Başbuğ Otomotiv Açık Ofis ve Yönetim Binası

mimarizm.com / 17 Mart 2022
Başbuğ Otomotiv İstanbul Ofis ve Yönetim Binaları, YOO Mimarlık tarafından özgün ve bölgeye uygun şekilde tasarlandı ve uygulandı.

Başbuğ Grup Ofisi, 200 Yıllık Zeytin Ağacı

1974 yılından itibaren otomotiv sektöründe hizmet veren İstanbul Başbuğ Otomotiv’in açık ofis ve yönetim binalarının tüm tasarım ve uygulama projeleri, YOO Mimarlık tarafından özgün ve bölgeye uygun şekilde gerçekleştirildi. Toplam 3650 metrekare alana yayılan projede; açık ofis, yönetim ofisi, sosyal ve ortak alanlar, kafeterya, farklı formlarda toplantı odaları ve konferans salonu YOO Mimarlık imzasıyla tasarlandı.

YOO Mimarlık imzalı ofis projesinin tasarım yaklaşımında iki temel prensip benimsendi. Bunlardan ilki ofisleri hem iç mekân olarak ele almak ve kullanıcıların konforunu ön planda tutmak ikincisi ise tüm kullanım alanlarıyla beraber markanın kimliğinin de vurgulamak oldu.  

Açık Ofis

Ofis alanının çalışanların daha mutlu vakit geçirebilecekleri bir forma dönüştürülmesi istenen Başbuğ projesi; modern dünyaya ayak uyduran, yenilikçi, huzurlu, renkli ve çalışanların keyif alabilecekleri bu sayede insanı merkezine alan bir çalışma ortamı ile çalışanların ihtiyaçlarını gözeten ve güncel iş yaşamının gereklilikleri yerine getiren bir merkez olarak konumlandırıldı.  

Daha önce depo olarak kullanılan, kat yüksekliği fazla olan ve mekânın ortasında oldukça büyük bir cam tavanı olan alan “açık ofis alanı” olarak tasarlandı. Proje öncesi ofis olarak kullanılan alanlar ise müşteriler geldiği zaman toplantı yapabilecekleri, yönetim kadrosunun konforlu bir şekilde çalışabilecekleri, yemekhanede ise keyifli bir ortamın yakalanacağı, eğitim ve etkinlikler düzenleyebilecekleri bir alan olarak tasarlandı.

Açık Ofis görünümleri

Proje kendi içinde hem tasarım hem de uygulama olarak ikiye ayrıldı. İlk etap olarak eski düzende depo olarak kullanılan yer ele alındı. Açık ofis düzenine geçerken, paylaşımlı ofislerden elde edilen YOO Mimarlık’ın eşsiz deneyimiyle o alanlarda yakalanan sinerji bu projeye de hızlıca aktarıldı. Yaklaşık 100 metrekare olan ve mekânın ortasında yer alan ışıklık, her ne kadar mekân açısından bir zenginlik olsa da çalışma ortamı için ışık kontrolü sağlanamadığı için zorlukları olan bir alandı. Sosyal ile çalışma alanlarını ikiye ayırmak yerine sosyal alanları tam da bu alana kaydırarak, ışık kontrolü yapılamayan bu alanı çok verimli bir şekilde kullanırken genel çalışma alanının sinerjisi de yükseltildi.

Ortak Alan Toplantı Odaları

Sosyal Ortak Alanlar

Toplantı odaları ve panelleri fiziksel ve görsel bir sınır olarak değil, ofisin alanlarını tanımlayan birer unsur olarak ele alındı ve tüllerle birlikte bambaşka bir görünüme kavuştu.

Açık ofis alanını maksimum verimlilikle sunabilmek için proje genelinde iki önemli teknik konu gündeme alındı. Cam tavan için gerekli film kaplama işlemiyle güneşin daha kontrollü olarak içeri alınması ve akustik materyaller ile fazla kullanıcının aynı anda çalışması nedeniyle oluşabilecek ses/gürültü kirliliğinin önüne geçilmesi.

Cam Tavanlı Orta Alan

YOO Mimarlık’ın her projesinde olduğu gibi bu proje için de kullanılan tüm kaplama malzemelerinin numuneleri temin edildi. Tüm malzemelere işverenin birebir dokunarak görebileceği sunumlar yapıldı. Özellikle dekoratif boya için standart uygulamalardan farklı bir uygulama yapılacak alanlar için özel mock-up uygulamalar yapıldı.

Bu süreçte YOO Mimarlık olarak projenin anahtar kelimelerini; renkli, genç, dinamik, ses ve ışık açısından konforlu ve yeşilin yani doğanın içeri alınması olarak sıralayabiliriz.

Kafeterya Alanı

Açık ofisin sosyal alanın ortasına 200 yıllık zeytin ağacının getirilmesi ve o alana adapte olması projenin en zorlu süreçlerden birisi oldu. Zeytin ağaçları mevcut yerinden taşındıktan sonra yeni yerine alışana kadar biraz sararıp yapraklarını döküyor. Bir canlıyı koruma hissinin yarattığı kaygı ile defalarca yapılan bakımlar sonrasında sosyal alanın tam ortasında bulunan zeytin ağacı tüm heybetiyle şu anda mekânın yıldızı diyebiliriz.

Dikey Bahçe Geçiş Koridoru

Yerleşim Planı

Kesitler

Yönetim Binası

Ofis binası ile birbirine bağlantılı iç içe bulunan bu yapıda bambaşka bir tasarım dili benimsendi. Ofis binasında genç ve dinamik bir tasarım dili belirlenirken, yönetim ofisinde ise ferah ve dikkat çekici bir tasarım hedefi ile yola çıkıldı.

Tüm dünyadan iş ortaklarının ağırlanacağı yönetim ofisinde doğal malzemelerin sıcaklığı kullanılarak konforlu, ferah ve sofistike bir mekân tasarım yaklaşımı benimsendi. Ofis binasında bulunan gösterişli cam tavan referans alınarak yeşili mümkün olduğunca içeri alan, renkli, dinamik ve konforlu bir alan tasarlandı.

Yönetim Binası Girişi

Farklı malzeme ve teknikler ile mekânsal konfor sağlanırken bu çeşitliliğin mekân organizasyonundan rahatça okunabilmesi sağlandı.

Esneklik ve dönüşüm bu projenin temel anahtar kelimeleri arasında yerini aldı. Yönetim ofisinde çalışan sayısı 10 iken çok sayıda bulunan toplantı odası ve yemekhanenin kullanımı ile bu sayı 200 kişiye kadar rahatlıkla yükseldi. Mevcuttaki kat kullanımları farklılaştırarak, yönetim ofisi ortak alanlardan uzaklaştırıldı ve en üst kata alındı, orta kat içinde ise yemekhane ve mutfak alanları çözümlendi.

Yönetim Odası

Yönetim Büyük Toplantı Odası

Yönetim Katı Küçük Toplantı Odaları

YOO Mimarlık projelerinin son aşamasında uygulanan ürünlerin mock-up numuneleri her projede olduğu gibi bu proje özelinde de hazırlandı. Yönetim katında bulunan kitaplıklar, özel üretim masaları, özellikle görsel anlamda büyük titizlik gerektiren mermerden bookmatch uygulaması yapılması ve mermer blokların seçilmesi, malzeme sürecinde öne çıkan süreçler oldu. Tasarım projesine ek olarak tüm uygulama sürecinin de YOO mimarlık tarafından yönetildiği projede; mobilyalar hareketli ve sabit olarak ikiye ayrıldı. Resepsiyon masası, yönetim kitaplıkları gibi sabit mobilya üretimleri yerinde YOO Mimarlık ekibi tarafından yapıldı.

Yönetim Katı Kafeterya Alanı

Yönetim binası projesinin yıldızı; işverenin sahip olduğu deniz akvaryumunun özel sisteminin korunarak duvar ünitesinin bir parçası haline getirilmesi oldu. Bu akvaryum projenin en dikkat çekici çalışmaları arasında yerini aldı.

Akvaryumlu Yönetim Odası

Geçiş Koridorları

Yönetim binası için projenin tasarım anahtar kelimelerini; İyi detaylandırılmış, modern çizgilere sahip, gösterişten uzak ancak dikkat çekici, doğal malzemelerin olduğu, sanatla ilişkili, konforlu, aydınlık ve genç olarak sıralayabiliriz.

Zemin Katı Tavan Planı

Zemin Katı Yerleşim Planı


Başbuğ Grup Ofisi - Fotoğraflar ve Çizimler - Resim Galerisi

Başbuğ Yönetim Binası - Fotoğraflar ve Çizimler - Resim Galerisi

Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :