Ataşehir Belediyesi Kent Parkı

mimarizm.com / 14 Eylül 2017
Studio Vertebra imzalı Ataşehir Belediyesi Kent Parkı, toplam 61 bin m²’lik bir alanda barındırdığı sergi alanları, performans merkezi, gastronomi merkezi ve çocuklar için etkinlik alanları gibi fonksiyonlarıyla, tamamlandığında Ataşehir için bir çekim merkezi oluşturmayı ve bölgenin sosyal hayatına nitelikli bir kamusal alan kazandırmayı hedefliyor.

Mimari, iç mimari ve restorasyon alanlarında ulusal ve uluslararası ölçekte ‘çok disiplinli’ çalışmalar yürüten, Baş Mimar Gencer Yalçın, Y. Mimar Dilşad Öktem Aslaner, Y. Mimar Bahar Yücel ve İç Mimar Efe Kağan Hızar’ın ortaklığındaki İstanbul merkezli tasarım ofisi Studio Vertebra tarafından, İstanbul Ataşehir’de 61 bin m²’lik bir alanda tasarlanan Ataşehir Belediyesi Kent Parkı, birçok fonksiyonu içinde barındırıyor. Bulunduğu bölgeyi canlandırıp bir çekim merkezi oluşturması hedeflenerek tasarlanan projede, bölgenin sosyal hayatına nitelikli bir zemin kazandırmak amacıyla sergi alanları, performans merkezi, gastronomi merkezi, şef restoranları, kitap kafe ve çocuklar için etkinlik alanları gibi fonksiyonlar planlanmış. Kendine has niteliklere sahip olan her kütle, cephe ve form hissi olarak bir bütünlük oluşturuyor. Yerleştirilen tüm işlevlerin kendi başlarına çekim oluşturması ve armonik olarak birbirlerini desteklemesi, Studio Vertebra’nın “tümel proje anlayışı”nı yansıtıyor.

Nitelikli, büyük bir park olarak tanımlanabilecek projenin yaklaşık %85’ini yeşil alanlar oluşturuyor ve yapılaşma belirli bir noktada toplanarak yeşil alan bütünlüğü sağlanıyor. Arazide yer alan mevcut eğim, yapıların kademeli olarak yerleşmesine imkân sağlamış. Projenin ana odağı olan meydan ve etrafındaki birimler bodrum katta bütünleştirilerek bölgenin otopark ihtiyacını karşılamış. Endüstriyel bir yaklaşım ile tasarlanan yapılarda geniş saçaklara, taş duvarlara ve çelik kolonlara yer verilmiş.

Proje bir park olması bakımından; yürüyüş parkurları, bisiklet yolları gibi uzamsal düzenlemeler barındırıyor. Parkurlarda, noktasal sosyal bileşke noktaları oluşturmak ve hat boyunca dinamik bir tecrübe yaşatmak için “seyyar”, küçük ölçekli yeme - içme birimlerine yer verilerek, küçük avlular da oluşturulmuş.

5 bin kişilik açık aktivite alanı, yeşil zemine sahip olarak tasarlanmış ve ses izolasyonu doğal bitkilerle sağlanacak şekilde düzenlenmiş. Bu alan çok amaçlı düşünülerek toplu spor aktiviteleri, festivaller, konserler gibi aktivitelere imkân verecek şekilde planlanmış.

Ayrıca çocuklar için düşünülen yaklaşık 4 bin m²’lik açık oyun-aktivite alanı, projenin diğer majör fonksiyonlarından biri olarak tasarlanmış. Çocukların açık alanda rahatça ve sıkılmadan vakit geçirmeleri için özel peyzaj unsurlarıyla şekillendirilen bu aktivite alanının hemen yanında konumlandırılan “Çocuk Bilim Müzesi” de çocukları eğlendirirken bilgilendirecek çeşitli sergilere ev sahipliği yapacak. 

Projenin yaklaşık %15’ini oluşturan sert zeminli alanlar, sosyalleşmenin yoğunlaştığı, merkezi bir çekim noktası olarak düşünülmüş. Parkın merkezine yerleştirilen meydan; açık aktivite alanı ile yan yana konumlandırılarak iki merkez nokta (yeşil açık aktivite ve sosyal meydan) birbirini besleyecek şekilde düşünülmüş.


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
  • Mert gunel 3 yıl önce Park projesi su anda durdu. hiç bir işlem yok. bölge halkından gizli saklı davraniliyor. İmar iskanla parkı bağlayan yol varmi yokmu tartışmaları son bulmadi. Parkta konut yapılma durumuyla ilgili tartışma da son bulmadı. Halk olarak şu anki gidişattan memnun değiliz. Hiç bir açıklama yapmıyor kimse ve yapım tamamen durmuş durumda.
  • E. Nuran Zaloğlu 3 yıl önce Park çalışmaları ne zaman başlayacak. Site sakini olarak bilgi verilmesini istiyorum. Artık bu görüntü ve tozdan usanç geldi. Bir cevap almakda hak diye düşünüyorum.
  • E.Nuran Zaloğlu 3 yıl önce Çalışmalar yine durdu. Neyi bekliyorsunuz. Anlaşılır gibi değil. Diğer işlerinizin bitmesini mi?????
  • Deniz Turan 3 yıl önce Artık midemiz bulandı! 2013 ten bu yana burda ki kentsel dönüşümü parkı bekliyoruz. bir duruyorsunuz bir başlıyorsunuz. Bölge burdaki çöl görüntüsüyle itibarsizlaştı. Özellikle bayraktar bulvarını trendiste bağlayan köprü içki bonzai uyuşturucu yuvasına döndü. Hergunumuz kavgayla geçiyor. Emek evleri yikilirken daha iyi olur sanmıştık. Lakin o zaman dan bu zamana yolumuz elimizden alındı. Önümüzde ki kot abartılı bir şekilde yükseldi. resmen dağ oldu önümüzde. Yolla ilgili de bir calisma yok parkla ilgilide. Ne kadar değer veriliyor burdaki halka!! Zenginlere site yapıldı onlarındamı nazı geçmiyor. onlara da söz verildi bu daireler satılırken. Bazen trendist e yada atapark konularına gitmeye çalışanlar oluyor. fakat yol yok. adama bi adres tarifi yapıyoruz kendi evini bulamaz. halbuki aramızda 250 metre mesafe var. her yer hızla gelisirken burası çöl kaldı. Heleki golf sahasının yapımı çoktan bitti ve faal durumda. ama arka tarafi çöplük gibi. hiç bir çalışma yok. insanlık ayibinisiniz!
  • kenan biçer 3 yıl önce ataşehir beledyesi yine bizi şaşırtmadı emekevlilere daha öncede evleriniz trendistle aynı olacak kira yardımı verilecek 20000 tl rezidas sahibi olacaksınız geri kalan bölüm park ve çevre düzenlemesi yapılacak bu nasıl sosyal demokratlık hala çalışmalar devam ediyor dyorlar ortalık sa çöplük
  • Deniz Turan 3 yıl önce Gine durdu çalışma. Belediye seçimlerini bekliyolar heralde oy için yavaş yapiyolar. lakin biz gerekli cevabı sandıkta veririz. böyle birsey yok. Çöplük resmen burası. Bir proje 5 6 sene surermi. Emek evleri 2013 te yıkıldı ozamandan beri halk burda park bekliyo. ben yapın diye vergi veriyorum onlar benim vergilerimi batı atasehire yatıyor varmi böyle bir igrenclik.
  • Deniz turan 3 yıl önce Çalışma uzun zamandır yok. Ataşehir göbeğinde bir çöplük oldu burası. Şu anda belediyenin verdiği firma inşaat deposu olarak kullanıyor. Uyuma Ataşehir. Aklınızla alay eden bir belediye var.
  • Nuran Zaloğlu 3 yıl önce Her geçen gün artan bir görüntü kirliliği yaşıyoruz. Tamamen bir inşaat deposu olarak kullanılan bir şantiye haline gelen arazi.... Hiç bir çalışma başlamadı. Vinçlerin ve tırların dolup boşalmasından başka hiçbir gelişme görmüyoruz. Bu çirkinlik nereye kadar.. Ataşehir'in ortasında dağbaşı.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :