K Eczanesi

mimarizm.com / 21 Mart 2022
Wand Works Mimarlık tarafından tasarlanan K Eczanesi projesinde, sağlık mekanlarının alışılmış hijyenik beyazının ötesinde bir hisse varılması amaçlanmış.

Wand Works Mimarlık imzalı projeyi tasarımcıları anlatıyor:

K Eczanesi tasarlanırken sağlık mekanlarının alışılmış hijyenik beyazının ötesinde bir hisse varmak amaçlandı. Tasarım "wellness" konsepti üzerinden kuruldu. İyi olma, iyi hissetme hali ve kendi iyiliğine yatırım yapma motivasyonu üzerinden gidilen tasarımda daha samimi, yumuşak ve doğal formlar, renkler ve dokular kullanıldı.

Sağlık kavramına, bedensel, psikolojik ve sosyal yönleri içeren, bütüncül yaklaşım pandemi süreciyle tüm toplumda yaygınlaştı. Toplamı 85 metrekare olan alan satış alanı (65 metrekare) ve servis mekanları (20 metrekare) olarak ikiye bölündü.

Servis mekanları laboratuvar, dinlenme alanı, mutfak, wc ve depodan oluşurken, satış alanı ise ilaç satış bölümü ve ıtriyat teşhir alanı olarak bölündü. İlaç satış alanı görsel iletişimi sağlayan ancak fiziksel olarak da bir engel görevi gören bankolar ile sınırlandırıldı. Eczacı ve çalışanlarının çalışma alanlarını ayrılırken, mekanın arkasına yerleşen servis hacimlerine erişim kapısını da akslayan bankolar, bire iki oranında tasarlandı.

Müşterilerin beklerken ürünleri rahatça incelemesi ve mekanda karşılaşan mahallelinin sosyalleşebilmesi için teşhir alanı ferah tutuldu. Mekanın ortasına yerleştirilen alçak teşhir alanı ve oturma ünitelerinden oluşan modül bu amaçlara yönelik tasarlandı ve iç hacmi de depo alanı olarak değerlendirildi. Mekanda nişler ve renklerle yaratılan bantlar estetik özelliklerinin yanı sıra ürünlerinin kategorizasyonunu da sağlamaktadır.

Eczacının hastalarına ve danışanlarına olan ilgili yaklaşımından alınan ilhamla beyaz ışıklar, parlak yüzeyler ve keskin açılardan oluşan futuristik bir laboratuvar ortamı değil, sevilen birine ıhlamur kaynatılan, balına zencefil, limon katılan sıcak, davetkar ve kapsayıcı bir mekan hedeflendi. Tasarım hedeflerine; doğaya atıfta bulunan renk, doku ve formlarla ulaşıldı. Beyazın yanında pastel yeşilin varlığı, pürüzsüz yüzeylerle birlikte dokulu yüzeylerin kullanımı, hakim mat ahşap ve alçı yüzeylerin üzerinde metal ve cam parlak elemanların yerleştirilmesi ile tasarımda denge sağlanarak istenilen konsepte ulaşılmıştır.

Plan


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :