Okisan Showroom & Office

mimarizm.com / 06 Nisan 2021
Güvenlik ürünleri ve hizmetleri sunan bir teknoloji firması olan Okisan’ın Zoon Mimarlık'a ait konsept tasarımı, firmanın teknolojik vizyonunu göstermek üzere yapılmış.

Uygulaması ve tasarımı Zoon Mimarlık'a ait olan proje, Okisan'ın İstanbul’da yer alan 2000 metrekarelik mevcut binasının dış cephesi de dahil olmak üzere bütünsel bir yenileme projesidir.

Bina, depo alanları, showroom, satış & pazarlama, yönetim, toplantı, yeme-içme & aktivite alanlarını içeren 7 kattan oluşmaktadır. Firmanın ana giriş alanından itibaren oluşturulan ritmik tavan örtüsü, cephede ve zeminde kullanılan malzeme farklılıklarıyla daha da öne çıkarılarak, mekanın içine güçlü bir yönlenme sağlamaktadır. Mermer bir banko ve firmanın tarihçesini anlatan teknolojik panolarla ziyaretçilerini karşılayan mekanda, showroom alanına yöneldiğinizde sonsuzluk hissi yaratacak aynalar ve teknolojik havayı hissettirecek ritmik asimetrik çizgisel alanlar oluşturulmuştur. Tavanda kullanılan bu çizgisel aydınlatmalar ve zemin kaplamalarının koridorun sonundaki aynaya kadar devam etmesi mekanda sonsuz bir derinlik algısı oluşturmaktadır. Lineer ögeler sadece iç mekanda kullanılmamış, dış mekanda binanın ziyaretçilerini ilk karşıladığı alandan itibaren çeşitli iz düşümleriyle bütün mekanlara aktarılmıştır.

Ziyaretçilere sıcaklık hissini verebilmek için, bekleme alanlarındaki mekanlar ahşap malzemelerle oluşturulmuştur. Futuristik tarzda tasarlanan oturma elemanları ve ürünlerin sergilendiği duvar yüzeyindeki nişler ile mekana tasarımsal bir bütünlük verilmesi amaçlanmıştır.

Çalışma alanları açık ofis sistemi olarak tasarlanıp, doğal ışığı mekana maksimum seviyede alabilmek amacıyla pencerelerdeki parapetler iptal edilmiş ve tamamen cam bir cephe haline getirilmiştir.

Yönetici odasında da, tüm mekana hakim olan sade bir tasarım tercih edilmiştir. Günışığından uzakta kalan bazı alanlarda, aydınlanmayı optimum seviyede tutmak için, gergi tavan sistemleri kullanılarak mekanlara gün ışığı etkisi verilmiştir.

Binanın en üst katında ise personelin sosyalleşmesi, etkinlik düzenlemesi ve yemek ihtiyacına yönelik bir tasarım yapılmıştır. Kendilerini hem rahat bir cafe ortamında hissedip, hem de çeşitli oyun ve aktiviteleri gerçekleştirebilecekleri, içinde açık hava teras alanları da barındıran eğlence alanları oluşturulmuştur.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :