“Amburan Beach”

06 Temmuz 2015
Projenin mimari kimliğini ve mekânsal bağlantılarını oluşturan yol ve saçaklar, 560 tane kompozit kolon ve onlar üzerinde 9.000 m²’lik bir betonarme çatıdan oluşmaktadır.

“Amburan Beach”, Bakü’nün Amburan bölgesinde 58 dönümlük bir arazi üzerinde, haftasonları yaklaşık 1500 kişiyi ağırlayan, ancak günümüz gereksinimlerine yanıt veremeyen, mekânsal ve servis anlamında yetersizlikleri bulunan bir plaj klübü olarak hizmet vermekteydi. Mevcut program değişiklik yapılmadan zenginleştirilerek; yalnızca plaj ve havuz çevresinde olan ağırlığın bütün araziye yayılması fikrinden yola çıkılmış ve proje yeni baştan ele alınmıştır. Arazinin çeperine yerleşmiş irrasyonel mevcut binaların yeniden işlevlendirilerek korunması amaçlanmış; bu binaların küçük müdahaleler ve cephe değişiklikleri ile genel mimari görünüm içinde yok olmaları sağlanmıştır. Projenin mimari kimliğini ve mekânsal bağlantılarını oluşturan yol ve saçaklar, 560 tane kompozit kolon ve onlar üzerinde 9.000 m²’lik bir betonarme çatıdan oluşmaktadır. Kompozit bir sistemle üretilen bu kolonların, 14 cm inceliğindeki betonarme saçağı taşıyabilmesi için, bu proje için geliştirilmiş özel bir çözüm kullanılmıştır. Deprem bölgesinde bu şekilde bir saçak oluşturabilmek için, kolon ile saçağın birleşme noktalarında konik açılımlar yapılarak, zımbalama etkilerinin alınması sağlanmıştır. Bu sistem, yalnızca betonla yapılamayacağı için, kalın sac bir borunun içine beton enjekte edilerek; kompozit bir sistem kullanılmıştır.
Pano içerisinde:
•Dar ve uzun dikdörtgen formlu arazideki temel çekim noktası olan, plaj ve havuz çevresinin, daha görünür kılınabilmesi için, çevre güneşlenme terasları, bar ve kafeler, oturma dinlenme bölgeleri arazinin iki uzun yanına paralel biçimde yerleştirilmiş hafifçe yükseltilerek bir vadi etkisi yaratılmak istenmiştir.•Yürüme yolları, arazide birbirinden kopuk duran bir çok farklı alanı çerçeveleyen ve bağlayan akışkan bir unsur olarak önem kazanmaktadır. Düğün alanı, trambolin, botanik bahçeleri, golf gibi birçok farklı kullanım, bütün alanı saran saçak ile birlikte, kendi içinde ilişkilenmektedir.

*Bu proje YAPI Dergisi'nin 391. sayısında yayımlanmıştır. 


“Amburan Beach” - Resim Galerisi

Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :