BK Evi

06 Temmuz 2015
Evin tasarımında modern çizgiden ödün vermeden minimal, yalın ve saydam bir tarz benimsenmiş, sıcak bir ev ortamı hissi oluşturulmaya çalışılmıştır.

BK Evleri aynı arazi içerisinde 4 adet aynı konseptte villa olarak tasarlanmıştır. Yapı kütlesel açıdan kübik bir formdadır. Şehrin içerisinde fakat yer yer oradan yalıtılmış bir yaşam tarzına uygun bir tasarıma gidilmiştir. BK Evi, 4 kişilik bir ailenin yaşam standartları düşünülerek tasarlanmıştır. Evin tasarımında modern çizgiden ödün vermeden minimal, yalın ve saydam bir tarz benimsenmiş, sıcak bir ev ortamı hissi oluşturulmaya çalışılmıştır. Salon, yemek odası, mutfak ve giriş kısmı ile iç içe tasarlanan zemin kat evin merkez noktasını oluşturur.Galeri boşluğunun altında kalan salondan bütün mekânlar algılanır ve bu mekân içerisindeki kişiye ferah bir his vermektedir. Zemin kattaki bütün mekânlar tek bir hacim içerisinde toplanmıştır. Böylece salon, mutfak ve yemek bölümünden oluşan farklı işlevdeki mekânlar tek bir kullanım alanına dönüştürülmüştür.Geniş ve saydam açıklıkların kullanıldığı zemin kata giren doğal ışık ile birlikte bu etki kuvvetlendirilmiştir. Yatak odalarının dekorasyonunda yoğun mobilya tercihinden kaçınılmıştır. Dekorasyonda yalın dinlendirici renkler kullanılmıştır. İçerdeki yalın etkiyi kırmak için beyazın tersine siyah ve sıcak renk tonları kullanılarak bu yalınlığa sıcak ve dinamik etki kazandırmak amaçlanmıştır. Bu çizginin devam ettirilmesi için iç mekân zeminlerinde ahşap kullanılmış, mobilyalarda da ahşap detay ile bu etki devam ettirilmiştir.

 

Yapının tasarımında ahşap ve cam malzeme iç içe kullanılmıştır. Duvarlar briket üstü kaba sıvadır. Dış cephe detaylarında ahşap kullanımına yer verilmiştir. İçerde de bu etki sürdürülmüştür. Özellikle zemin kat cephelerinde geniş cam açıklıklar kullanılarak iç-dış etkisinde bütünlük sağlanmaya çalışılmıştır. Cephe nano teknoloji alüminyum kompozit ile kaplanmıştır. Bahçe peyzajında serme çim uygulaması yapılmış ve leylandi bitkileri bütün çevreye dikilmiştir. İç mekânlar tümüyle silinebilir saten boya ile boyanmıştır. Alçıpan ters tavan uygulaması yapılmıştır. Bütün mekânların aydınlatma sisteminde LED teknolojisi kullanılmıştır. Zeminler doğal meşe ve masif ahşaplarıyla kaplanmıştır.

*Bu proje YAPI Dergisi'nin 396. sayısında yayımlanmıştır. 


BK Evi - Resim Galerisi

Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :