Güven Hastanesi A3 VIP ve A4 Kadın Sağlığı Klinik Katları

mimarizm.com / 06 Haziran 2018
SO Design tarafından hayata geçirilen projede, Güven Hastanesi'nin güçlü imajını koruyarak klinik katlarını güncel bir görünüme kavuşturmak hedeflenmiş.

Sağlık sektöründe 40 yıllık geçmişe sahip olan Ankara Güven Hastanesi'nin A3 VIP ve A4 Kadın Sağlığı klinik katları iç mimari projesi, SO Design imzasını taşıyor. Proje kapsamında kurumun güçlü imajını korumak ve klinik katlarını yeni ve güncel bir görünüme kavuşturmak, tasarıma yön veren başlıca noktalar olarak belirlenmiş.

Proje kurgusunda sağlık ve misafirperverlik kavramları ön planda tutulacak şekilde, farklı hasta profillerine ve yönetici bölümlerine yönelik olarak, kişileri genel geçer hastane algısından uzaklaştırarak, kendilerini rahat ve huzurlu hissedebilecekleri bir atmosfer sunmak hedeflenmiş. Seçilen her bir detayın, rengin veya dokunun insan psikolojisi üzerindeki etkileri göz önünde bulundurulmuş. Fonksiyonun çok önemli bir unsur olduğu projede aynı zamanda farklı bir ifade dili yakalama amacı da projeye zemin oluşturmuş. Yapının mevcut planlaması en etkin çözümlerle ve tıbbi kriterlere uyum sağlayacak şekilde, yeni, çağdaş bir kimliğe kavuşturulmuş.

Güven Hastanesi

Renovasyon projesinin bir getirisi olarak, mevcut mekanda yapısal bir değişikliğe imkan bulunmamasından ötürü malzeme seçimleri ile mekanları geniş ve ferah göstermek yoluna gidilmiş. A3 VIP katı alışılagelmiş hastane konseptinden uzaklaştırılarak, koyu gri renk tonları ile şık, zarif ve -uygun malzeme tercihleriyle- bir o kadar ferah bir görünüm kazanmış. A4 Kadın Sağlığı katı ise minimalizmin vazgeçilmezi, beyaz ve açık renk tonlarının hakimiyeti altında tasarlanmış.

Güven Hastanesi

Güven Hastanesi

Güven Hastanesi

Sıcak ve özgün bir atmosfer yaratmak amacıyla, aynı zamanda antibakteriyel ürünlere yönelinerek, tüm zeminlerde ahşap görünümlü PVC kullanılmış. Duvar bölümlerinde ise yangın dayanım özelliği, ağırlığı, uzun ömürlü ve kolay temizlenebilir olması, geri dönüştürülebilmesi gibi kriterleri karşılayan özellikte bir kağıt tercih edilmiş. Diğer taraftan, minimal çizgi ve renk bütünlüğü desteklenmiş. Kapı ve lambri bölümleri Lamigloss panelden özel olarak üretilmiş. 

Güven Hastanesi

Güven Hastanesi

Oda bölümlerinde yer alan sabit ve hareketli mobilyaların bir kısmı SO Design tarafından tasarlanıp özel olarak üretilmiş. Hareketli mobilyaların bir bölümü yenilenmiş veya değiştirilmiş. Tekstil ürünleri ise antibakteriyel özellikte, kolay temizlenebilir, yangın dayanımlı ve yıpranma değerleri açısından uygun seçenekler arasından belirlenmiş. Islak hacimlerdeki tüm lavabolar engelli kullanımına uygun olarak tasarlanmış, tezgah bölümleri ise akrilik malzemeden üretilmiş. 

Güven Hastanesi

Güven Hastanesi


İlgili İçerikler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :