Esma Dereboy Seramik Atölyesi

mimarizm.com / 05 Haziran 2018
İç mimari tasarımı ve uygulaması MPlus Mimarlık tarafından yapılan Esma Dereboy Seramik Atölyesi, seramik çalışmalarında belirli aşamaların yerine getirildiği atölye, ofis ve showroom fonksiyonlarını bir arada barındırıyor.

Esma Dereboy Seramik Atölyesi, tasarım paydasında buluşan iki komşu firmanın bir araya gelmesi ile ortaya çıkan bir proje. Seramik sanatçısı Esma Dereboy’un MPlus Mimarlık ofisinin genel çizgisinden etkilenmesinin ışığında şekillenen proje, İstanbul’un Kartal semtinde konumlanan Lapis Han bünyesinde yer alıyor.

Aynı yapı içerisinde farklı bir ofise taşınan atölye, MPlus Mimarlık tarafından yaklaşık olarak iki ay gibi kısa bir sürede projelendirilerek hayata geçirilmiş. Mekanın, sanatçının çalışmalarında belirli aşamaların yerine getirildiği atölye, ofis ve showroom fonksiyonlarını bir arada barındırması projenin başlıca kriteri olarak ortaya çıkmış.

Daha önce satış ofisi olarak kullanılan ve toplam 385 m² alana yayılan mekanın yapısal bir tadilat gerektirmemesi projenin ilerleyişini olumlu yönde etkilemiş. Bu anlamda, zeminler yıpranmamış olmasından ötürü korunarak mevcut hali ile kullanılmış. Tavan derinliğini güçlendirmek amacıyla siyah rengin ve açık tavan yapısının tercih edilmesinin yanı sıra duvarların mümkün olduğunca aza indirgenmesi, açık ofis oluşumunu desteklemiş.

Yerleşim planı / Mevlüt Kılıç, MPlus Mimarlık

Çıkış noktası ofis tasarımı olan projede, mekana ilk girildiğinde, atölye görünümünü mağaza girişi algısına dönüştürmek hedeflenmiş. Kapı, tente ve apliklerle sokak üzerinde yer alan bir mağaza cephesi iç mekana taşınmış. Raflara yerleştirilen ürünler ise vitrin görevi görecek şekilde kurgulanmış.

Yönetici odasında alışılagelmiş soğuk duruşun tersine ev sıcaklığını temsil eden detaylar kullanılmış. Yönetici masası, hem çalışma masası hem de toplantı masası olarak kullanılabilecek şekilde tasarlanmış. Bu büyük çalışma masasına kırmızı rengin çarpıcılığını taşıyan Tanju Özelgin Tasarımı Go Large kanepe ve Smeg marka buzdolabı eşlik etmiş. Yuvarlak formlu, 2.5 m çapındaki aydınlatma elemanı ise mekanın ana sembolü halini almış. Perde seçimleri genel fona uyum sağlayacak şekilde, siyah renkli tül ve siyah-beyaz renklerinde kaz ayağı desenli kumaş perde olarak seçilmiş.

Uyum içerisinde ilerleyen projede Esma Dereboy’un pozitif yaklaşımı MPlus Mimarlık yetkilileri için önemli bir motivasyon ve ilham kaynağına dönüşmüş. Showroom alanında, atölyede oluşan eserleri ön planda tutacak şekilde, herhangi bir aksesuar ilavesi yapılmadan, siyah ve antrasit renk tonlarının eşliğinde, özel üretim meşe kaplama mobilyalar kullanılmış. Diğer tarafta, depolama ihtiyacını karşılamak üzere yaratılan dolap bölümünde mekanı geniş göstermek amacıyla, ayna kaplı kapaklar tercih edilmiş. Aynanın eskitme olarak seçilmesi ise dekoratif bir pano görünümü ortaya çıkartmış.

İç mekanda yer alan tüm kapılar giriş kapısına uyum sağlayacak şekilde, eloksal renkli mevcut doğramalar mat siyah film ile kaplanmış ve siyah ahşap çıtalarla cam üzerinde karolaj çalışması yapılmış. Böylelikle, ekonomik bir çözüm de yaratılmış.

Projenin aydınlatma tasarımında, seramik imalat bölümlerinde beyaz ışık, yönetici odası ve showroom bölümünde ise gün ışığı tercih edilmiş.  


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :