Paris’te Bir Apartman Dairesi

mimarizm.com / 25 Mayıs 2016
Projede, klasik süslemelerden esinlenerek özel olarak tasarlanan lambriler, günümüzün sade çizgileriyle birleşmiş, dairenin “Parizyen” havasından ödün vermeyerek modernleşmesini sağlamış.

Minimalist tasarımın, Parizyen zarafet ile buluştuğu projenin tasarım ve uygulaması CKMY Architects tarafından yapılmış. 90 m2 alana sahip olan daire, Paris’in 6. bölgesinde yer alıyor. Saint-Germain des Pres bölgesinde bulunan daire, bulunduğu semtin ikonlaşmış lüks ve eğilim odaklı imajını yansıtıyor. 

Paris ev1

Modern ve klasik elemanların bilinçli şekilde etkileşim içinde olması, Fransız stilini iç mekânda sürdürmeye yardımcı olmuş. Ahşap doğramalı pencerelerin bulunduğu iç cephe, beyaz mat lake paneller ile kaplanmış. Genelde ahşaptan yapılan bu kaplamalar, duvara uygulanmadan önce, ilk olarak ortaçağda çatıların içeriden giydirilmesiyle başlamış, daha sonra duvarlara inmiş ve evlerin yalıtımında etkili olduğu görülmüş. 18. yy’da Fransız mimarisinde duvarları süslemek ve mekânları daha zengin göstermek için kullanılmış. Böylece, sosyal hiyerarşide üst tabakanın da vazgeçilmez dekoru haline gelmiş. 

paris ev2

Projede, bu klasik süslemelerden esinlenerek özel olarak tasarlanan lambriler, günümüzün sade çizgileriyle birleşmiş, dairenin “Parizyen” havasından ödün vermeyerek modernleşmesini sağlamış. Bugüne kadar düz bir ahşap üzerine çıtalar, göbekler ve süslemeler eklenerek, çıkıntılarla oluşturulan bu panolar, bu yeni tasarımda aksine girintilerle yaratılmış. 45 derecelik kesimler uygulanarak, panoların hiç kalınlığı yokmuş ve adeta kağıttan yapılmış hissi yaratılmış ve bu uygulama da mekâna hem bir modernlik katmış, hem de ferahlık getirmiş.

paris ev3

Eski bir binanın içinde bulunan dairenin tipik yapısı, modern yaşam tarzına uygun şekilde yeniden yorumlanarak ele alınmış. Mevcutta bulunan oda kapıları mekânları birbirinden keskin bir şekilde ayırırken, geliştirilen yeni konseptte koridorda bulunan kapılar kaldırılmış. Böylece mekânlar arası geçiş daha akışkan hale gelmiş ve evin bütünleşmesi sağlanmış. Geniş bir yaşam alanı olarak kullanılabilen ortak alanlar, salon girişinde bulunan sürgü kapı ile gereksinim duyulduğu zaman birbirinden ayrılabiliyor. Dairenin tam ortasında bulunan giriş kapısı merkez alınarak oluşturulmuş siyah ek hacimde, misafir banyosu, gizli yatak ve vestiyer bulunuyor.

paris ev 4

paris 5

Evin genel konsepti, klasik ve modern öğelerin birlikte yorumlanmasıyla oluşmuş. Kullanılan malzemelerin yarattığı çok boyutluluk evin tasarımında önemli bir yer tutuyor.

paris ev cizim


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :