Yeni Nesil Kız ve Erkek Öğrenci Yurtları

mimarizm.com / 11 Mart 2019
Yeni Nesil Kız ve Erkek Öğrenci Yurtları’nın temel amacı öğrencilere odalarında, kendi özel alanlarında üst segmentte bir konforu sunmak ve mümkün olduğunca sosyalleşmelerini sağlamaktır.

Torunlar G.Y.O’nun yatırımını ve uygulamasını gerçekleştirdiği Yeni Nesil Kız ve Erkek Öğrenci Yurtları, Torium Alışveriş Merkezi’nin üst katında konumlandırılmıştır. Kız ve Erkek Yurdu toplam 25,770 metrekarelik bir alana yayılmış olup kız yurdu 708 kişi kapasiteli 195 oda, erkek yurdu ise 322 kişi kapasiteli 92 oda ile toplam 1030 öğrenciyi ağırlama imkanına sahiptir.

Projenin en temel amacı öğrencilere odalarında, kendi özel alanlarında üst segmentte bir konforu sunarken ortak alanlar sayesinde ise mümkün olduğunca sosyalleşmelerini sağlamaktır.

Tek kişilik, üç kişilik ve dört kişilik oda tiplerini barındıran yurtlarda her bir öğrencinin kendine ait yatağı, dolabı ve çalışma alanı yer almaktadır. Bu alanlar, öğrenciler oda içerisinde yaşamlarını sürdürürken karmaşaya sebebiyet vermemek adına renklerle ve numaralarla sınıflandırılmıştır. Böylelikle, öğrenci ilk günden itibaren, banyo çekmecesinden dolabına kadar oda içerisinde kendine ait alanları net bir şekilde ayırt edebilmektedir.

Mobilya düzenlemelerinde depolama alanlarına mümkün olduğunca yer verilmiş, öğrencilerin özellikle giysi, battaniye, valiz gibi temel eşyaları için alan yaratılmasına önem verilmiştir. Her oda kendi içerisinde, öğrencilerin ortak kullanımına yönelik olarak mutfak nişi, buzdolabı, tuvalet, duş ve lavabo barındırmaktadır.

Hem erkek hem kız öğrenci yurdunda ortak alanlar iki ana fonksiyona sahip konseptle birbirlerinden ayrıştırılmıştır. Bu iki konsept sesli ortak alanlar ile sessiz ortak alanlar olarak tanımlanmaktadır. Sesli ortak alanlarda fitness, yemekhane, dinlenme odası, iç bahçe, ortak mutfaklar plan bazında yan yana bir merkezde toplanmış ve mümkün olduğunca odalardan kopartılmıştır. Sessiz ortak alanlar kapsamına giren bilgisayar odaları, kütüphane ve etüd alanları ise öğrencilerin hızlıca ulaşabileceği şekilde, odalara daha yakın bir konumda kurgulanmıştır. Sinema ve karaoke odaları ise sessiz ortak alanlara veya odalara yakın konumda olsalar bile uygulanan özel ses ve akustik izolasyonları sayesinde gürültü oluşumu önlenmiştir. 

Her iki yurtta da temiz hava alanları ve iç bahçeler oluşturulmuştur. İç bahçelerde öğrencilerin sosyalleşip yemek yiyebilecekleri ve aynı zamanda oturup çalışabilecekleri modüller ve merdivenler tasarlanmıştır. Bununla birlikte, spor sahaları, mescit alanları, çamaşırhaneler, revir odası, bavul odası ve rehberlik hizmetlerinin bulunduğu mekanlar tasarlanmış ve öğrencilerin hizmetine sunulmuştur.

Her bir koridora, oda giriş kapılarına, tavan ve duvarlara özel bir renk verilmiş ve koridorlar bu renk sınıfına göre konumlandırılmıştır. Böylece öğrencilerin ve yurdu hiç bilmeyenlerin bile kaybolmayacağı şekilde bir geçiş sistemi tasarlanmıştır.

Torium AVM’nin atıl bölgelerinin yurt olarak değerlendirilmesi mevcut AVM’yi karma kullanımlı bir yapıya dönüştürmüş olup öğrenciler için büyük bir avantaj sağlamıştır. Böylece, her öğrenci AVM’de yer alan mağaza, sinema, tiyatro, kulüp ve etkinliklerden yararlanabilmektedir. Diğer tarafta, konumu sayesinde ulaşım ve otopark sorunu yaşanmayan ender yurt projelerinden biri olmuştur.

96 Kotu Genel Plan

54 Kotu Lobi, Model

96 Kotu Ortak Alanlar, İç Bahçe, Model

105 Kotu, Etüt Odası, Model


Yeni Nesil Kız ve Erkek Öğrenci Yurtları - Fotoğraflar - Resim Galerisi

Yeni Nesil Kız ve Erkek Öğrenci Yurtları - Çizimler - Resim Galerisi

Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :