AND Frekans

mimarizm.com / 13 Haziran 2018
TAGO Architects tarafından tasarlanan, 60.950 m² inşaat alanına sahip AND Frekans, yeni nesil mahalle ve sokak kavramını odağına alan konseptiyle, kullanıcıların yanısıra çevresinin de yaşam konforunu yükseltmeyi hedefliyor.

Mimar Gökhan Aktan Altuğ önderliğindeki TAGO Architects’in AND Gayrimenkul için tasarladığı AND Frekans projesi; metro, marina, sahil yolu ve dönüşüm çalışmaları gibi birçok alt ve üst yapı yatırımıyla Anadolu Yakası’nın yeni yaşam merkezi olarak dikkat çeken Kartal’da yükseliyor.

TEM Otoyolu’na 10 km, Sabiha Gökçen Havalimanı’na 15 km mesafedeki AND Frekans, Kartal’ın güneyindeki D100 karayoluna paralel, Anadolu Grubu’na ait atıl fabrika yapılarının bulunduğu arazi üzerinde tasarlanmış. TAGO Architects, tasarımda yeni nesil mahalle ve sokaklar oluşturarak araziyi kent yaşamına kazandırmayı ve kullanıcılarıyla birlikte çevresinin de yaşam konforunu yükseltmeyi amaçlamış. Sokak yaşamındaki doğallık ve “kendiliğinden oluşma hali” mimari tasarıma ilham kaynağı olmuş. Tüm mağaza cephelerini proje alanına özel olarak kurgulayan tasarım ekibi, yapıyı rutin tekrardan uzaklaştırarak farklılaştırmış. Yere özel düşünülmüş ya da zaten oradaymış izlenimi veren tasarım hissi sokağa da yansıtılmış.

AND Frekans

TAGO Architects, iki farklı parseli, aslında imar yolu olan bir sokakla bütünleştirerek hem projenin bir bütün olarak algılanmasını hem de AND Gayrimenkul’un diğer projesi için bir geçiş görevi üstlenmesini sağlamış. Bu geçiş hissi, bir “kapı” sembolü ile yola çıkılarak tasarlanan iki kulenin arasından geçiş yolu oluşturulmasıyla pekiştirilmiş. Mimari tasarımda çift olmanın kent siluetinde yaratacağı akılda kalıcı algı da bu kararda etkili olmuş. Kulelerin yerleşim açısı, sokağın bir meydanla başlamasını ve caddeden geçenlerin neredeyse sonuna kadar tüm silueti görmesini sağlayacak şekilde düzenlenmiş. Kapıdan geçen kullanıcı, meydanla başlayıp meydanla biten sokak yaşamıyla karşılaşarak sokağı deneyimleme fırsatı yakalıyor. Proje, bulunduğu semt ve yakın çevrede gerek uzak mesafeden yarattığı akılda kalma etkisi, gerekse yaya kotundan algılanan ticaret sokağı ile farklı ölçeklerde dikkat çekiyor.

AND Frekans

Yaya ölçeğinde tercih edilen sıcak ve doğal malzemeler, kulelerde yerini yüksek yapı teknolojisine göre değişen yeni ve sıcak renk tonlarına bırakıyor. Tüm döşeme kaplamaları ve şehir mobilyaları bu yaşantıyı destekleme amacıyla ele alınmış, kot farklılıkları çocuk güvenliği, engelli konforu gözetilerek bazen üç boyutlu elemanlarla kimi zaman da farklı bitkisel tasarımlarla çözülmüş.

TAGO Architects, kentlinin şehir yaşamına daha çok entegre olması amacını taşıyan AND Frekans projesinde, sürdürülebilirlik çözümlerini de tasarımın başından itibaren, büyük hedeflerle projeye dahil etmiş. Planlama, malzeme seçimleri ve cephe tasarımı yüksek yeşil bina hedefiyle ele alınmış. Parsel şekilleri rasyonel bir bitkisel peyzaja izin vermese bile, bu zorluk tüm teras çatıların özel detaylarla birlikte yeşil çatıya dönüştürülmesiyle çözülmüş. Cephe detayları iklimsel verilerden maksimum derecede faydalanan, gereksiz ısı kayıpları ya da kazançlarına sebebiyet verecek tüm detaylardan arındırılmış. Yapı malzemeleri ise yeşil mimarinin gerektirdiği tasarrufları ideal şekilde sağlayacak şekilde seçilmiş.

AND Frekans

AND Frekans projesinde kullanıcının günlük deneyimini, meydan ve sokağı betimleyen yüksek yapılar, mağazalar ve sokak mobilyalarıyla kent hayatından bir kesit haline getiren TAGO Architects, günlük yaşamda en büyük değer olan zamanı kullanıcıya kazandıran, böylece yaşam standartlarını yükselten bir mimari kurguya imza atıyor.


İlgili İçerikler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :