KNDU AHK Villaları

mimarizm.com / 26 Ocak 2016
European Property Awards 2015 Konut Geliştirme ödüllü KNDU AHK Villaları'nın tasarım kararlarını, GAD ekibi aktarıyor.

Antalya Türkiye'nin Akdeniz bölgesinde yer alan, ülke ve dünya turizmi için büyük önem arz eden ve 2013 değerlendirme sonuçlarına göre, Paris ve Londra'dan sonra dünyanın en çok ziyaret edilen turistik şehri. Proje alanı ise Kundu'da, şehir merkezine 20 km, Antalya Havalimanına ise 12 km uzaklıktadır ve ciddi turizm potansiyeli taşıyan bir bölgenin yakınındadır. 5 yıldızlı otellerin bulunduğu turistik kıyı şeridi proje alanıyla komşu olmakla birlikte, proje alanından Akdeniz'e doğrudan ulaşım vardır. Ayrıca, Akdeniz'e dökülen ve çeşitli etkinliklerin yer aldığı Aksu Deresi arazinin doğu sınırı ile komşudur. Aksu Deresi kıyısında spor ve sosyal etkinlikler için tesisler planlanmaktadır.


Resmi büyütmek için üzerine tıklayınız.

Proje sürdürülebilir ve doğa ile var olabilen bir tasarımı amaçlamıştır. Kullanımı ciddi enerji tasarrufu sağlayan güneş panelleri her birbirimin çatısında yer alır. Araziye oturum, birim ve genel planlama düzeyinde, kuzey-güney ekseni üzerinde belirlenerek; güneşten en üst düzeyde verim alabilmek hedeflenmiştir. Çevre ve doğa ile birlikte çalışması istenen tasarım, aynı zamanda temel iklimlendirme ilkelerine uygun olarak çalışır. Yapıya ait bütün açıklıklar, daha konforlu bir iç mekân ve çevre sağlayabilmek adına Antalya'ya ait rüzgâr yönelimleri ve doğal havalandırma kuralları dikkate alınarak tasarlanmıştır.Sürdürülebilir tasarım anlayışı, günışığından en üst düzeyde yararlanmayı ve doğal iklimlendirmeyi temel alarak kendi enerjisini üretebilen çevre dostu konutlar oluşturmayı amaçlar.


Resmi büyütmek için üzerine tıklayınız.

Temel yapı üzerine düşünülen ahşap kaplama, bir kabuk görevi görerek, iklimlendirmeye yardımcı olmayı, iç mekândaki ışık dengesini ve bina çevresinin peyzajında özel alan ayrımını sağlayarak tasarımda önemli rol oynar.Genel planlama anlayışı, yeşil ve doğal bir çevreyi kullanıcılara bırakmak, araç trafiğine yalnızca yer altında izin vermek üzerine kuruludur. Bu sayede, konutlar ve doğa birbiriyle bütünleşirken, daha yaşanabilir ve yeşil ile iç içe bir ortam sağlamak amaçlanmıştır. Her konut birimi kendine ait otopark alanına sahiptir. Birimler büyük, orta ve küçük olarak tasarlanmıştır. Tasarımda 15 büyük, 43 orta ve 32 küçük olmak üzere toplam 90 konut yer almaktadır.

** Bu proje YAPI Dergisi'nin 408. sayısında yayımlanmıştır.


KNDU AHK Villaları - Resim Galerisi

Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
  • Erol can 7 yıl önce Small ( en küçük) villaların fiyatı ve ödeme koşullarını bildirir misiniz, lütfen. Dr. Erol Can
  • İbrahim kaya 6 yıl önce Merhaba her 3 kategoriye göre net kullanım alanları ve bedelini gönderirmisiniz
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :