Wafa Hourani / Kalendiye 2087

08 Ekim 20091949
'da kurulan Kalendiye kampında on binden fazla Filistinli mülteci yaşıyor. Batı Şeria'daki en büyük askeri kontrol noktalarından biri olan Kalendiye, yıllar içinde daha da teknolojik bir hale geldi. 1967'ye kadar Kudüs havaalanına da ev sahipliği yapan Kalendiye'deki kontrol noktasını kapattığında Filistinliler ne Ramallah'a girebiliyorlar, ne de Ramallah'tan çıkabiliyorlar…

 "Kalendiye 2087" adlı enstalasyon, Kalendiye askeri kontrol noktası ve mülteci kampının gelecek projeksiyonlarından oluşan bir dizinin üçüncü işi.Çalışmada işgalin hala hissedilir olduğu Kalendiye 2047 (2006) ve Kalendiye 2067'den (2008) farklı olarak, artık ne kontrol noktası var ne de duvar. Aradan geçen zamanda mülteci kampı olmanın ötesinde gelişmiş olan bu şehirdeki gündelik hayatın incelikli ayrıntılarıyla bezeli olan çalışma, kamp ve kontrol noktasının, insanların algılarına nefret edilecek ama aynı zamanda algıları geliştirecek bir şey olarak nasıl yerleştiğini gösteriyor. Kalendiye 2087 kendisini işgalin olmadığı bir geleceğe yansıtırken, çalışma bugünün gaddar gerçekliğini devam ettirmenin ötesine geçen yeni bir imgelem yaratıyor.

Enstalasyonun başlığındaki 2087 yılı, Birinci İntifada'nın yüzüncü yılını ifade ediyor; dizinin ilk iki enstalasyonu olan Kalendiye 2047 (2006) ve Kalendiye 2067 (2008) de iki eşit derecede önemli yıldönümünün projeksiyonlarını oluşturuyorlardı: "Nakba" veya "büyük felaket" olarak da bilinen 1948 Filistin zorunlu göçünün yüz yıl sonrasını ve Batı Şeria'nın işgaliyle sonuçlanan Arap-İsrail Altı Gün Savaşı'nın yüzyıl sonrasını.


Bienali beğenen de var, eleştiren de...
Gözümüze takılanlar...
Rakamlarla Bienal
WHW ile...
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :