F Evleri

mimarizm.com / 22 Eylül 2017
Atölye DOMO - Demir Öncü Mimarlık Ortaklığı tarafından Kaş - Çukurbağ Köyü ana yolu üzerinde, eğimli bir arsada tasarlanan F Evleri üç yapı grubundan meydana geliyor. Aynı birimlerden oluşan yapıların her biri farklı arazi düzlemlerine oturuyor.

TASARIMIN ANA FİKRİ

Bağımsız karakterde mekanların parçalanarak, eğimin karakterini de gözeterek farklı yüksekliklerde düzenlenmesi ve vadiye nitelikli bir siluet sunması tasarımın ana fikrini oluşturur. Böylelikle birbirinin aynısı bu üç tip yapının yerleştiği alanda, sıradan, tek tip, çevre bağlamından kopuk bir siluet yerine, Kaş yerel mimari dokusuna uygun oranlara sahip, hareketli, çevreyle uyumlu bir görüntü yaratılmaya çalışılmıştır.  

F evleri, çukurbağ köyü, kaş

F evleri, çukurbağ köyü, kaş

PROJE ALANI VE ÇEVRE İLİŞKİSİ

Kaş - Çukurbağ Köyü'nün ana yolu üzerinde yer alan proje, eğimli arazi nedeniyle hem çevreye hakim hem de çevreden rahatlıkla algılanabilecek bir konumda bulunmaktadır. Siluet ve arsa ile olan ilişki bu doğrultuda hassasiyet gösterilen konular olarak tasarım sürecine eklenmiştir. Yapı kütleleri parçalanmış, yerel mimariden izler takip edilebilen oranlarla eğimli arsaya kademeli biçimde oturtulmuştur. Daha çok izleyen kişinin algısına hitap eden oranlar Çukurbağ Köyü’nün yapılı çevresi içerisinde, kademelenerek topografyaya oturan kütleler ise köyün doğal çevresi içerisinde uyumu yakalayabilmektedir.

Proje alanına ulaşım, manzaraya hakim olan arka taraftaki tali yoldan sağlanmaktadır. Yapı girişlerinin bulunduğu ilk bahçe kotundan itibaren yapıların iç mekanları ile birlikte teras teras vadiye doğru inişler söz konusudur. Her birine yeni işlevler atfedilebilecek olan teraslar, aynı zamanda ön cephe siluetini de yumuşatmakta ve sert ‘’survari’’ etkiyi yok etmektedir.  

GENEL KÜTLE KARARLARI

Her bir yapı iki ana kütleden ve bu kütleler arasında yaratılan sirkülasyon alanlarından oluşmaktadır. Bu iki kütle yatay ve düşey etkilere sahip yaşama ve yatma alanlarıdır. Araziyi çevreleyen ve bölümlere ayıran taş duvarlar yapıyı zemin katta sararken, üst katlarda yerini daha şeffaf yapı elemanlarına (bambu kepenkler, geniş doğramalar, taş duvar üzerinden taşan kirişler) bırakmaktadır.

F Evleri, analiz

F Evleri cephe analizi

F evleri

F Evleri - Resim Galerisi

Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :