Remley Sapanca

mimarizm.com / 21 Mayıs 2024
Mimari projesi ADEAS Architects'e ait olan Remley Sapanca'da çeşitli kullanıcı tiplerine hitap edebilecek 8 farklı villa tipi bulunuyor.

Proje, Sakarya ilinin Sapanca ilçesinde, Sapanca Gölü'nün güneyinde, İpekyolu Caddesi ile Kırkpınar Caddesi'nin kesiştiği noktada bulunan bir parselde yer almaktadır.

İki katlı villalardan, ticaret ve restoran bloğundan oluşan projede; villalar, 8500 metrekare'lik bir havuz etrafında kurgulanmış olup, her bir villa bu geniş havuz alanının bir kısmını özel olarak kullanmaktadır. İnce bir ayırıcı yüzey ile ayrılan havuzlar, kendi özel havuzunuzda yüzerken aynı zamanda geniş bir gölde yüzüyormuş hissini yaşamanızı sağlar. Mahremiyeti sağlamak adına, karşılıklı villaların havuzları arasında bulunan adacıklar ağaçlandırılmıştır. Mevcut ve uzun ömürlü ağaçların korunmasıyla birlikte, villa yerleşkeleri bu ağaçlara zarar vermeden düzenlenmiş ve yeşilliklerle çevrili bir konsept oluşturulmuştur. Havuzlar kademelendirilerek, konutlardan havuza erişim daha sığ olan havuz içi güneşlenme alanından sağlanır. Bu şekilde güvenli ve keyifli bir havuz deneyimi hedeflenir. Havuzlarla konutlar arasında kalan özel geniş bahçe alanlarındaki ateş çukurları ve kış bahçeleri, kullanıcılara çeşitli dış mekan aktiviteleri sunarak doğayla bütünleşmeyi sağlar.

Konut blokları, dar ve uzun parseller oluşturacak şekilde yerleştirilmiştir. Bu düzenleme sayesinde, dar yol cephesinde bulunan girişler, yol ve ters yönde bulunan yaşam alanları arasında mahremiyet ve izolasyon sağlamaktadır. Özel kullanımlı mekanların yanı sıra, konut sakinlerine hizmet edecek fitness salonları, tenis kortları ve açık-kapalı yüzme havuzlarından oluşan sosyal tesis planlanmıştır. İpek Yolu Caddesi boyunca, kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayabileceği ve sosyal etkileşim sağlayabileceği ticari alanlar da oluşturulmuştur.

Çeşitli kullanıcı tiplerine hitap edebilecek 8 farklı villa tipi bulunur. Bu tipler arasında en küçüğü sıra ev olmak üzere, ikiz villalar ve çeşitli büyüklük ve özelliklere sahip müstakil villalar bulunmaktadır. Alanın en sık ve olgun ağaçlarının bulunduğu bölgede, 15 adet orman evleri konseptli villa Sapanca kırsalının doğal dokusuna uygun ayrı bir komün olarak planlanmıştır. Bu bloklarda, villalara ait özel bahçeler oluşturulmamış; bunun yerine, komşuluk ilişkilerini destekleyen ortak bahçe alanları kurgulanmıştır. 


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :