YY Evi

mimarizm.com / 20 Ağustos 2021
Mimari, iç mimari projesi ve uygulaması Dsgnart Mimarlık'a ait, İzmir Sahilevleri’nde yer alan 4 katlı villa projesinde, güçlü ve karakter sahibi bir tasarım dili, gösterişten ve yapaylıktan uzak malzeme bütünlüğü ve dingin bir yapı oluşturulmuş.

İki kişilik bir ailenin yaşadığı, İzmir Sahilevleri’nde yer alan, Yunusoğlu İnşaat tarafından inşaa edilen, mimari, iç mimari projesi ve uygulaması Dsgnart Mimarlık tarafından gerçekleştirilen 4 katlı villa toplam 600 m²’lik bir alanı kapsamaktadır.

4 katlı villanın bodrum ve çatı katları ev sahiplerinin beklentilerini karşılayacak şekilde tasarlanmıştır. Bodrum katta bir lounge bar ve fitness bölümü, çatı katında ise kütüphane ve kış bahçesi yer almaktadır. Villanın denize sıfır konumu iç mimari projenin hazırlanma sürecinde göz önünde bulundurulan en majör unsurlardan biri olmuştur.

İç mimari projelendirme aşamasında villa sahiplerinin mütevazi yaşam tarzı, Dsgnart Mimarlık’ın çizgisi ile biçimlenmeye başladığında ortaya çıkan proje; güçlü ve karakter sahibi bir tasarım diline, gösterişten ve yapaylıktan uzak malzeme bütünlüğüne ve en önemlisi dingin bir yapı oluşmasına sebep olmuştur.

Modern mimari tarzın egemen olduğu projede endüstriyel dokunuşlar da görmek mümkün. Sıcak soğuk tonların birbiri içinde harmanlandığı proje bütünlük itibariyle sıradanlıktan uzak bir yapıya bürünmüştür. Aynı zamanda doğal malzemelerin birbiri ile uyumuna özen gösterilmiştir.

Villa iç mekan tasarımında dikkat çeken detaylardan biri yemek masasının konumlandığı alanda galeri boşluğu ile birlikte merdiven kovasının birleşiminin oluşturduğu derinliktir. Merdiven kovasındaki 4 kat boyunca ilerleyen yan duvarda yanık tuğla ile çelik konstrüksiyon merdiven için yalın bir kontür yaratılmıştır. Bununla birlikte, zeminde kullanılan macar kesim parkenin mutfak alanına dahil edilmesiyle evin salon, mutfak, şömine ve yemek masası alanlarının tek bir hacim olarak algılanması sağlanmıştır. Villanın giriş katında yer alan mutfak ve salon bölümü geçişi duvarla bölünmek yerine bu iki alanı sürgü camlı bir sistem ile çözümleyerek mekansal bütünlük oluşturulmuştur.

Villanın salon ve yemek bölümü ortasında konumlandırılan U formlu şömine hem alanlar arası seperasyon hem de alanlar arası bütünlüğü oluşturmada yardımcı olmuştur. İdamar Stone Plus markasından temin edilen mat mermer ile şömine yapının kült bir ögesi olarak kendini hissettirmektedir.

Ev sahipleri mutfak ve kış bahçesinde sıklıkla zaman geçirdikleri için projede bu alan odak noktası haline getirilmiştir. Salon, mutfak ve kış bahçesi ev sahiplerinin beklentilerine uygun olarak oluşturulmuş. Karolajlı metalden tasarlanan loft sürgü cam kapı bu odak noktasının en önemli detayıdır.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :