Pangaltı’da Butik Otel

mimarizm.com / 03 Mayıs 2017
Manço Mimarlık tarafından tasarlanan butik otel projesinde, otomotiv sektöründen esinlenilen ürün, malzeme ve grafik uygulamalar ile özellikle genç turistleri ve iş dünyasından insanları çekecek esprili bir iç mimari tasarım ortaya konmuş.

Kentsel dönüşüm yasası kapsamında yıkılan metruk bir ticaret binası yerine yapılacak olan proje, 32 odalı bir butik otel olarak tasarlanmıştır.

 

Yakın çevrede sayısı gittikçe artan küçük-orta ölçekli kent otellerinden ayrışmak adına yapının içinde bulunduğu kentsel bağlamı yansıtan güçlü bir mimari kimliği olması hedeflenmiştir. Projenin konumu, geçirmekte olduğu soylulaşma sürecine karşın hâlâ oto tamir atölyelerinin ağırlıkta olduğu Dolapdere Caddesi üzerinde yer almaktadır. Dolayısıyla doku ve renk bakımından otomotiv sektörüne gönderme yapan cephe ve iç mekân malzemeleri seçilmiştir. 

Gerek tamir atölyelerinde sıkça kullanılması, gerekse de dokusunun otomobil gövdelerindeki havalandırma ızgaralarını andırması nedeniyle cephede ağırlıklı olarak genleştirilmiş metal paneller yeğlenmiştir. Komşu parselde yer alan parktaki bitkilerin zamanla girintili yan cephe yüzeyini sararak yapıyla bütünleşmesi amaçlanmıştır. Ön ve arka pencereler önündeki katlanır panjurlar ile odalardaki misafirlerin arzuladıkları gölge ve mahremiyeti yakalamaları sağlanmıştır. Bunların farklı oranlarda açılmaları ile cephede rastlantısal bir üçboyutlu doku oluşacağı öngörülmüştür.

Genellikle kısa süreli konaklanacak bir tesis olmasından dolayı mimarinin baskın rengi olarak “taksi sarısı” seçilmiştir. Sarının cephedeki metal doku ile zıtlık oluşturması ve otelin dikkat çekici kurumsal kimliğini desteklemesi hedeflenmiştir. 

Otomotiv sektöründen esinlenen; ürün, malzeme ve grafik uygulamalar ile özellikle genç turist ve iş insanlarını çekecek esprili ve çarpıcı bir içmimari tasarım ortaya konulmuştur.

Yapının enerji ve su tasarrufu sağlayan çözümleri ile LEED ve Yeşil Yıldız yeşil bina belgelerini alması amaçlanmaktadır.

YAPI Dergisi’nin 425 / Nisan 2017 sayısında yayımlanmıştır. Dergiden daha fazla makale okumak için akıllı telefon ve tabletlerinize derginin dijital uygulamasını ÜCRETSİZ olarak buradan yükleyebilirsiniz.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
  • Banu Büyükçayır 4 yıl önce Merhaba, Trilyede 180 m2 üç katlı arkada 50 m2 bahçesi olan eski bir ev almayı düşünüyorum. Tadilat ile butik hotele çevirmek istiyorum. Bu konuda yardım istiyorum. Yani tadilata başlamadan önce sanki butik hotel olacak gibi tasarlanmamızı istiyorum fakat maddi nedenlerden dolayı hemen hotel olarak kullanamayacağım. Bütçem oldukça kısıtlı. Yaklaşık bir fiat alabilir miyim? Banu Büyükçayır Teşekkürler
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :