs 2018
Yerel mimarlık ofisi olarak Galeries Lafayette İstanbul projesinin uygulamasını üstlenen Yoo Mimarlık, ünlü mağaza zinciri bünyesinde yer alan 120 küresel markanın projelerini, zaman ve performans göstergelerine göre Türkiye'ye uyarladı.

1893 yılında Paris'te küçük bir tuhafiyeci olarak açılan Galeries Lafayette, 1912'de pencerelerine eklenen çelik kubbe ve Art Nouveau stilinde eklemeler ile bugünkü görünümüne kavuştu. Ünlü mağaza zinciri, 2017 yılında Demsa Group ortaklığı ile İstanbul, Emaar Square Mall'da beşinci büyük uluslararası şubesini açtı.

Galeries Lafayette İstanbul

Galeries Lafayette İstanbul mağazası, 120'den fazla markanın özgün konseptini korurken, aynı zamanda bu markaların farklılıklarını mekansal olarak ayıran bir odak noktası şeklinde tasarlandı. Konsept tasarımı Plajer & Franz Studio'ya ait olan projede, tasarımın her detayında klasik mimarlık anlayışı modern bir dille yorumlandı. Bu tasarım öğeleri, farklı malzeme karışımları, özel aydınlatma senaryoları ve renk vurguları ile kullanıcılara bütünsel bir alışveriş deneyimi yaşatmak amaçlandı. 

1912 yılına ait kubbe tasarımı, İstanbul'daki projede çağdaş bir şekilde yorumlandı. Tasarımın odak noktasını da bu kubbe ile altında yer alan 20 metre genişliğindeki atriyum oluşturuyor. Bu modern yorum, mağaza zincirinin kendine özgü stiliyle de özdeşleştirilmiş durumda.

Yoo Mimarlık olarak, Emaar Square Mall içerisinde 11.000 m2'lik alana sahip Galeries Lafayette'in uygulama sürecine başlamadan önce, Demsa ve tasarım ekibiyle birlikte proje üzerine bir ön fikir alışverişinde bulunduk. Uygulama süreci öncesinde yapılan çalışmalarla, projenin tüm koşullarına hızlı şekilde adapte olduk. 

Öncelikle inşaat sürecinin koordinasyonu bizim için önemliydi. Emaar Square Mall inşaatı devam ederken, burada yer alacak 120 marka için; mağaza, teknik ekip ve tasarım grupları desteklendi. Tüm izinler, teklifler, onaylar, üretim, tedarik süreçleri ve montaj Yoo Mimarlık ekibi tarafından titizlikle yönetildi.

Galeries Lafayette İstanbul

Galeries Lafayette İstanbul

Mağazanın başyapıtı olan kubbenin, Paris'te Haussmann bulvarındaki Galeries Lafayette'in ünlü kubbesine benzer fakat daha çağdaş şekilde yorumlanmış olması gerekiyordu. Orijinalinin izlerini taşıyan kubbe, 3 katlı merkeze bağlanacak şekilde konumlandırıldı. Üretimi Almanya'da yapılan 15.7 metre çapındaki çelik kubbenin mimari planlamasının ardından; projenin detayları, ölçümleri, malzeme tedariki ve diğer şirketler arasındaki koordinasyonu ve görev atamasını üstlendik. Kubbenin her bir parçasını tasarım doğrultusunda farklı bölümlere ayırmak istedik. Bunu üretici firma ile paylaştık ve montajı, atriyuma yerleştirdiğimiz iskele ile tamamladık. 35 segment ve 3 bölümden oluşman kubbenin üzerindeki ekler çıkartılarak yapımı sonlandı.

​ 
Galeries Lafayette İstanbul

Türkiye için bir ilk olan Galeries Lafayette'in lüks markaları bünyesinde bulundurmasından dolayı, uygulama sürecinde her marka için ayrı çözümler oluşturduk ve müşterilerimizle markalar arası rekabette köprü görevi üstlendik. Bu süreçte markaların perakendeci olarak bize uyum sağlamasına yardımcı olmak adına tüm temsilcilerle ayrı ayrı görüştük ve bu küresel markaların projelerini, zaman ve performans göstergelerine göre Türkiye'ye uyarladık. Üretim ve tedarik aşamasında, iş ortaklarımızı ve hangi firmalarla çalışılacağını belirledik ve bütün bu süreci 15 ay içerisinde tamamladık. 

Galeries Lafayette İstanbul

Galeries Lafayette İstanbul

Galeries Lafayette İstanbul

Galeries Lafayette İstanbul

YOO Mimarlık hakkında:

2007 yılında mimar ortaklar Alparslan Özarpat, Orçun Özkan ve Alptekin Yıldız tarafından kurulan YOO Mimarlık, İstanbul başta olmak üzere dünyanın pek çok noktasında mimari tasarım, iç mimari ve mağaza giydirme projeleri gerçekleştirmiştir.

Alparslan Özarpat, Alptekin Yıldız, Orçun Özkan

Ağırlama, perakende, yeme-içme, ofis ve otel tasarımı başta olmak üzere, birçok farklı ölçek ve tipojide projelere imza atan YOO, farklı ölçekteki her projeyi, hem inovatif çözümler hem de yüksek bir farkındalık ile tasarı olmaktan çıkararak, kolayca gerçekleşecek biçimde formülize ederek, geleceğe ilham verecek şekilde ileriye götürmeyi amaçlar.

İstanbul merkezli YOO Mimarlık, Maçka'daki ofisinde çalışmalarına devam etmektedir.


İlgili İçerikler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :