Kilis Millet Bahçesi

mimarizm.com / 06 Mayıs 2021
GC Mimarlık projesi olan Kilis Millet Bahçesi; şehrin merkezinde doğa, kültür, bilim ve sanatın halk ile buluşma noktası kimliğini taşıyor.

Genel Perspektif

Konsept "Yerel Kültürün Bilim ve Sanatla Buluşması"

Kilis Millet Bahçesi, pozitif değer üretmek üzerine kurulmuş tasarım yaklaşımına sahiptir. Kilis’in şehir merkezinde doğa, kültür, bilim ve sanatın halk ile buluşma noktası kimliğini taşıyan zengin işlevlerle donatılmış bir millet bahçesi olarak tasarlanmıştır.

Genel Perspektif

Giriş Meydanı ve Kıraathane

Tasarım Kurgusu

Kilis Merkez’de bulunan millet bahçesi proje alanı 104.000 metrekarelik toplam iki parselden oluşan ve tasarlanılan “Ekolojik Köprü” ile birbirine bağlanan zengin fonksiyonlardan oluşan, 38 metrelik kot farkını bünyesinde bulunduran bir karaktere sahiptir. Tasarım yaklaşımında, millet bahçesine ana taşıt ve yaya akslarından kolayca erişebilecek konumlarda girişler ve yönlendirmeler ön planda tutulmuştur.  

Planetaryum, Heykel Atölyesi-Çay bahçesi

Genel Yaklaşım ve Fonksiyon Kurgusu

Kilis’in kültürel değerleri göz önüne alınarak oluşturulan, Planetaryum ile çocuklarla bilimi ve doğayı, Heykel Atölyesi ile halk ile sanatı biraraya getiren tasarım yaklaşımıyla rekreatif değeri yüksek ve kent merkezinde yoğun, nefes aldıran bir yeşil alan oluşturan millet bahçesi tasarlamak amaçlanmıştır. Tüm ağaçlar korunarak arazide bulunan doğal eğim tasarımı zenginleştiren bir öğe olarak kullanılmıştır.

Kıraathane-Kütüphane

Kütüphane

Erişilebilirlik

Erişilebilirlik açısından engelli, yaşlı, çocuk ve tüm yaş gruplarına, çoklu kitleye uygun yaşam alanları, fonksiyonlar, aktiviteler ve faaliyet alanları tasarımları ile tüm kullanıcılara hitap etmektedir.

Soyal Kültürel Sanatsal Foksiyonlar: Kıraathane, Kütüphane, Planetaryum-Gözlem Küresi, Piknik Alanları, Bostan Alanları, Çay Bahçeleri, Büfeler, Dinlenme Alanları, Amfi Tiyatro, Heykel Atölyesi, Kedi, Köpek ve Kuş Evleri.

Doğa ve Spor Faaliyetleri: Yaşlılar Parkı, Engelliler Parkı, Çocuk Parkları, Koşu ve Yürüyüş Parkuru, Bisiklet Parkuru, Macera Parkı.

Vaziyet Planı

Planetaryum

Perspektif Analiz

Kıraathane-Kütüphane Perspektif

Heykel Atöyesi ve Sahabe Parkı


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :