Keydal Hukuk Bürosu

mimarizm.com / 03 Temmuz 2020
Mimari ve içi mimari tasarımı Two Plus Architects'e ait olan Keydal Hukuk Bürosu, bütün ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde yeniden işlevlendirilmiştir.

Keydal Hukuk Bürosu Beşiktaş’ta Levent Mahallesi’nde bulunan bir renovasyon ve yeniden işlevlendirme projesidir. Uzun yıllardır atıl kalmış ve kullanılamaz olan villa, sitrüktürel olarak güçlendirilerek ve bir hukuk bürosunun bütün ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde yeniden işlevlendirilip, mahallenin hafızasında yerini tekrar almıştır.

Üç kattan oluşan hukuk bürosunun giriş katında bekleme, karşılama alanı ve ıslak hacim yer alırken, üst katlardaki odalar ofis olarak kullanılmak üzere yeniden tasarlanmıştır. Cephe rengi olarak yapının işlevini ve kullanıcının mesleki pozisyonunu da hissettirmesi için ‘nötr’ algısı yaratan antrasit rengi seçilmiştir. Bu renk yapının içi/dış bütün metal üretimlerinde de kullanılmıştır.

Gün ışığından maksimum derece yararlanmak için pencereler büyütülmüştür. Bahçede yapının mahremiyeti yüksek ve telli duvarlar yerine peyzaj örüntüsü ile sağlanmıştır. Limon servi ağaçları bir peyzaj elemanı olmanın ötesinde, dışardan içeriye bakan biri için bir duvar etkisi yaratmazken, içerden dışarı bakan biri için mahremiyeti kademeli bir şekilde kırma işlevine de sahiptir.

Yapının içerisinde yer alan merdiven yıkılarak, yerine çelik ve cam birleşimi bir merdiven inşa edilmiştir. Bu merdiven hukuk bürosuna girişte dekoratif ve şık bir heykel etkisi bırakırken, yapının dışarda geri planda kalma isteğini içerde iddialı hale getirerek kırmıştır. Merdivenin çelik strüktürünün de bağlığı olduğu duvar orijinal yapıya ait ateş tuğlalarından oluşan bir duvardır.

Levent Mahallesi’nin eski konut tipolojinse sıkça görülen tuğla duvar korunmutur. Bu duvar bir yandan mahallenin hafızasına gönderme yaparken, diğer yandan da bu durumu dekoratif hale getirmiş ve bugüne taşımıştır.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :