Real Merter

mimarizm.com / 16 Eylül 2018
Ticaret hayatı ile konut yerleşimini özgün bir tasarımla karma kullanıma dönüştüren Tago Architects imzalı Real Merter, yeşille bütünleşen kamusal mekanları ile yakın çevresine de nefes alacak bir alan sunmayı hedefliyor.

Gökhan Aktan Altuğ liderliğindeki Tago Architects tarafından tasarlanan Real Merter, sokak seviyesinde gerçekleşen hızlı ticaret hayatı ile üç bloktan oluşan konut yerleşimini sentezlerken, içinde bulunduğu bağlama sırtını dönmeyen bir mimari dil ortaya koyuyor. Cepheye uygulanan gölgeleme elemanları, yeşil çatılar ve ticari cepheler ile kütlelerin arasında oluşturulan küçük meydanlar sayesinde iç içe geçen yapı kompleksleri, başarılı bir planlama ile birbirine bağlanıyor.

Real Merter

Real Merter

Proje arsasını üç taraftan saran ana caddelerin kot farkına rağmen, Real Merter'de hayata geçirilen yaya akışını içeriye alan küçük meydanlar ve yarı açık dolaşım alanlarının düşeyde kurduğu bağlantılar ile kesintiye uğramayan bir dolaşım kurgusu elde edilmiş. Bu sayede kentle bütünleşik bir yapı oluşturulmuş.

Real Merter

Real Merter

Real Merter

Ticari alanların bulunduğu alt kotlardaki hareketli yaşamın üst katlardaki konutları beslemesiyle birlikte, konut alanlarında tercih edilen mahremiyet ve sakinlik, bir karma kullanım tasarım problemi olarak Tago Architects tarafından incelikle ele alınmış. Konut alanlarının ihtiyacı olan yeşil örtü ve dolaşım alanları ticari alanların çatılarında konumlandırılarak, ticaret ve konut alanları birbirinden ayrılmış.

Real Merter

Konut bloklarının cephesinde, parapetlerde kullanılan GRC malzemenin sürekli form değiştirmesiyle ortaya çıkan gölge-ışık oyunları sayesinde cephe tasarımı tekdüzelikten uzaklaştırılmış. Parapet yapının her katında farklı noktalarda kırıldığı için ışık vurduğunda cephe farklı renklerdeymiş gibi algılanıyor. Cephede oluşan bu farklılık, tasarımda dinamik bir etki yaratıyor.

Real Merter

89.500 m²’lik toplam inşaat alanına sahip projede cadde ticareti, mimari tasarımın parçası haline getirilerek, kentle bütünleşen ve yaşayan bir zemin kurgusu oluşturulmuş. Arsa ile ana caddelerin ilişkisinden doğan üçgen formların yumuşatılmasıyla tasarlanan konut bloklarının cepheleri, görüş alanında ferahlığa ve maksimum manzara seyrine olanak tanırken, projeye artı bir değer katmış.

*

Tago Architects hakkında:

Tago Architects, Gökhan Aktan Altuğ ve Tatsuya Yamamoto ortaklığında 1995 yılında kuruldu. Türkiye’de ve dünyanın farklı ülkelerinde hayata geçirdiği özgün mimari tasarımlar ile adından söz ettiren ofis, projelerinde günümüz yaşam ihtiyaçlarını, evrensel tasarım ve konfor değerleri ile buluşturuyor.

Gökhan Aktan Altuğ

Kuruluşundan bugüne 700’ün üzerinde mimari ve iç mimari proje tasarlayan Tago Architects, farklı ölçek ve tipolojideki önemli işlerin altına imzasını atarken birçok ödülün de sahibi oldu.

Program ve teknik açıdan inovatif, maliyet ve kaynak kullanım bilincine sahip tasarımları ile ön plana çıkan ofis; yapısal gereklilikler, içerik, işveren talepleri gibi pek çok verinin sentezini zamansız çözümlerle buluşturarak, yüksek kalitede mimari ürünler ortaya koyuyor.

Tago Architects 2007'den bu yana İstanbul merkez ofisinin yanı sıra Avrupa, Orta Asya ve Dubai'deki ofislerinde mimarlık, danışmanlık ve sürdürülebilirlik konularındaki deneyimleri ile hizmet vermeye devam ediyor.


İlgili İçerikler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :