Ziylan Genel Müdürlük Bürosu

mimarizm.com / 11 Ağustos 2016
CBTE Mimarlık’ın, Ziylan Mağazacılık ve Pazarlama’nın Genel Müdürlük Bürosu için tasarladığı iç mekânlar, güncel eğilimlere uygun, ferah ve işlevsel bir çalışma ortamı sunacak şekilde, renklerin rehberliğinde yeniden kurgulanmış.

Nitelikli büro alanları oluşturmak adına mekânın planlamasını açık büro sistemine daha uygun hale getiren CBTE Mimarlık tarafından, mekanda açık grup çalışmasına olanak sağlayan bütüncül yaklaşımlar geliştirilmiş. Ziylan’ın aktif ve dinamik altyapısının ve gelmiş olduğu başarılı noktanın, çalışma alışkanlıklarıyla temellendiğini belirten CBTE Mimarlık’ın tasarladığı büroda, bu dinamizmin akışkan bir dolaşım aracı olarak kullanılması ve kurumsal kimliğe uygun, canlı ve parlak renklerle birlikte mekânla bütünleşmesi hedeflenmiş.

CBTE Mimarlık’ın açık büro kurgusunu temel alarak oluşturduğu çalışma alanlarında, hem farklı kategorilerinin etkileşimini engellemeyen, hem de yer yer özerklik sağlayan bir kurguyla çalışma hücreleri oluşturulmuş. Bu hücreler büro kullanıcılarının, ürün tasarımı ve incelemesi gibi süreçlerde yüksek motivasyonda birlikte fikir üretebilecekleri ve tartışabilecekleri birimler olarak tasarlanmış ve aynı zamanda da genelgeçer büro algısını kıran alternatif bir etki oluşturulmuş. 

Bütün tasarım departmanlarının bir arada kurgulandığı Ziylan Genel Müdürlük Bürosu’nda, mekân organizasyonunu etkileyen önemli etmenlerden biri de ürünlerin depolama biçimleri olmuş. Yüzlerce ayakkabının incelendiği, geliştirildiği ve oldukça hızlı bir dolaşım sürecine sahip olan çalışma birimlerinde, CBTE Mimarlık tarafından kapalı depolama sistemine alternatif olacak estetik çözümler geliştirilmiş. Hem ayakkabıların açıkta durabilmesi, hem de nitelikli bir sergileme sağlanabilmesi için tasarlanan kayar kapaklı renkli dolapların, algıyı içerideki yoğunluktan kendisine çekip, mekânı farklılaştırılması hedeflenmiş. Büroda kullanılan halılardaki renklerle de, tasarım birimlerinin hücreleriyle, depolama ünitelerinin arasındaki görsel bağlantı ve işlev algısının bütünlüğü sağlanmış. 

Mimar Çağdaş Belen ve Yüksek Mimar Tanem Eren Belen, Ziylan Genel Müdürlük’ün yenilenen bürosu için “Ziylan gibi enerjik kimliği olan ve çok çeşitli ürün içeriğine sahip bir firmanın Genel Müdürlük Bürosu’nu renklerle birlikte yeniden kurgulamak, hem Ziylan’ın kurumsal kimliğini destekledi hem de yaşamsal kaliteyi zenginleştirerek çalışma mekânını farklı bir noktaya taşımış oldu” şeklinde yorum yapıyor.

* Bu proje YAPI Dergisi'nin 410. sayısıyla birlikte verilen İçmimarlık ekinde yayımlanmıştır.


İlgili İçerikler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :