Arifiye Konutları

06 Temmuz 2015
Konutların yaklaşık yarısı ada dışına bakarak yol genişliğini perspektifine eklerken, içe bakan yarısı da orta alanda oluşturulan göletle desteklenmiş yeşil alanın manzarasından yararlanıyor.

Beş - altı katlı, yüksek yoğunluklu (inşaat yoğunluğu: 1,7) olan arazide birbirine çok benzer iki ayrı blok kurgusu vardır. Blokların her biri dışa dönük bir yapıya sahiptir. Blok arasında boydan boya giden zeminde, ikinci ve dördüncü katlarda yatay yaya dolaşım aksları kurulmuştur. Böylece konutların arka yüzleri birbirine yaklaştırılmış, hem az sayıda merdiven kovaları kullanılmış hem de köprülü geçişlerle bloklar birbirine bağlanmıştır.

 

Temel planlamasına sırt sırta vermiş sıra evler kurgusu egemendir. Böylece hem tarifi güç olan yan bahçe gibi mekânlar kaldırılmış, hem de bloğun dışa bakan tarafında kalan bütün açık alanlar üst düzeyde büyüklüğe ulaştırılmıştır. Konutların yaklaşık yarısı ada dışına bakarak yol genişliğini de perspektifine eklerken, içe bakan yarısı da orta alanda oluşturulan göletle desteklenmiş yeşil alanın manzarasından yararlanır. Blokların kayarak oturması ile ortadaki alanın dışarıya doğru akışı sağlanmıştır. 

 

*Bu proje YAPI Dergisi'nin 384. sayısında yayımlanmıştır.


Arifiye Konutları - Resim Galerisi

Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :