The Boulevard

mimarizm.com / 14 Ekim 2021
4M Salalı Mimarlık tasarımı, Erbil, Gulan Yolu'nda yer alan "The Boulevard" Karma Kullanımlı Yaşam Kompleksi, çeşitli lüks rezidansların yanı sıra süpermarket, alışveriş merkezleri, eğlence merkezi, sky lounge, fitness merkezi, kreş, kafeler, restoranlar ve uluslararası lüks markalar ile kapsamlı bir yaşam kompleksi olarak tasarlanmış.

The Boulevard Karma Kullanımlı Yaşam Kompleksi, Erbil şehir merkezinin kuzey-batı tarafında, Gulan Yolu üzerinde, Naz Şehri Konut Kompleksi'nin yanında ve “Gulan Kulesi” olarak da bilinen Dünya Ticaret Merkezi Binası'nın karşısında yer almaktadır. 4M Salalı'nın önerdiği konsept tasarımında The Boulevard, Erbil'de bir eğlence, yaşam tarzı ve merkez olarak özetleniyor. Bu vizyonla uyumlu ve zarif bir cephe, site sakinlerine kolaylık sağlayan düzenler, sitenin nefes alma noktaları olarak hizmet eden bütünsel bir peyzaj düzenlemesi ile geliştirilmiştir.

Erbil, Irak Kürdistan Bölgesi, MÖ 5000'den beri dünyanın en eski sürekli yerleşim alanlarından biri. Bu tarihi arka plan, Erbil'i eşmerkezli Avrupa şehirlerine benzer bir planlamaya sahip bir şehir olarak ayırmaktadır. Erbil, şehri çevreleyen beş çevre yolundan oluşan bir sisteme sahiptir ve arazi, Erbil Uluslararası Havalimanı'ndan çok kolay erişilebilir bir noktada yer almaktadır. Sitenin bitişiğindeki Gulan Yolu, havalimanına ve Erbil'deki diğer önemli komplekslere yakınlığı ile Erbil şehrinin en önemli bulvarı olmakla birlikte, şehrin en gelişmiş bölgesidir. Bu stratejik konum, arazinin konumunu bir avantaja dönüştürmek için titiz bir tasarım çalışması gerektirdi.

Erbil'in en önemli lokasyonlarından birine değer katacak, bölgedeki en iyi karma kullanımlı yaşam kompleksini oluşturmaya odaklanılmış. Ailelere özel bir bölgenin (vaha) yanı sıra, sakinlerinin çocuklarını gönül rahatlığıyla sokağa bırakacakları meydanda vakit geçirmekten keyif alacakları, kendine özgü kimliğe sahip ticari üniteleri olan bir cazibe merkezi önerilmiş. Tarihi ve modernliği buluşturan zarif bir görünüm elde etmek için önerilen eşsiz cephe tasarımının yanı sıra harika bir alışveriş deneyimi yaratmak da tasarımın en önemli unsurlarından biri olmuş.

Tasarımın ana fikri, sitede bir “vaha” yaratmaktır. Bu vahaya, “vaha” ve çevresindeki alanların doğrudan görsel ve fiziksel bağlantısını kesintiye uğratmadan, Gulan Yolu'na bakan bir karşılama kapısı olarak hizmet veren “modern bir kemer” ile erişilebilir. Perakende birimleri ve ofislerin bulunduğu ön cephe, peyzaj alanının ve muhteşem yeşil meydanın iç güzelliğine açılan kapıdır. Tüm perakende birimleri “vaha”ya yöneliyor ve bundan faydalanıyor. Yan yollar ve merkez meydan, tüm ticari birimleri birbirine bağlayacak ve eğlence yönü yaratacak bir tramvay hattı ile birbirine bağlanıyor.

Bağlantıyı koparan +6.40 kotunda ticari ve konut birimleri arasında bir podyum kotu ile “kamusal” ve “özel” ayrımı dikey olarak sağlanmıştır. Yeşil çatılı ve site sakinleri için bir piste sahip olan bu podyum, aynı zamanda katmanlı bir çevre düzenlemesi sağlıyor. Maksimum ferahlığı elde etmek için, konut binaları, merkezi bir kule olmadan yan taraflara kuleler yerleştirilerek birbirinden mümkün olduğunca uzağa yerleştirilmiştir. Böylece “merkez” sadece yeşil alanlara ayrılmıştır. Ayrıca rezidanslar görüş açısını kesintisiz sağlamak ve maksimize etmek için 45 derece döndürülmüştür.

Son dönemdeki karma kullanım komplekslerinin temel sorunlarından biri de, kullanıcıların çoğu tüm ihtiyaçlarını tek bir yerde karşılayabilecekleri bu yeni yaşam biçiminden keyif alırken, bazılarının da sürekli alışveriş merkezi gibi bir yerde yaşamaktan şikayet etmesidir. 4M Salalı Mimarlık'ın tasarım önerisinde, olası tüm kullanıcıların talebini karşılamak için, güvenlik ihlali olmayan farklı tipte konut blokları bulunmaktadır. Bazı bloklara doğrudan ana yoldan ulaşılabilirken, bazılarına ise “vaha”dan ulaşılıyor, üçüncü seçenek ise sadece konut bloklarına ayrılmış ikincil bir avlu. Bu sayede site sakinleri, kompleks içerisinde tercih ettikleri dairede hayal ettikleri yaşam alanını bulabilecekler.

4M Salalı Mimarlık, bu kent simgesi projesinin öneminin farkında olduğunu belirtiyor. Yaklaşımı, çoğu çok disiplinli bir geçmişe sahip, canlı ve dinamik mekanlar yaratma tutkusuna sahip, yetenekli mimar, iç mimar ve peyzaj mimarları ekibinn işbirliğine dayanıyor. Hem zarif hem de ekonomik olan çekici tasarımlar yaratmak için kendisini müşterinin bakış açısına endeksliyor. Tasarımı, pazardaki konumunu yansıtırken, aynı zamanda müşterilerin değerlerini ve ihtiyaçlarını yansıtıyor.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :