Mamurbaba Evi

mimarizm.com / 14 Mayıs 2020
Proje ve uygulaması Orkun Nayki Mimarlık'a ait Mamurbaba Evi'nin tasarımında bölge dinamikleri göz önüne alınarak, yapının işlevsel, yalın ve sürdürülebilir olması ön planda tutulmuş.

Proje metni

Mamurbaba Evi, 817 metrekare parsel içinde, bir ailenin yaşam standartları düşünülerek tasarlanmıştır. Proje tasarımında bölge dinamikleri göz önüne alınarak, yapının işlevsel, yalın ve sürdürülebilir olması ön planda tutulmuştur. Tasarımda modern çizgiden ödün verilmeden minimal, yalın ve şeffaf bir tarz benimsenmiştir. Bu doğrultuda mekanlar, yönelimler, kullanılan malzemelerin içerik, doğallık ve uyumluluğu sağlanmıştır. Tamamıyla doğayla uyumlu, sürdürülebilir ve zamansız olmasına dikkat edilmiştir.

Yapı kütlesel açıdan 2 aks çevresinde şekillenmiştir. Bu parçalanma konutun yaşam ve uyuma alanlarını birbirinden ayırmaktadır. Yapının tasarımında mümkün olduğunca doğal ışıktan faydalanılacak şekilde cam yüzey açıklıklar maksimumda tutularak, doğal ışığın etkisinin kuvvetlendirilmesi amaçlanmıştır.

Geniş ve şeffaf açıklıkların kullanıldığı yaşama alanı olan salon bölümü, yeme bölümü ve mutfak gibi farklı işlevdeki mekanlar tek bir kullanım alanına dönüştürülerek yapının odak noktası olarak düşünülmüştür.

Yapının cephe ve çatı kaplaması olarak eloksal alüminyum ve bu kaplamayla yumuşak geçişler sağlayan şeffaf yüzeyler kullanılmıştır. Kullanılan cam açıklıklarla, yapı iç, dış etkisinde bütünlük sağlanmaya çalışılmıştır. Alüminyum tasarım ile birleştirilerek iç ve dış mekan geçişi sayesinde farklı manzaralar sunarak, sınırsız bir mekânsal deneyim kazandırılmaya çalışılmıştır.

Kat Planı

 

*

 

Ürün Künyesi

Doğramalar: Vitrocsa, Schuco, Velux (çatı pencereleri; otomatik&yağmur sensörlü)

Otomasyon: Berker otomasyon ve kumanda panelleri

Şömine: Focus

Ankastre Eşyalar: Gaggenau 

Mutfak Dolapları: Meşe

Mutfak Tezgahı: Dekton

Vestiyer Dolabı&Oda: Ayous ağacı

Yapısal elemanlar ve yalıtım çözümleri: Knauf, Dupont, Basf, Ardex, Weber, Kerakoll, Jotun, Hager Berker, Schluter, Klebth, 

Havuz: Aco, Hyundai, Pamesa, Hansgrohe, Schulter

Bahçe: Seaspray, Rainbird


Mamurbaba House / Fotoğraflar - Resim Galerisi

Mamurbaba House / Çizimler - Resim Galerisi

Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
  • Derya Toros geçen yıl Çok etkileyici ve vizyoner bir proje! Tüm seçimler A kalite... Tebrikler 👏🏼 Satın alacak kişinin çok zevkli birisi olacağı kesin, en doğru kişiye ulaşsın.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :